Jak efektywnie zmodernizować system oświetlenia na terenie gminy
Aktualizacja: 12.01.2010
Na co zwrócić uwagę planując modernizację oświetlenia? Jakie korzyści i oszczędności wiążą się z taką inwestycją? Na jakie źródła finansowania może liczyć gmina wiejska modernizująca oświetlenia na swoim terenie? »
Jak komunikować się w sytuacji kryzysowej
Aktualizacja: 12.01.2010
Władze lokalne na kryzys muszą zareagować niemal natychmiast i podjąć przemyślaną, zgodną z opracowaną wcześniej strategią, komunikację z otoczeniem. Brak reakcji w ciągu pierwszych 6 godzin po wydarzeniu to jak strata całego tygodnia. Jednak przekazywane wszystkimi dostępnymi kanałami informacje muszą być prawdziwe, precyzyjne i konkretne. Nie do pomyślenia zaś jest chowanie głowy w piasek. »
Bezpieczny podpis elektroniczny jest jak podpis własnoręczny
Aktualizacja: 12.01.2010
Używanie bezpiecznego podpisu elektronicznego jest bezpieczne i proste. Przedsiębiorcom coraz bardziej ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, a osobom fizycznym m.in. kontakty z administracją. »
Ewidencja dochodów jednostki samorządu terytorialnego
Aktualizacja: 12.01.2010
W trakcie wykonywania budżetu zarząd jednostki samorządu terytorialnego może dokonywać zmian w planie dochodów i wydatków. Zarząd może również dokonywać zmian w planie dochodów i wydatków budżetu samorządu w zakresie środków przeznaczonych na realizację regionalnych programów operacyjnych. »
Sądy i prokuratury zapłacą więcej za przewlekłość spraw
Aktualizacja: 12.01.2010
Osoby poszkodowane wskutek sądowej przewlekłości będą mogły ubiegać się o zadośćuczynienie w wysokości 20 tys. zł. Proponowane przez resort przepisy dopuszczają skargę na przewlekłość postępowania prokuratury i komornika. Ministerstwo Sprawiedliwości szacuje, że skarga na przewlekłość będzie kosztować budżet państwa ok. 39 mln zł rocznie. »
Siedem ustaw dla systemu ochrony zdrowia
Aktualizacja: 12.01.2010
Ciągle nie ma tzw. koszyka gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Prywatny sektor usług popiera przekształcenie szpitali w spółki. Dodatkowe ubezpieczenia nie wykluczają leczenia bezpłatnego. »
Gminy muszą remontować bloki wspólnotom
Aktualizacja: 12.01.2010
Nowi właściciele wykupionych lokali komunalnych tworzą z mocy prawa wspólnotę i mogą zmusić samorząd do pokrywania nawet 80 proc. kosztów remontów często zdewastowanych lokali. »
Warunki udzielania pomocy materialnej dla uczniów
Aktualizacja: 24.03.2010
Stypendium szkolne oraz zasiłek szkolny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów rada gminy nie może upoważnić ośrodka pomocy społecznej. »
Odbudowa zniszczonych i zaniedbanych części miast
Aktualizacja: 12.01.2010
Na realizację projektów z zakresu rewitalizacji będą dostępne środki z unijnych programów operacyjnych. Pomoc będzie można otrzymać m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego. Aby otrzymać dotację, trzeba stworzyć Lokalny Program Rewitalizacji. »
Likwidacja zakładów i gospodarstw pomocniczych
Aktualizacja: 07.05.2010
Przygotowywana reforma finansów publicznych zakłada włączenie do systemu nadzoru budżetowego zadań realizowanych przez ponad 3 tys. zakładów budżetowych i prawie 1 tys. gospodarstw pomocniczych. »
Jak uzyskać mianowanie na urzędnika Służby Cywilnej
Aktualizacja: 30.04.2010
Tegoroczny egzamin na urzędnika mianowanego odbędzie się już 21 czerwca. Termin składania zgłoszeń upływa 31 maja. Przyjmuje je Krajowa Szkoła Administracji Publicznej. »
Kiedy festyn jest imprezą masową
Aktualizacja: 12.01.2010
Jak prawidłowo zakwalifikować konkretną imprezę, czy do kategorii imprez masowych czy też do kategorii imprez niepodlegających unormowaniom ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych? Jakie okoliczności decydują o takiej kwalifikacji? »
Imprezy masowe: organizacja i wydawanie zezwoleń
Aktualizacja: 15.11.2016
Wójt, burmistrz i prezydent miasta mają obowiązek kontrolowania zgodności przebiegu imprezy z warunkami określonymi w zezwoleniu na imprezę masową. W przypadku stwierdzenia niespełnienia przez organizatora imprezy warunków, uprawniony przedstawiciel wójta, może przerwać imprezę masową. »
Odszkodowania za grunty wywłaszczone będą wyższe
Aktualizacja: 12.01.2010
Wywłaszczani właściciele dostaną odszkodowania wyższe o 10 lub 15 proc. niż wyceny rzeczoznawców. Ma to pokryć uzasadnione koszty poszukiwania nowej nieruchomości, przeprowadzki, a także podatków i opłat. »
Najpierw oddłużyć, potem przekształcić szpitale
Aktualizacja: 12.01.2010
Samorządy, które zamierzały przekształcić szpitale, nie robią tego, bo czekają na ostateczną decyzję rządu w sprawie ich oddłużenia. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?