Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Studia podyplomowe dla samorządowców

Pokrzycka-Walczak Magdalena
Dobry samorząd to taki, który inwestuje w rozwój swoich pracowników. Stąd szeroka oferta studiów podyplomowych, odpowiadająca na aktualne zapotrzebowanie samorządowców.

W ofercie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej (WSAP) w Kielcach są studia podyplomowe dofinansowywane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: POKL). Samorządowcy mogą zdecydować się na jeden z następujących kierunków:

• samorząd i administracja,

• wzmacnianie zdolności jednostek samorządu terytorialnego w zakresie budżetu,

• gospodarka przestrzenna w administracji publicznej oraz

• postępowanie w administracji samorządowej.

Studia mają formułę seminaryjno-konsultacyjną, dlatego grupy mogą liczyć do 25 osób, i jest to, jak sądzę, duża korzyść dla słuchaczy – mówi dr Andrzej Bednarz, Rektor WSAP. Największym zainteresowaniem cieszą się studia z zakresu samorządu i administracji. – Staramy się – na podstawie badań prowadzonych w naszej uczelni – oferować samorządowcom najbardziej przydatne w ich pracy zagadnienia – zapewnia Rektor WSAP.

Zdaniem Andrzeja Bednarza nowoczesne samorządy muszą charakteryzować się profesjonalizacją administracji, ponieważ to ona stanowi obszar największych rezerw efektywności państwa, dlatego stałe poszerzanie zakresu wiedzy pracowników na studiach podyplomowych jest dziś koniecznością.

Stosunkowo mniejsze zainteresowanie studiami wykazują, w przypadku województwa świętokrzyskiego, gminy wiejskie. Nie ma natomiast żadnych problemów z popytem na studia podyplomowe w samorządach miejskich. – Miasta mają większą świadomość edukacyjną i większe potrzeby, ale także mniejsze gminy powinny szukać możliwości rozwoju swoich pracowników, patrząc choćby przez pryzmat konkurencji do funduszy unijnych – tłumaczy Rektor Bednarz.

Kierunki przyszłościowe dla samorządowców planujących studia podyplomowe to:

• administrowanie w ochronie środowiska,

• informatyka w pracy administracji oraz

• zarządzanie w administracji.

Polska administracja ogranicza się, niestety, do stosowania przepisów, a tymczasem jej zadaniem jest przede wszystkim odpowiedź na aktualne potrzeby mieszkańców danej społeczności – mówi Rektor WSAP. – Dlatego wiele miejsca nasi wykładowcy poświęcają tej tematyce.

Konieczne uzupełnianie wykształcenia

Z kolei Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Łodzi w nowym roku akademickim 2009/2010 oferuje studia podyplomowe płatne, ale także dofinansowywane z funduszy POKL. W ramach studiów płatnych do wyboru są podyplomowe studia:

• prawa podatkowego,

• zamówień publicznych,

• administracji i samorządu terytorialnego,

• egzekucji administracyjnej,

• ubezpieczeń gospodarczych,

• prawa pracy i spraw kadrowych oraz

• audytu i kontroli wewnętrznej.

Od października 2008 r. WSAP realizuje Podyplomowe Studium Legislacji Lokalnej, finansowane z funduszy unijnych. – Projekt Studium Legislacji Lokalnej obejmuje 3 cykle kształcenia – informuje dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel, Pełnomocnik Rektora ds. Studiów Podyplomowych w WSAP w Łodzi. – Mamy już za sobą nabór na dwie edycje, więc mogę z przekonaniem stwierdzić, że oferta wywołała duże zainteresowanie adresatów w całym kraju. Mamy słuchaczy nawet ze Śląska i z województwa zachodniopomorskiego.

Wśród samorządowców największym zainteresowaniem z oferty studiów płatnych cieszą się kierunki Samorządu i Administracji oraz Prawa Pracy i Spraw Kadrowych. Coraz większa liczba pracowników samorządowych decyduje się także na udział w Podyplomowym Studium Audytu i Kontroli Wewnętrznej.

Pracownicy WSAP w Łodzi regularnie przeprowadzają badania wśród pracowników administracji publicznej, starając się jednocześnie uwzględniać sugestie studentów i absolwentów. – Program Podyplomowego Studium Egzekucji Administracyjnej powstał w odpowiedzi na liczne sugestie zgłaszane przez samorządowców naszego województwa – tłumaczy dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel.

Według Pełnomocnika Rektora ds. Studiów Podyplomowych WSAP w Łodzi z badań, przeprowadzonych kilka lat temu w urzędach na terenie województwa łódzkiego, wynika, że spory odsetek kierowniczych stanowisk urzędniczych zajmują osoby bez wyższego wykształcenia, natomiast wśród tych, którzy je posiadają, nie dominują osoby z najbardziej przydatnymi w administracji samorządowej dyplomami ukończenia studiów wyższych z zakresu prawa, administracji, zarządzania czy ekonomii. – Te fakty wpływają na zainteresowanie specjalistycznymi studiami podyplomowymi – które w przypadku osób nieposiadających wykształcenia wyższego traktowane są jako kursy – choć ogromną rolę do odegrania będą miały wkrótce regulaminy poszczególnych urzędów, określające szczegółowe wymagania kwalifikacyjne dla konkretnych stanowisk – twierdzi dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel. Jej zdaniem wiele zależeć będzie w tym zakresie od kompetencji kierowników urzędów i ich wizji polityki zatrudnienia w kontekście celów realizowanych przez samorządy poszczególnych szczebli.

Możliwość spotkania z praktykami

Podyplomowe Studia Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego, prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim (UW), to oferta dla pracowników i kandydatów do pracy w administracji publicznej, zwłaszcza samorządowej. – Proponujemy roczne studia z wielodyscyplinarną paletą wykładów – informuje prof. Barbara Rysz-Kowalczyk, Dyrektor Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego UW (dalej: CSSTiRL). – Są to studia z bogatą tradycją, funkcjonują bowiem nieprzerwanie od 1991 r. Zawsze cieszyły się zainteresowaniem i dobrą opinią absolwentów.

Zdaniem Dyrektor Rysz-Kowalczyk studia podyplomowe to nie tylko możliwość poszerzania i aktualizacji wiedzy na temat zagadnień ustrojowych, prawa i procedur administracyjnych, orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, finansowania samorządów czy planowania rozwoju lokalnego i regionalnego. – To przede wszystkim spotkania ze znakomitymi wykładowcami, profesorami UW oraz doświadczonymi specjalistami praktykami – podkreśla prof. Barbara Rysz-Kowalczyk. – Jesteśmy elastyczni w kształtowaniu programu kształcenia i otwarci na sugestie naszych słuchaczy. Dlatego w tym roku wprowadziliśmy korzystniejszą dla słuchaczy organizację toku studiów i wzbogaciliśmy treści kształcenia m.in. o zagadnienia współpracy samorządu z sektorem pozarządowym, marketingu terytorialnego i etyki zawodu. Stawiamy na dobry program i staranny dobór kadry.

Studia podyplomowe w CSSTiRL są płatne, ale czesne jest zwykle finansowane w całości lub w części przez pracodawców. Coraz częściej zdarza się, że gminy uzyskują środki z grantów unijnych, przeznaczonych na podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Inwestycja w potencjał samorządu

Także Podyplomowe Studia Samorządu Terytorialnego, prowadzone przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od ponad 10 lat mają już swoją renomę. Istotnym elementem studiów jest seminaryjny sposób prowadzenia zajęć. – Umożliwia on zapoznanie słuchaczy z praktycznymi zagadnieniami prawnymi, przekazywanymi przez pracowników Wydziału, będących zarazem praktykami prawa, m.in. z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach oraz w Częstochowie, a także sędziów sądów administracyjnych – zapewnia prof. dr hab. Ryszard Mikosz, Kierownik studiów, a jednocześnie Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, kierujący Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach.

W programie studiów poruszane są m.in. następujące zagadnienia:

• gospodarowanie mieniem komunalnym,

• gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego,

• wybrane zagadnienia postępowania administracyjnego i

• wybrane problemy prawnej regulacji stosunków umownych.

Zawsze podczas zajęć samorządowcy wspólnie z wykładowcami starają się rozwiązywać aktualne problemy, wynikające głównie ze zmieniającego się ustawodawstwa. Słuchacze mogą liczyć na konkretne rady i pomoc w konkretnych przypadkach, z którymi spotykają się w swojej pracy. – Nasi studenci to głównie absolwenci kierunków innych niż prawo i administracja, oczywiście pracujący w administracji samorządowej, którzy na co dzień w swojej pracy muszą stosować prawo, zwłaszcza wydając decyzje administracyjne – tłumaczy prof. Mikosz. Bez stałego uzupełniania posiadanej wiedzy i poszerzania jej zakresu trudno byłoby sprostać oczekiwaniom pracodawców i radzić sobie w sytuacjach, które dotyczą coraz częściej zagadnień związanych z pozyskiwaniem funduszy unijnych. Dlatego – zdaniem prof. Mikosza – podejmowanie przez pracowników samorządów studiów podyplomowych jest najlepszą możliwą inwestycją w rozwój własny i potencjału administracji samorządowej.

WYMAGANE DOKUMENTY PRZY REKRUTACJI NA STUDIA PODYPLOMOWE:

• podanie o przyjęcie na studia

• kwestionariusz osobowy

• odpis dyplomu

• 3 podpisane zdjęcia

• kserokopia dowodu osobistego

• zobowiązanie do ponoszenia kosztów odpłatności za studia

• dowód wpłaty opłaty za studia

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Iza
    2021-08-12 14:56:15
    z racji tego, że zamarzył mi się awans a taką okazję dał mi szef to rozpoczęłam studia :) zaczęłam administrację samorządową na wskz, studia bardzo przyjemne i lekko łączy się je z moją pracą zawodową :)
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy jeden licznik na prąd wyklucza wypłatę dodatku węglowego dla dwóch rodzin?
W domu z jednym piecem na węgiel mieszkają dwie rodziny. W domu jest tylko jeden licznik na prąd i wodę. Czy jeden licznik jest przeszkodą do otrzymania przed każdą z rodzin dodatku węglowego?
Dyrektor szkoły karze ucznia pracami porządkowymi [ustawa o resocjalizacji z 9 czerwca 2022 r.]
Od 1 września 2022 r. dyrektor szkoły nie będzie musiał zawiadamiać policji lub sądu rodzinnego o każdym przypadku popełnienia czynu karalnego przez ucznia. Zamiast tego, w przypadku drobnych wykroczeń, będzie mógł za zgodą rodziców sam zdecydować o rodzaju konsekwencji, jakie poniesie winowajca.
MEiN: Nie będzie zmian w przepisach o dodatkach za trudne i uciążliwe warunki pracy dla pedagogów specjalnych
Grupa posłów skierowała do resortu edukacji interpelację poselską w sprawie dodatków do wynagrodzenia nauczycieli pracujących w trudnych i uciążliwych warunkach. Parlamentarzyści zwrócili uwagę, że zmienione w maju 2022 roku Prawo oświatowe obliguje dyrektorów przedszkoli oraz szkół niebędących placówkami specjalnymi do obligatoryjnego zatrudnienia z dniem 1 września 2022 roku pedagogów specjalnych.
Od 2023 r. zakaz wzywania petentów do urzędów? Sprawa ma być załatwiona emailem albo przez telefon
Resort rozwoju i technologii przygotował projekt zmian w przepisach, dzięki którym obywatele nie będą musieli tak często jak obecnie stawiać się osobiście w urzędach - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że zmiany mają wejść od 2023 roku.
Podwyżka cen węgla w sklepie internetowym PGG
Polska Grupa Górnicza ujednoliciła od 16 sierpnia ceny sprzedaży poszczególnych sortymentów węgla opałowego we wszystkich kopalniach. Po zmianie średnia cena węgla opałowego wyniesie ok. 1,2 tys. zł za tonę wobec ok. 1 tys. zł/t dotychczas - podała spółka w komunikacie prasowym.
Czy dodatek węglowy mogą otrzymać Ukraińcy?
Czy dodatek węglowy może otrzymać uchodźca z Ukrainy, który wynajmuje mieszkanie ogrzewane węglem?
Akademia budżetowa 2022
Akademia budżetowa to cykl 4 szkoleń dedykowanych osobom zajmującym się rachunkowością oraz finansami w jednostkach sektora finansów publicznych m.in. w szkołach, przedszkolach, centrum usług wspólnych, ośrodkach pomocy społecznej, gminach, powiatach zatrudnionych na stanowiskach księgowych, inspektorów, referentów, sekretarzy oraz innych specjalistów. W ramach Akademii przybliżone zostaną najważniejsze zagadnienia z zakresu rachunkowości oraz sprawozdawczości obowiązujące i planowane od 2023 r.
Kopalnia Budryk: dodatkowy węgiel „Orzech” dla odbiorców indywidualnych
Jastrzębska Spółka Węglowa, która jest największym producentem węgla koksowego w UE, zwiększy produkcję węgla do celów energetycznych sortymentu orzech i rozpoczęła już jego sprzedaż w kopalni Budryk odbiorcom indywidualnym.
Czy wójt może wydawać wytyczne dyrektorowi szkoły
Sprawowanie nadzoru nad działalnością jednostek oświatowych nie jest uprawnieniem na tyle szerokim, aby dawało wójtowi prawo ingerowania w kompetencje dyrektorów szkół i przedszkoli.
W jednym domu mieszkają dwie rodziny. Kto ma prawo do dodatku węglowego?
Pytanie: Mieszkam z mężem i dzieckiem na parterze domu. Piętro jest zamieszkałe przez teścia i teściową. Obie rodziny żyją osobno w zakresie rachunków, zakupów. W domu jest piec na węgiel zgłoszony do CEEB. Dom należy do teściów. Kto ma prawo do dodatku węglowego?
Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela. Co się zmienia od 1 września 2022 r.?
Nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadza: 1) dwa stopnie awansu zawodowego: nauczyciela minowanego oraz nauczyciela dyplomowanego oraz 2) zmiany w wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli.
Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie? Tegoroczne fale upałów to zaledwie początek
20 sierpnia 1897 roku brytyjski lekarz, Sir Ronalda Rossa odkrył, że za przenoszenie malarii odpowiedzialne są samice komarów. Niestety, zmiany klimatu, jakie obecnie obserwujemy, sprzyjają rozwojowi chorób przenoszonych właśnie przez wektory (m.in. komary i kleszcze), a ich zasięg występowania rozszerza się coraz bardziej na kraje Europy Północnej, powodując pojawianie się jednostek chorobowych, które dotychczas były kojarzone z obszarami tropikalnymi.
Wniosek o dodatek węglowy trzeba złożyć do 30 listopada 2022 r.
Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3000 zł, trzeba złożyć wniosek do gminy do 30 listopada. Gmina ma 30 dni na jego wypłatę.
Nauka umiejętności strzeleckich w szkołach dopiero od 2024 r. [klasa VIII i klasa I w LO i technikum]
Zmieniona podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa w zakresie umiejętności strzeleckich z wykorzystaniem broni kulowej, pneumatycznej, replik broni strzeleckiej (ASG), strzelnic wirtualnych albo laserowych będzie realizowana począwszy od roku szkolnego 2024/2025, a w przypadku dostępności na terenie danego powiatu odpowiedniego sprzętu - nawet od kolejnego roku szkolnego.
Pracownik socjalny może otrzymać nagrodę ministra za nowatorskie rozwiązania stosowane przy integrowaniu osób starszych
Pracownik socjalny stosujący nowatorskie rozwiązania przy integrowaniu osób starszych i osób niepełnosprawnych w środowisku, umożliwiające ich uczestnictwo w życiu publicznym, zawodowym, kulturalnym, artystycznym, może otrzymać nagrodę ministra.
4432,15 zł brutto dla początkującego nauczyciela. Podwyżka o 738,69 zł brutto. Nauczyciel kontraktowy zyska 332,41 zł brutto
Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4 432,15 zł. To jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc., czyli o 738,69 zł - powiedział w czwartek w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Nowe zasady rekrutacji do szkół i przedszkoli [projekt rozporządzenia]
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało nowelizację przepisów dotyczącą zasad rekrutacji do szkół i przedszkoli. Zmiany uwzględniają m.in. wykreślenie z egzaminu ósmoklasisty czwartego przedmiotu obowiązkowego wybieranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.
Wzór wniosku o dodatek węglowy [rozporządzenie]
Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało projekt rozporządzenia z wzorem wniosku o wypłatę dodatku węglowego.
Jakie są przedmioty w VII klasie w roku szkolnym 2022/2023?
Jakie przedmioty dochodzą w klasie VII? W porównaniu do klasy VI uczniowie uczą się w klasie VII dodatkowo: drugiego języka obcego, chemii, fizyki, geografii, biologii, doradztwa zawodowego. Nie mają już zajęć z techniki.
Jakie są przedmioty w klasie VI szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023?
W klasie VI język polski, to 5 godzin tygodniowo. Matematyka - 4 godziny zajęć. Język angielski - 3 godziny.
Wiceszef MEiN: Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli
Brakuje ponad 16 tys. nauczycieli, to blisko 4 tys. więcej niż w poprzednim roku.
Rzecznik Finansowy: wzór wniosku o skorzystanie z wakacji kredytowych [Word]
Rzecznik Finansowy opracował wniosek o o skorzystanie z wakacji kredytowych.
Wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego [PDF]
Znany jest wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego. Opublikowano go w projekcie rozporządzenia. Wzór załączamy w formacie PDF i Word (.docx).
Zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego w 2023 r. [rozporządzenie z 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego]
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI1) z dnia 1 sierpnia 2022 r. w sprawie egzaminu maturalnego.
Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI I NAUKI z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty - Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 1636