Pomoc finansowa z budżetu dla jednostek samorządu
Aktualizacja: 12.01.2010
Z budżetu jednostki samorządu terytorialnego można udzielać pomocy finansowej innym jednostkom samorządu terytorialnego w formie dotacji celowej. Samorząd przy zlecaniu zadań powinien udzielać dotacji w taki sposób, aby były zachowane zasady celowości, oszczędności i terminowości. »
Skuteczna promocja samorządu naprawdę się opłaca
Aktualizacja: 12.01.2010
Odpowiedni marketing to nie tylko mniejsze bezrobocie w regionie czy większe wpływy z turystyki, ale przede wszystkim szansa na rozwój i wyższą jakość życia mieszkańców. Promocja musi opierać się na realnych przesłankach, sięgać po autentyczne cechy, atuty i zalety miast. »
Dane o terenie mogą być podstawą planowania inwestycji i rozwoju gospodarczego
Aktualizacja: 12.01.2010
Mniej lub bardziej rozbudowane systemy informacji przestrzennej funkcjonują już w wielu samorządach. Niestety, większość z nich ogranicza wykorzystanie informacji o terenie do spraw związanych z geodezją i kartografią. »
Mieszkań komunalnych nie trzeba budować za pieniądze samorządu
Aktualizacja: 12.01.2010
Gminy, które nie mają środków na budowę mieszkań komunalnych, mogą skorzystać z możliwości realizacji takich inwestycji we współpracy z partnerem prywatnym. Przy czym przedsięwzięcie wykorzystujące zasady partnerstwa publiczno-prywatnego nie musi być realizowane na podstawie ustawy o PPP. »
Ochrona przeciwpożarowa w gminie i powiecie
Aktualizacja: 12.01.2010
Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina. Z kolei starosta w porozumieniu z wojewodą powołuje powiatowego (miejskiego) komendanta straży pożarnej. »
Jakie są zasady finansowania ochrony przeciwpożarowej przez samorządy
Aktualizacja: 12.01.2010
Jakie są źródła finansowania działalności ochotniczych straży pożarnych przez jednostki samorządu terytorialnego? Jakie potrzeby jednostek ochrony przeciwpożarowej musi zapewnić gmina? »
Jakie są zasady składania oświadczeń woli przez wójtów
Aktualizacja: 12.01.2010
Jak ograniczona jest swoboda wójta przy składaniu oświadczeń woli związanych z gospodarowaniem mieniem komunalnym? »
Zasady zarządzania gospodarką komunalną i mieniem samorządu
Aktualizacja: 12.01.2010
Obowiązkiem osób uczestniczących w zarządzaniu mieniem komunalnym jest zachowanie szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu zgodnie z przeznaczeniem tego mienia i jego ochrona. Niedochowanie tego wymogu może uzasadniać odpowiedzialność majątkową, dyscyplinarną, za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, karną, a także polityczną. »
Ewidencja w gminach, powiatach i województwach
Aktualizacja: 12.01.2010
Gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa należy do zadań starostów. Zasobami województw, powiatów i gmin gospodarują organy wykonawcze tych jednostek samorządu terytorialnego. Do zadań związanych z gospodarowaniem nieruchomości należy między innymi ich ewidencjonowanie, sporządzanie planów wykorzystania, a także ich zbywanie i nabywanie. »
Jak samorząd powinien prowadzić ewidencję nieruchomości
Aktualizacja: 12.01.2010
Jaki wpływ miała nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami na realizację obowiązku samorządów prowadzenia ewidencji nieruchomości? Jakie korzyści może odnieść samorząd, który systematycznie i dokładnie dokonuje zmian bazy ewidencji nieruchomości? Czy koszty utrzymania samorządowych zasobów nieruchomości są wysokie? »
Budżet zadaniowy - nowa koncepcja w samorządowych finansach publicznych
Aktualizacja: 12.01.2010
Tradycyjne budżety jednostek samorządu terytorialnego są często krytykowane ze względu na brak czytelności, brak ukierunkowania na poszczególne zadania oraz ze względu na trudności w efektywnym zarządzaniu środkami publicznymi. Z tego względu pojawiła się nowa metoda opracowywania budżetu, tj. według zadań. »
Handel może wspierać rozwój miasta
Aktualizacja: 12.01.2010
Samorząd dysponuje niezbędnymi kompetencjami i instrumentami umożliwiającymi mu skuteczne oddziaływanie na lokalny handel. Ważne jest jednak to, by planując rozwój tego sektora, brać pod uwagę interesy wszystkich zainteresowanych stron, zarówno wielkich inwestorów, jak i drobnych kupców. »
Analiza problemu wstępem do aplikowania o unijne fundusze
Aktualizacja: 12.01.2010
Pozyskanie unijnych funduszy na realizację projektu jest końcem bardzo długiego procesu. Wsparcie jest udzielane przede wszystkim projektom kompleksowym, które wynikają z dobrze udokumentowanych potrzeb i dają szanse ich trwałego zaspokojenia. »
Jakie są warunki udzielania zezwoleń przez wójta, burmistrza i prezydenta miasta na wywóz odpadów
Aktualizacja: 12.01.2010
Wywóz odpadów i nieczystości ciekłych od właścicieli nieruchomości wymaga odpowiedniego zezwolenia. Już działająca firma może być kontrolowana np. przez wójta czy burmistrza, którzy wydali zezwolenia na taką działalność. »
Jakie są zasady dziedziczenia majątku przez gminy
Aktualizacja: 12.01.2010
Gmina jako spadkobierca ustawowy zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego dziedziczy jako jeden z ostatnich podmiotów. Po niej jest już tylko Skarb Państwa. Gmina jako spadkobierca ustawowy nie może odrzucić spadku, nie składa również oświadczenia o jego przyjęciu, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »