reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat dnia

Obowiązek prowadzenia elektronicznej skrzynki podawczej w urzędach

Aktualizacja: 12.01.2010

Zgodnie z planem pierwsza wersja platformy e-PUAP miała zostać uruchomiona w maju tego roku i przekazana urzędom do wstępnego, jeszcze niekompletnego użytku. Najpierw udostępniana jest elektroniczna skrzynka podawcza. »

Partycypacja gminy w kosztach inwestycyjnych jednostek Policji

Aktualizacja: 12.01.2010

Gmina uczestniczy w pokrywaniu wydatków inwestycyjnych, wspierając swoim wkładem działalność jednostki wojewódzkiej Policji. Inwestycja ta polega na montażu słupa fotoradaru na terenie gminy. »

Przygotowanie i wykonanie budżetu jednostki samorządu terytorialnego

Aktualizacja: 12.01.2010

Projekt uchwały budżetowej zarząd jednostki samorządu terytorialnego przedstawia do 15 listopada regionalnej izbie obrachunkowej - celem zaopiniowania oraz organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego. »

Kiedy umorzenie podatku może być uznane za pomoc publiczną

Aktualizacja: 12.01.2010

Kiedy umorzenie podatku bądź jego rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności będzie pomocą publiczną? Jakie obowiązki spoczywają na jednostkach samorządu terytorialnego w przypadku udzielania pomocy publicznej? »

Ekologia zatrzymuje dotacje z UE

Aktualizacja: 12.01.2010

Niezgodność polskiego prawa z unijnym zagraża wydaniu środków z UE. Samorządy wstrzymują się z dotacjami, czekając aż rząd zmieni przepisy. Komisja Europejska apelowała o rozwiązanie problemu już w 2005 roku. »

Realizacja zadań własnych gminy przez spółki

Aktualizacja: 12.01.2010

Jesteśmy spółką z o.o. ze 100-proc. udziałem gminy. Czy gmina może zlecić wykonanie robót budowlano-montażowych swojej spółce bez ogłaszania przetargu? Jeśli tak, to na jakiej podstawie? »

Wsparcie dla lokalnych programów opieki

Aktualizacja: 12.01.2010

Jednostki samorządu terytorialnego mogą wziąć udział w konkursie na najlepszy program lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną. Oferty wraz z załącznikami należy nadesłać listem poleconym lub złożyć osobiście we właściwych wydziałach polityki społecznej urzędów wojewódzkich. »

Portale internetowe sądów trzeba ujednolicić

Aktualizacja: 12.01.2010

Serwisy internetowe polskich sądów są mało użyteczne i nie pomagają w budowaniu dobrego wizerunku wymiaru sprawiedliwości. Większość sądowych stron internetowych jest mało czytelnych i nie zawiera wszystkich informacji. »

Unijne dofinansowanie samorządowych projektów turystycznych

Aktualizacja: 12.01.2010

Unijne programy operacyjne oferują wsparcie realizacji projektów turystycznych. Pomoc można otrzymać na promocję regionu i gminy, na inwestycje w zakresie infrastruktury turystycznej, a także na szkolenia. Na przedsięwzięcia turystyczne przeznaczono w latach 2008-2013 ponad 1,5 mld euro. »

Rząd zlikwiduje fikcyjne etaty w Służbie Cywilnej

Aktualizacja: 12.01.2010

Komitet Stały Rady Ministrów zatwierdził już projekt nowelizacji ustawy o Służbie Cywilnej. Rządowy projekt znosi limity etatów w administracji określane co roku w ustawie budżetowej. Szef Służby Cywilnej nie będzie przeprowadzać naboru na stanowiska dyrektorów generalnych. »

Bez zgody wójta nie ma ulgi

Aktualizacja: 12.01.2010

Jeżeli gmina nie wyrazi zgody, to urząd skarbowy nie ma prawa umorzyć podatku od spadku czy darowizny. Fiskusa wiąże wydane przez wójta czy burmistrza postanowienie, a podatnik nie może go zakwestionować. Ta procedura - w ocenie ekspertów - narusza konstytucyjne prawo podatników do sądu. »

Jak wybrać elektroniczną skrzynkę podawczą

Aktualizacja: 12.01.2010

Od 1 maja 2008 r. samorządy mają przyjmować pisma drogą elektroniczną. Dokumenty od mieszkańców będą przekazywane poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą, czyli konto www umożliwiające skuteczną prawnie komunikację z urzędem.  »

Nadzór i kontrola nad działalnością spółek wodnych

Aktualizacja: 12.01.2010

To starosta zatwierdza statut spółki wodnej, jak również w szczególnych sytuacjach może orzec o jej rozwiązaniu. Uprawnienia te służą przede wszystkim zapewnieniu odpowiedniego i zgodnego z prawem funkcjonowania spółki wodnej. »

Prawo blokuje rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego

Aktualizacja: 12.01.2010

Choć ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym została uchwalona ponad dwa lata temu, to dotąd na jej podstawie nie została zrealizowana żadna inwestycja. Największą przeszkodą wciąż są bariery formalnoprawne. »

Adres zameldowania zniknie z dowodu osobistego

Aktualizacja: 12.01.2010

Resort spraw wewnętrznych i administracji zapowiada zniesienie meldunku w przyszłym roku. Obowiązek meldunku ma zastąpić informacja o miejscu zamieszkania. Brak meldunku będzie się wiązał ze zmianami przepisów podatkowych i administracyjnych. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama