Euro 2012 szansą również dla bezrobotnych
REKLAMA
Program "Wolontariat - włącz się" jest jednym z wielu projektów społecznych koordynowanych przez spółkę PL.2012. Celem programu jest wykorzystanie wolontariatu sportowego oraz staży do wsparcia osób niezatrudnionych w uzyskaniu umiejętności potrzebnych do wejścia na otwarty rynek pracy.
REKLAMA
REKLAMA
Uczestnicy projektu uzyskają kwalifikacje z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych, ratownictwa medycznego, obsługi ruchu turystycznego, będą mogli zdobyć też prawo jazdy. Ponadto spółka prowadzi szkolenia z zakresu obsługi klienta, języka angielskiego i niemieckiego oraz animacji czasu wolnego.
"Program odpowiedzialności społecznej, którego częścią jest projekt "Wolontariat - włącz się", to standardowe działanie organizowane przy wielkich imprezach sportowych jak igrzyska olimpijskie, piłkarskie mistrzostwa świata czy Europy. Ono jest dostosowane do społecznych potrzeb lokalnych. U nas bezrobocie jest sprawą niezwykle istotną, dlatego stąd wziął się ten pomysł" - powiedziała podczas konferencji w Poznaniu krajowy koordynator projektu odpowiedzialności społecznej w PL.2012 Monika Cabior.
Jak dodała, samo Euro 2012 w tym przypadku jest tylko pretekstem i motywacją, żeby się zająć tym problemem. "Aczkolwiek osoby, które przejdą szkolenia, będą bardzo dobrze przygotowane by wykonywać różne zadania. I to nie w ramach wolontariatu, do którego oczywiście mogą się zgłaszać, ale podczas normalnej pracy" - podkreśliła.
Projekt realizowany jest w trzech województwach, w których gościć będą piłkarskie mistrzostwa Europy - dolnośląskim, pomorskim i wielkopolskim. "W marcu 2011 roku rozpoczęliśmy program na Dolnym Śląsku. Szkolenia zakończyło już 60 osób, z czego 26 znalazło pracę w różnych instytucjach jak fundacje, organizacje kulturalne czy związki sportowe. Co ważne, projekt w dużej mierze finansowany jest przez Europejski Fundusz Społeczny" - wyjaśniła.
Zdaniem dyrektora poznańskiego Biura Euro 2012 Michała Prymasa, projekty społeczne organizowane przy okazji Euro 2012 są nie mniej ważne od inwestycji stadionowych czy drogowych.
"Informacje na temat projektów społecznych nie są tak nośne i popularne w kontekście Euro 2012, jak w przypadku budowy lotnisk, stadionów czy dworców. Tymczasem te projekty są czasami bardziej istotne, bowiem jest to inwestowanie w ludzi, którzy przy okazji Euro 2012 mają szansę czegoś się nauczyć, dowiedzieć, po prostu się rozwinąć. Ja przypomnę, że Poznań ma swoje własne projekty społeczne jak Krewni Euro czy radę ambasadorów" - powiedział Prymas.
REKLAMA
REKLAMA