REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Studia podyplomowe dla samorządowców

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Pokrzycka-Walczak

REKLAMA

REKLAMA

Dobry samorząd to taki, który inwestuje w rozwój swoich pracowników. Stąd szeroka oferta studiów podyplomowych, odpowiadająca na aktualne zapotrzebowanie samorządowców.

W ofercie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej (WSAP) w Kielcach są studia podyplomowe dofinansowywane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: POKL). Samorządowcy mogą zdecydować się na jeden z następujących kierunków:

REKLAMA

• samorząd i administracja,

• wzmacnianie zdolności jednostek samorządu terytorialnego w zakresie budżetu,

• gospodarka przestrzenna w administracji publicznej oraz

• postępowanie w administracji samorządowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Studia mają formułę seminaryjno-konsultacyjną, dlatego grupy mogą liczyć do 25 osób, i jest to, jak sądzę, duża korzyść dla słuchaczy – mówi dr Andrzej Bednarz, Rektor WSAP. Największym zainteresowaniem cieszą się studia z zakresu samorządu i administracji. – Staramy się – na podstawie badań prowadzonych w naszej uczelni – oferować samorządowcom najbardziej przydatne w ich pracy zagadnienia – zapewnia Rektor WSAP.

Zdaniem Andrzeja Bednarza nowoczesne samorządy muszą charakteryzować się profesjonalizacją administracji, ponieważ to ona stanowi obszar największych rezerw efektywności państwa, dlatego stałe poszerzanie zakresu wiedzy pracowników na studiach podyplomowych jest dziś koniecznością.

Stosunkowo mniejsze zainteresowanie studiami wykazują, w przypadku województwa świętokrzyskiego, gminy wiejskie. Nie ma natomiast żadnych problemów z popytem na studia podyplomowe w samorządach miejskich. – Miasta mają większą świadomość edukacyjną i większe potrzeby, ale także mniejsze gminy powinny szukać możliwości rozwoju swoich pracowników, patrząc choćby przez pryzmat konkurencji do funduszy unijnych – tłumaczy Rektor Bednarz.

Kierunki przyszłościowe dla samorządowców planujących studia podyplomowe to:

• administrowanie w ochronie środowiska,

• informatyka w pracy administracji oraz

• zarządzanie w administracji.

Polska administracja ogranicza się, niestety, do stosowania przepisów, a tymczasem jej zadaniem jest przede wszystkim odpowiedź na aktualne potrzeby mieszkańców danej społeczności – mówi Rektor WSAP. – Dlatego wiele miejsca nasi wykładowcy poświęcają tej tematyce.

Konieczne uzupełnianie wykształcenia

Z kolei Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Łodzi w nowym roku akademickim 2009/2010 oferuje studia podyplomowe płatne, ale także dofinansowywane z funduszy POKL. W ramach studiów płatnych do wyboru są podyplomowe studia:

• prawa podatkowego,

• zamówień publicznych,

• administracji i samorządu terytorialnego,

• egzekucji administracyjnej,

• ubezpieczeń gospodarczych,

• prawa pracy i spraw kadrowych oraz

• audytu i kontroli wewnętrznej.

REKLAMA

Od października 2008 r. WSAP realizuje Podyplomowe Studium Legislacji Lokalnej, finansowane z funduszy unijnych. – Projekt Studium Legislacji Lokalnej obejmuje 3 cykle kształcenia – informuje dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel, Pełnomocnik Rektora ds. Studiów Podyplomowych w WSAP w Łodzi. – Mamy już za sobą nabór na dwie edycje, więc mogę z przekonaniem stwierdzić, że oferta wywołała duże zainteresowanie adresatów w całym kraju. Mamy słuchaczy nawet ze Śląska i z województwa zachodniopomorskiego.

Wśród samorządowców największym zainteresowaniem z oferty studiów płatnych cieszą się kierunki Samorządu i Administracji oraz Prawa Pracy i Spraw Kadrowych. Coraz większa liczba pracowników samorządowych decyduje się także na udział w Podyplomowym Studium Audytu i Kontroli Wewnętrznej.

Pracownicy WSAP w Łodzi regularnie przeprowadzają badania wśród pracowników administracji publicznej, starając się jednocześnie uwzględniać sugestie studentów i absolwentów. – Program Podyplomowego Studium Egzekucji Administracyjnej powstał w odpowiedzi na liczne sugestie zgłaszane przez samorządowców naszego województwa – tłumaczy dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel.

Według Pełnomocnika Rektora ds. Studiów Podyplomowych WSAP w Łodzi z badań, przeprowadzonych kilka lat temu w urzędach na terenie województwa łódzkiego, wynika, że spory odsetek kierowniczych stanowisk urzędniczych zajmują osoby bez wyższego wykształcenia, natomiast wśród tych, którzy je posiadają, nie dominują osoby z najbardziej przydatnymi w administracji samorządowej dyplomami ukończenia studiów wyższych z zakresu prawa, administracji, zarządzania czy ekonomii. – Te fakty wpływają na zainteresowanie specjalistycznymi studiami podyplomowymi – które w przypadku osób nieposiadających wykształcenia wyższego traktowane są jako kursy – choć ogromną rolę do odegrania będą miały wkrótce regulaminy poszczególnych urzędów, określające szczegółowe wymagania kwalifikacyjne dla konkretnych stanowisk – twierdzi dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel. Jej zdaniem wiele zależeć będzie w tym zakresie od kompetencji kierowników urzędów i ich wizji polityki zatrudnienia w kontekście celów realizowanych przez samorządy poszczególnych szczebli.

Możliwość spotkania z praktykami

Podyplomowe Studia Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego, prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim (UW), to oferta dla pracowników i kandydatów do pracy w administracji publicznej, zwłaszcza samorządowej. – Proponujemy roczne studia z wielodyscyplinarną paletą wykładów – informuje prof. Barbara Rysz-Kowalczyk, Dyrektor Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego UW (dalej: CSSTiRL). – Są to studia z bogatą tradycją, funkcjonują bowiem nieprzerwanie od 1991 r. Zawsze cieszyły się zainteresowaniem i dobrą opinią absolwentów.

Zdaniem Dyrektor Rysz-Kowalczyk studia podyplomowe to nie tylko możliwość poszerzania i aktualizacji wiedzy na temat zagadnień ustrojowych, prawa i procedur administracyjnych, orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, finansowania samorządów czy planowania rozwoju lokalnego i regionalnego. – To przede wszystkim spotkania ze znakomitymi wykładowcami, profesorami UW oraz doświadczonymi specjalistami praktykami – podkreśla prof. Barbara Rysz-Kowalczyk. – Jesteśmy elastyczni w kształtowaniu programu kształcenia i otwarci na sugestie naszych słuchaczy. Dlatego w tym roku wprowadziliśmy korzystniejszą dla słuchaczy organizację toku studiów i wzbogaciliśmy treści kształcenia m.in. o zagadnienia współpracy samorządu z sektorem pozarządowym, marketingu terytorialnego i etyki zawodu. Stawiamy na dobry program i staranny dobór kadry.

Studia podyplomowe w CSSTiRL są płatne, ale czesne jest zwykle finansowane w całości lub w części przez pracodawców. Coraz częściej zdarza się, że gminy uzyskują środki z grantów unijnych, przeznaczonych na podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Inwestycja w potencjał samorządu

Także Podyplomowe Studia Samorządu Terytorialnego, prowadzone przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od ponad 10 lat mają już swoją renomę. Istotnym elementem studiów jest seminaryjny sposób prowadzenia zajęć. – Umożliwia on zapoznanie słuchaczy z praktycznymi zagadnieniami prawnymi, przekazywanymi przez pracowników Wydziału, będących zarazem praktykami prawa, m.in. z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach oraz w Częstochowie, a także sędziów sądów administracyjnych – zapewnia prof. dr hab. Ryszard Mikosz, Kierownik studiów, a jednocześnie Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, kierujący Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach.

W programie studiów poruszane są m.in. następujące zagadnienia:

• gospodarowanie mieniem komunalnym,

• gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego,

• wybrane zagadnienia postępowania administracyjnego i

• wybrane problemy prawnej regulacji stosunków umownych.

Zawsze podczas zajęć samorządowcy wspólnie z wykładowcami starają się rozwiązywać aktualne problemy, wynikające głównie ze zmieniającego się ustawodawstwa. Słuchacze mogą liczyć na konkretne rady i pomoc w konkretnych przypadkach, z którymi spotykają się w swojej pracy. – Nasi studenci to głównie absolwenci kierunków innych niż prawo i administracja, oczywiście pracujący w administracji samorządowej, którzy na co dzień w swojej pracy muszą stosować prawo, zwłaszcza wydając decyzje administracyjne – tłumaczy prof. Mikosz. Bez stałego uzupełniania posiadanej wiedzy i poszerzania jej zakresu trudno byłoby sprostać oczekiwaniom pracodawców i radzić sobie w sytuacjach, które dotyczą coraz częściej zagadnień związanych z pozyskiwaniem funduszy unijnych. Dlatego – zdaniem prof. Mikosza – podejmowanie przez pracowników samorządów studiów podyplomowych jest najlepszą możliwą inwestycją w rozwój własny i potencjału administracji samorządowej.

WYMAGANE DOKUMENTY PRZY REKRUTACJI NA STUDIA PODYPLOMOWE:

• podanie o przyjęcie na studia

• kwestionariusz osobowy

• odpis dyplomu

• 3 podpisane zdjęcia

• kserokopia dowodu osobistego

• zobowiązanie do ponoszenia kosztów odpłatności za studia

• dowód wpłaty opłaty za studia

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec pobłażania dla agresji wobec lekarzy – nowe wytyczne Prokuratora Generalnego [PDF]

Wzrost liczby przypadków agresji wobec pracowników ochrony zdrowia skłonił Prokuratora Generalnego do wydania jednoznacznych wytycznych w sprawie prowadzenia postępowań karnych w takich sprawach. Naczelna Izba Lekarska z zadowoleniem przyjęła tę decyzję, podkreślając, że to efekt długofalowych działań środowiska lekarskiego na rzecz poprawy bezpieczeństwa.

Stanowisko NIL z 2023 r. ws. biorezonansu

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się doniesienia o stosowaniu terapii biorezonansu magnetycznego – metody, która zyskuje popularność zarówno wśród zwolenników medycyny alternatywnej, jak i osób poszukujących niekonwencjonalnych sposobów leczenia różnych dolegliwości. Przypominamy stanowisko Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej z sierpnia 2023 r.

Nawet 80 km/h. Tak pędzą dzieciaki na hulajnogach

Coraz więcej dzieci trafia do szpitali z poważnymi urazami po wypadkach na elektrycznych hulajnogach – alarmuje Mateusz Struś asystent z Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej, Dziecięcego Szpitala Klinicznego WUM. Jego zdaniem główną przyczyną jest nadmierna prędkość oraz brak kasków, a nieletni pacjenci często osiągają na własnych hulajnogach nawet 70–80 km/h.

Sześć wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2026 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2026 r. roku w Polsce przybędzie sześć miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy (RD214), które zostały opublikowane 14 lipca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 6 zmian dotyczących ustalenia granic gmin, 9 zmian dotyczących ustalenia granic miast i jedna zmiana nazwy miasta.

REKLAMA

126 mln zł na lądowiska dla SOR. Rusza nabór na dofinansowanie z Funduszu Medycznego

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy konkurs w ramach Funduszu Medycznego: „Dotacja na modernizację lub budowę lądowisk dla śmigłowców przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR)”. Program ma na celu poprawę dostępności i bezpieczeństwa transportu lotniczego pacjentów w stanach zagrożenia życia. Szpitale będą mogły otrzymać nawet 97% dofinansowania na budowę lub modernizację lądowisk. Nabór wniosków rozpocznie się 31 lipca 2025 roku.

420 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej, wydano 51,3 tys. decyzji odmownych

Już blisko 420 tys., osób otrzymało rentę wdowią. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na ten cel ponad 1,4 mld zł brutto, z czego prawie 150 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń.

Kiedy kompleksowy remont linii średnicowej w Warszawie? Minister wskazał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

REKLAMA

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

REKLAMA