reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Temat dnia > Prawa i obowiązki głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych

Prawa i obowiązki głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych

Organizacja pracy służb finansowo-księgowych jednostki sektora finansów publicznych spoczywa bezpośrednio na głównym księgowym. Od jego kwalifikacji i doświadczenia zależy przygotowanie jednostki i jej pracowników do właściwej realizacji nałożonych zadań.

Zagadnienia związane z rachunkowością obejmują także obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych. Wzory sprawozdań dla jednostek sektora finansów publicznych (bilans, rachunek zysków i strat, zestawienie zmian w funduszu jednostki) oraz zasady ich sporządzania określone są wprawdzie nie w uor, lecz w rozporządzeniu w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont, jednakże element ten związany jest nieodłącznie z rachunkowością.

Bilans jest dwustronnym zestawieniem rzeczywistego stanu aktywów i pasywów jednostki na określony dzień bilansowy. Obrazuje sytuację majątkową (aktywa) i finansową (pasywa) w ściśle określonych, uporządkowanych pozycjach.

Rachunek zysków i strat to zestawienie przychodów i kosztów jednostki oraz pokazanie sposobu tworzenia wyniku finansowego (zysku lub straty) oraz jego obowiązkowych obciążeń. Układ rachunku zysków i strat pozwala na analizę sposobu osiągania zysków (strat) z działalności operacyjnej, finansowej oraz z całości działalności gospodarczej. Rachunek zysków i strat jest chyba najczęściej analizowanym elementem sprawozdania finansowego, gdyż informacje w nim zawarte pozwalają na rzetelną ocenę funkcjonowania jednostki i prognozowanie wyników przyszłych okresów.

Zestawienie zmian w funduszu jednostki obrazuje ich strukturę i dynamikę w poszczególnych składnikach kapitału oraz przyczyny ich wystąpienia, w tym także niektórych zdarzeń odnoszonych bezpośrednio na kapitał (fundusz) własny z pominięciem rachunku zysków i strat (m.in. błędów podstawowych, wyników ze sprzedaży i umorzenia udziałów (akcji) własnych, zobowiązań bezwarunkowo umorzonych w wyniku postępowania naprawczego lub układowego itp.), co pozwala na zobrazowanie tych przyczyn zwiększeń lub zmniejszeń aktywów bądź pasywów, które nie są prezentowane w rachunku zysków i strat. Wprowadzone zestawienie zmian w funduszu własnym z oczywistych względów obrazuje wyłącznie fundusz oraz jego zwiększenia i zmniejszenia właściwe dla jednostki sektora finansów publicznych, np.: nieodpłatnie otrzymane środki trwałe, dotacje, zysk, strata itp.

Główny księgowy powinien zwrócić szczególną uwagę na obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych i budżetowych (o których mowa w kolejnej części Poradnika) już przy konstruowaniu zakładowego planu kont (rozbudowy analitycznej kont).

Zapamiętaj!

Rozbudowa analityczna kont powinna ułatwiać wydzielenie i agregowanie danych niezbędnych do sporządzenia poszczególnych sprawozdań.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 11.03.2010

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama