Świadczenie pielęgnacyjne po zmianach w 2011 roku
REKLAMA
Świadczenie pielęgnacyjne w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych zaliczane jest świadczeń opiekuńczych. Przyznawane jest ono bez względu na kryterium dochodowe służące do ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych.
REKLAMA
Art 17 ustawy wskazuje katalog osób uprawnionych oraz okoliczności warunkujące i wykluczające nabycie uprawnień do jego pobierania. Podmiotami uprawnionymi do otrzymania wsparcia w kwocie 520 zł miesięcznie z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub pracy zarobkowej są:
- matka albo ojciec,
- inne osoby, na których zgodnie z przepisami z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności - zmiana ustawy!
- opiekun faktyczny dziecka.
REKLAMA
jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Ustawa dopuszcza również przyznanie świadczenia osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, jeśli ciąży na niej obowiązek alimentacyjny i w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki nad osobą niepełnosprawną.
Czytaj także: Świadczenia pielęgnacyjne po zmianach w 2010 r.>>
Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego – zmiana ustawy !, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
1a) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inną osobę w rodzinie lub poza rodziną – zmiana ustawy !,
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim, chyba, że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności – zmiana ustawy !,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10 (tzn. dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego), albo do świadczenia pielęgnacyjnego na tę lub inną osobę w rodzinie lub poza rodziną – zmiana ustawy !
Wcześniej figurował zapis dotyczący dziecka i ograniczenie do rodziny według definicji z ustawy o świadczeniach rodzinnych.
5) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Czytaj także: Fundusz alimentacyjny - zasady przyznawania świadczeń>>
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U z 2011 roku, Nr 205, Poz. 1212)
- Ustawa o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 roku (Dz. U Nr 228, poz. 2255) ze zmianami; tekst jednolity: z dnia 24 lipca 2006 roku (Dz. U. Nr 139, poz.992)
Barbara Matysik
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA