REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe propozycje zmian w dochodach samorządów

Wioletta Kępka

REKLAMA

Obecne źródła dochodów samorządowych są niewystarczające. Dlatego przedstawiciele gmin, powiatów i województw chcą, aby udział samorządów w podatkach centralnych był wyższy. Postulują też utworzenie nowych danin lokalnych.

Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) 25 kwietnia 2012 r. związki samorządowe przedstawiły propozycje uzdrowienia stanu finansów jednostek samorządu terytorialnego (JST). To m.in. odpowiedź na pytanie Ministerstwa Finansów o jednolite stanowisko samorządów w tej sprawie.

REKLAMA

Przyczyny problemów

W stanowisku strony samorządowej KWRiST po raz kolejny wyliczono przyczyny obecnych problemów finansowych gmin, powiatów i województw. Wskazano m.in., że:

1) ubytki w dochodach własnych JST wynikają przede wszystkim z nierekompensowanych zmian ustawowych, na które samorządy nie mają wpływu,

2) rząd przekazuje JST nowe zadania i nie zapewnia na nie środków,

3) wprowadzane są nowe (kosztowne) standardy realizacji zadań własnych JST, czemu nie towarzyszy wzrost dochodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oszacowane skutki finansowe tych działań, za które w większości odpowiada rząd, wynoszą co najmniej 8 mld zł rocznie. Do tego dochodzą nieoszacowane koszty, które mogą sięgać nawet 1,5 mld zł rocznie. To ostrożne wyliczenia. Według instytucji bankowych z powodu działań władz centralnych JST traciły w ostatnich latach 10–14 mld zł rocznie.

Na to nakłada się spowolnienie gospodarcze i spadające w związku z nim dochody.

REKLAMA

W rezultacie finanse samorządowe przeżywają kryzys, który będzie się najprawdopodobniej pogłębiać, co – według samorządowców – nie tylko zahamuje rozwój lokalny i regionalny, lecz także zagrozi realizacji niektórych zadań własnych gmin, powiatów i województw. Jeżeli nic się nie zmieni, to za dwa lata samorządy stracą możliwość funkcjonowania. 1 stycznia 2014 r. wejdzie bowiem w życie art. 243 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, który uzależnia możliwość uchwalenia budżetu przez poszczególne JST od odpowiedniej relacji koniecznych do spłacenia w danym roku rat kredytów i pożyczek, wykupu papierów wartościowych oraz potencjalnych kwot wynikających z udzielonych poręczeń oraz gwarancji do uśrednionej w skali trzech lat nadwyżki operacyjnej. Związek Powiatów Polskich (ZPP) przeprowadził analizę, z której wynika, że budżetów nie będzie mogło uchwalić dwie trzecie powiatów. W wypadku gmin będzie zapewne podobnie.

Strona samorządowa KWRiST przypomniała, że oczekuje na rzetelną debatę na temat finansów samorządowych już od 2008 roku. Niestety, resort finansów unika takiej dyskusji. Podczas kwietniowego posiedzenia KWRiST, przedstawiciele MF odwołali debatę, ponieważ ich zdaniem strona samorządowa nie przedstawiła przed spotkaniem swoich propozycji na piśmie. Samorządowcy przypominają jednak, że wspólne stanowisko w sprawie finansów JST przedłożyli rządowi już we wrześniu 2011 r. Miało być ono punktem wyjścia do dyskusji. Tak się jednak nie stało.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA