REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stypendia dla uczniów

Ewa Milewska

REKLAMA

REKLAMA

Urząd gminy wypłaca stypendia socjalne dla uczniów na podstawie art. 90f ustawy o systemie oświaty. Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym, dla uczniów zamieszkałych na terenie naszej gminy, został określony w drodze uchwały podjętej na podstawie tego przepisu.


REKLAMA


Stypendia wypłacone uczniom zostały sfinansowane z dotacji celowej z budżetu państwa i z budżetu gminy. Wypłacone kwoty to zwrot za wydatki poniesione w związku z procesem edukacyjnym, po przedłożeniu przez wnioskodawców stypendium imiennych faktur, z zaznaczeniem, że zakup dotyczy ucznia, któremu takie stypendium zostało przyznane. Czy stypendia te należy opodatkować?

Taka pomoc materialna dla uczniów jest w całości zwolniona od podatku dochodowego.

REKLAMA

Katalog zwolnień przedmiotowych zawarty jest w art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). Wolne od podatku dochodowego są m.in. świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (art. 21 ust. 1 pkt 40 updof).

Warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest to, że: świadczenie musi pochodzić z budżetu państwa, budżetów jednostki samorządu terytorialnego lub ze środków własnych szkół i uczelni oraz musi być przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego (art. 90b ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty; dalej: uoso). Pomoc materialna może mieć charakter socjalny albo motywacyjny. Świadczeniami o charakterze socjalnym są: stypendium szkolne i zasiłek szkolny. Natomiast charakter motywacyjny ma m.in. stypendium za wyniki w nauce, przyznawane na zasadach i trybie przewidzianym przepisami tej ustawy (art. 90c uoso). Udzielanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym jest zadaniem własnym gminy i na ich dofinansowanie gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa (art. 90p i 90r ust. 1 uoso).

ZAPAMIĘTAJ!

Nie ma kwotowych ograniczeń zwolnienia, dlatego całość wypłaconej pomocy materialnej dla uczniów zwolniona jest od podatku dochodowego.

W omawianym przypadku wypłacane przez urząd stypendia mają charakter przedmiotowy, nie pieniężny. Urząd gminy przyjął rozwiązanie dotyczące udzielania pomocy materialnej w formie rzeczowej, polegającej na refundowaniu udokumentowanych (rachunki, faktury) kosztów edukacyjnych poniesionych przez rodziców. Pomoc rzeczowa jest realizowana poprzez zwrot pieniędzy po przedłożeniu dokumentu stwierdzającego nabycie towaru lub usługi. Wypłacane stypendia, jako przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, stanowią pomoc materialną dla uczniów pochodzącą z budżetu państwa i jednostki terytorialnej i korzystają ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 40 updof.

Podstawy prawne

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100)

• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 31, poz. 206)

Ewa Milewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA