Jak przebiega procedura przejęcia spadku przez gminę, gdy brak jest spadkobierców
Aktualizacja: 12.01.2010
Jak dochodzi do stwierdzenia nabycia spadku w przypadku, gdy dziedziczy gmina? Co w przypadku otrzymania spadku powinna uczynić gmina? »
Jak bronić się podczas postępowania przed GKO
Aktualizacja: 12.01.2010
Zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych nie musi oznaczać, że obwiniony jest winny. W wielu przypadkach odpowiedni wybór obrony przed komisją może decydować o tym, czy obrona taka okaże się skuteczna. »
Jakie są przyczyny naruszania przepisów prawa zamówień publicznych
Aktualizacja: 12.01.2010
Na jakie najczęstsze naruszenie dyscypliny finansów publicznych wskazuje orzecznictwo RKO? Co mogłoby pomóc urzędnikom we właściwym stosowaniu przepisów prawa zamówień publicznych? »
Skargi obywateli mogą polepszać działanie administracji
Aktualizacja: 12.01.2010
Skargi na zaniedbania organów administracji publicznej lub nieprawidłowe wykonywanie zadań przez właściwe organy czy ich pracowników mogą, po odpowiednim ich zbadaniu i wyciągnięciu wniosków z zawartych w nich zarzutów, polepszyć działanie administracji publicznej. »
Uprawnienia organów publicznych przed sądami administracyjnymi
Aktualizacja: 12.01.2010
Organy publiczne w postępowaniu przed sądami administracyjnymi występują nie tylko jako autor kontrolowanej przez sąd decyzji czy innego aktu administracyjnego. Organ ten może występować przed sądem w charakterze wnioskodawcy w sprawach o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. »
Zasady oddawania gruntów w użytkowanie wieczyste
Aktualizacja: 12.01.2010
Wykaz nieruchomości, które mają być oddane w użytkowanie wieczyste, musi być opublikowany w internecie. Możliwe jest zaliczenie przez użytkowników wieczystych wartości nakładów poniesionych na budowę poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej przy aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego. »
Jak przygotować przetarg na oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste
Aktualizacja: 12.01.2010
Co zrobić w przypadku, gdy wyłoniony w drodze przetargu nabywca nieruchomości nie zapłaci za nieruchomość? Czy przetarg jest zawsze możliwy (przepisy mówią o pierwszeństwie w nabyciu nieruchomości - kto w takim razie z niego korzysta? »
Rząd musi znaleźć sposób na dług
Aktualizacja: 12.01.2010
Wysokości 14,5 tys. zł. Relacja długu do produktu krajowego brutto w Polsce jest niższa niż na Węgrzech, ale ponad dwa razy wyższa niż w Irlandii. Gdyby dokończyć prywatyzację większości państwowych firm, nawet bez strategicznych, można zyskać 40-60 mld zł. »
Aktualizacja: 12.01.2010
Zmiana proporcjonalnego systemu wybierania posłów na Sejm wymaga nowelizacji konstytucji. Obecny system wyborczy faworyzuje partie polityczne i ich liderów, a nie samych kandydatów do parlamentu. Większościowa Ordynacja ogranicza różnorodność partyjną, ale pozwala na identyfikację elektoratu z posłem. »
Radni i wójtowie będą musieli złożyć ponownie oświadczenia lustracyjne
Aktualizacja: 12.01.2010
Obowiązek złożenia oświadczeń lustracyjnych dotyczy m.in. wójtów i radnych. Do 14 grudnia wszystkim osobom podlegającym lustracji trzeba przesłać zawiadomienia o obowiązku ponownego złożenia oświadczenia lustracyjnego. Po doręczeniu zawiadomienia lustrowani mają obowiązek złożenia oświadczenia w ciągu trzech miesięcy. »
Przygotowanie samorządów do wykorzystania funduszy z RPO
Aktualizacja: 12.01.2010
Gminy i powiaty wsparcia finansowego dla przedsięwzięć o wartości kilku mln euro w pierwszej kolejności powinny szukać w 16 regionalnych programach operacyjnych. RPO zostały już zaakceptowane przez Komisję Europejską. Pierwsze terminy naboru wniosków o współfinansowanie będą ogłoszone na początku 2008 roku. »
Aktualizacja: 25.03.2010
Każdy ma prawo odwołania się od decyzji wydanej przez urząd w I instancji, chyba że ustawa w konkretnym przypadku wyłącza możliwość zakwestionowania danej decyzji. »
Aktualizacja: 12.01.2010
Postępowanie w indywidualnych sprawach zgłoszonych w administracji publicznej rozpoczyna się z chwilą złożenia w odpowiednim urzędzie podania (żądania, wyjaśnienia, odwołania, zażalenia) lub wniosku. W pewnych sytuacjach może ono rozpocząć się z urzędu. »
Jak gmina może uzyskać kredyt bankowy
Aktualizacja: 12.01.2010
Kredyt bankowy na sfinansowanie inwestycji komunalnej samorząd może pozyskać tylko w drodze przetargu. Bank może sfinansować wszystkie potrzeby gminy. »
Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt dla samorządów
Aktualizacja: 12.01.2010
Czy procedura otrzymania kredytu bankowego przez jednostki samorządu terytorialnego jest czasochłonna i skomplikowana? Czy są tańsze kredyty oferowane przez banki ze środków funduszy i fundacji? Jakimi kryteriami samorządy powinny się kierować przy wyborze oferty kredytowej? »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?