REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Studia podyplomowe dla samorządowców

Magdalena Pokrzycka-Walczak

REKLAMA

REKLAMA

Dobry samorząd to taki, który inwestuje w rozwój swoich pracowników. Stąd szeroka oferta studiów podyplomowych, odpowiadająca na aktualne zapotrzebowanie samorządowców.

W ofercie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej (WSAP) w Kielcach są studia podyplomowe dofinansowywane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: POKL). Samorządowcy mogą zdecydować się na jeden z następujących kierunków:

REKLAMA

• samorząd i administracja,

• wzmacnianie zdolności jednostek samorządu terytorialnego w zakresie budżetu,

• gospodarka przestrzenna w administracji publicznej oraz

• postępowanie w administracji samorządowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Studia mają formułę seminaryjno-konsultacyjną, dlatego grupy mogą liczyć do 25 osób, i jest to, jak sądzę, duża korzyść dla słuchaczy – mówi dr Andrzej Bednarz, Rektor WSAP. Największym zainteresowaniem cieszą się studia z zakresu samorządu i administracji. – Staramy się – na podstawie badań prowadzonych w naszej uczelni – oferować samorządowcom najbardziej przydatne w ich pracy zagadnienia – zapewnia Rektor WSAP.

Zdaniem Andrzeja Bednarza nowoczesne samorządy muszą charakteryzować się profesjonalizacją administracji, ponieważ to ona stanowi obszar największych rezerw efektywności państwa, dlatego stałe poszerzanie zakresu wiedzy pracowników na studiach podyplomowych jest dziś koniecznością.

Stosunkowo mniejsze zainteresowanie studiami wykazują, w przypadku województwa świętokrzyskiego, gminy wiejskie. Nie ma natomiast żadnych problemów z popytem na studia podyplomowe w samorządach miejskich. – Miasta mają większą świadomość edukacyjną i większe potrzeby, ale także mniejsze gminy powinny szukać możliwości rozwoju swoich pracowników, patrząc choćby przez pryzmat konkurencji do funduszy unijnych – tłumaczy Rektor Bednarz.

Kierunki przyszłościowe dla samorządowców planujących studia podyplomowe to:

• administrowanie w ochronie środowiska,

• informatyka w pracy administracji oraz

• zarządzanie w administracji.

Polska administracja ogranicza się, niestety, do stosowania przepisów, a tymczasem jej zadaniem jest przede wszystkim odpowiedź na aktualne potrzeby mieszkańców danej społeczności – mówi Rektor WSAP. – Dlatego wiele miejsca nasi wykładowcy poświęcają tej tematyce.

Konieczne uzupełnianie wykształcenia

Z kolei Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Łodzi w nowym roku akademickim 2009/2010 oferuje studia podyplomowe płatne, ale także dofinansowywane z funduszy POKL. W ramach studiów płatnych do wyboru są podyplomowe studia:

• prawa podatkowego,

• zamówień publicznych,

• administracji i samorządu terytorialnego,

• egzekucji administracyjnej,

• ubezpieczeń gospodarczych,

• prawa pracy i spraw kadrowych oraz

• audytu i kontroli wewnętrznej.

REKLAMA

Od października 2008 r. WSAP realizuje Podyplomowe Studium Legislacji Lokalnej, finansowane z funduszy unijnych. – Projekt Studium Legislacji Lokalnej obejmuje 3 cykle kształcenia – informuje dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel, Pełnomocnik Rektora ds. Studiów Podyplomowych w WSAP w Łodzi. – Mamy już za sobą nabór na dwie edycje, więc mogę z przekonaniem stwierdzić, że oferta wywołała duże zainteresowanie adresatów w całym kraju. Mamy słuchaczy nawet ze Śląska i z województwa zachodniopomorskiego.

Wśród samorządowców największym zainteresowaniem z oferty studiów płatnych cieszą się kierunki Samorządu i Administracji oraz Prawa Pracy i Spraw Kadrowych. Coraz większa liczba pracowników samorządowych decyduje się także na udział w Podyplomowym Studium Audytu i Kontroli Wewnętrznej.

Pracownicy WSAP w Łodzi regularnie przeprowadzają badania wśród pracowników administracji publicznej, starając się jednocześnie uwzględniać sugestie studentów i absolwentów. – Program Podyplomowego Studium Egzekucji Administracyjnej powstał w odpowiedzi na liczne sugestie zgłaszane przez samorządowców naszego województwa – tłumaczy dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel.

Według Pełnomocnika Rektora ds. Studiów Podyplomowych WSAP w Łodzi z badań, przeprowadzonych kilka lat temu w urzędach na terenie województwa łódzkiego, wynika, że spory odsetek kierowniczych stanowisk urzędniczych zajmują osoby bez wyższego wykształcenia, natomiast wśród tych, którzy je posiadają, nie dominują osoby z najbardziej przydatnymi w administracji samorządowej dyplomami ukończenia studiów wyższych z zakresu prawa, administracji, zarządzania czy ekonomii. – Te fakty wpływają na zainteresowanie specjalistycznymi studiami podyplomowymi – które w przypadku osób nieposiadających wykształcenia wyższego traktowane są jako kursy – choć ogromną rolę do odegrania będą miały wkrótce regulaminy poszczególnych urzędów, określające szczegółowe wymagania kwalifikacyjne dla konkretnych stanowisk – twierdzi dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel. Jej zdaniem wiele zależeć będzie w tym zakresie od kompetencji kierowników urzędów i ich wizji polityki zatrudnienia w kontekście celów realizowanych przez samorządy poszczególnych szczebli.

Możliwość spotkania z praktykami

Podyplomowe Studia Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego, prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim (UW), to oferta dla pracowników i kandydatów do pracy w administracji publicznej, zwłaszcza samorządowej. – Proponujemy roczne studia z wielodyscyplinarną paletą wykładów – informuje prof. Barbara Rysz-Kowalczyk, Dyrektor Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego UW (dalej: CSSTiRL). – Są to studia z bogatą tradycją, funkcjonują bowiem nieprzerwanie od 1991 r. Zawsze cieszyły się zainteresowaniem i dobrą opinią absolwentów.

Zdaniem Dyrektor Rysz-Kowalczyk studia podyplomowe to nie tylko możliwość poszerzania i aktualizacji wiedzy na temat zagadnień ustrojowych, prawa i procedur administracyjnych, orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, finansowania samorządów czy planowania rozwoju lokalnego i regionalnego. – To przede wszystkim spotkania ze znakomitymi wykładowcami, profesorami UW oraz doświadczonymi specjalistami praktykami – podkreśla prof. Barbara Rysz-Kowalczyk. – Jesteśmy elastyczni w kształtowaniu programu kształcenia i otwarci na sugestie naszych słuchaczy. Dlatego w tym roku wprowadziliśmy korzystniejszą dla słuchaczy organizację toku studiów i wzbogaciliśmy treści kształcenia m.in. o zagadnienia współpracy samorządu z sektorem pozarządowym, marketingu terytorialnego i etyki zawodu. Stawiamy na dobry program i staranny dobór kadry.

Studia podyplomowe w CSSTiRL są płatne, ale czesne jest zwykle finansowane w całości lub w części przez pracodawców. Coraz częściej zdarza się, że gminy uzyskują środki z grantów unijnych, przeznaczonych na podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Inwestycja w potencjał samorządu

Także Podyplomowe Studia Samorządu Terytorialnego, prowadzone przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od ponad 10 lat mają już swoją renomę. Istotnym elementem studiów jest seminaryjny sposób prowadzenia zajęć. – Umożliwia on zapoznanie słuchaczy z praktycznymi zagadnieniami prawnymi, przekazywanymi przez pracowników Wydziału, będących zarazem praktykami prawa, m.in. z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach oraz w Częstochowie, a także sędziów sądów administracyjnych – zapewnia prof. dr hab. Ryszard Mikosz, Kierownik studiów, a jednocześnie Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, kierujący Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach.

W programie studiów poruszane są m.in. następujące zagadnienia:

• gospodarowanie mieniem komunalnym,

• gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego,

• wybrane zagadnienia postępowania administracyjnego i

• wybrane problemy prawnej regulacji stosunków umownych.

Zawsze podczas zajęć samorządowcy wspólnie z wykładowcami starają się rozwiązywać aktualne problemy, wynikające głównie ze zmieniającego się ustawodawstwa. Słuchacze mogą liczyć na konkretne rady i pomoc w konkretnych przypadkach, z którymi spotykają się w swojej pracy. – Nasi studenci to głównie absolwenci kierunków innych niż prawo i administracja, oczywiście pracujący w administracji samorządowej, którzy na co dzień w swojej pracy muszą stosować prawo, zwłaszcza wydając decyzje administracyjne – tłumaczy prof. Mikosz. Bez stałego uzupełniania posiadanej wiedzy i poszerzania jej zakresu trudno byłoby sprostać oczekiwaniom pracodawców i radzić sobie w sytuacjach, które dotyczą coraz częściej zagadnień związanych z pozyskiwaniem funduszy unijnych. Dlatego – zdaniem prof. Mikosza – podejmowanie przez pracowników samorządów studiów podyplomowych jest najlepszą możliwą inwestycją w rozwój własny i potencjału administracji samorządowej.

WYMAGANE DOKUMENTY PRZY REKRUTACJI NA STUDIA PODYPLOMOWE:

• podanie o przyjęcie na studia

• kwestionariusz osobowy

• odpis dyplomu

• 3 podpisane zdjęcia

• kserokopia dowodu osobistego

• zobowiązanie do ponoszenia kosztów odpłatności za studia

• dowód wpłaty opłaty za studia

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Iza
    2021-08-12 14:56:15
    z racji tego, że zamarzył mi się awans a taką okazję dał mi szef to rozpoczęłam studia :) zaczęłam administrację samorządową na wskz, studia bardzo przyjemne i lekko łączy się je z moją pracą zawodową :)
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

P. Czarnek od 1 I 2024 r. da podwyżkę początkującym nauczycielom do 5500 zł. To 5500 zł brutto i 4070 zł netto, czy tylko słynne średnie wynagrodzenie?

Podwyżka do 5500 zł dla nauczyciela początkującego, to ile netto? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Minister P. Czarnek prawdopodobnie kolejny raz odwołuje się do średniego wynagrodzenia. Posługiwanie się średnim wynagrodzeniem budzi od kilku lat sprzeciw nauczycieli, gdyż miara ta nie oddaje wartości pensji, które nauczyciele realnie otrzymują na konto. 

Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

REKLAMA

10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

REKLAMA

Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

REKLAMA