Gminny program profilaktyczny nie może zastąpić ustawy
Aktualizacja: 12.01.2010
Zasady wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych oraz kontrolę obrotu tymi napojami określa ustawa. Uchwała gminy nie może tych zasad regulować bez ustawowego upoważnienia. »
Na jakich zasadach można prowadzić sprzedaż alkoholu
Aktualizacja: 12.01.2010
Zarówno hurtowa, jak i detaliczna sprzedaż alkoholu wymaga uzyskania zezwolenia. Prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem jest handel wódką, winem czy piwem, wymaga również uiszczenia określonych opłat. »
Jak spełniają swoje zadania izby wytrzeźwień
Aktualizacja: 12.01.2010
Za to, że izby wytrzeźwień nie spełniają wielu standardów, winę ponoszą również jednostki samorządu terytorialnego, które nienależycie sprawują nadzór nad izbami wytrzeźwień - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Główne zaniedbania to: brak odpowiedniego wyposażenia medycznego i doprowadzanie osób, które nie powinny być umieszczane w tych izbach. »
W jaki sposób wyjaśniać i modyfikować specyfikację
Aktualizacja: 12.01.2010
Przepisy o modyfikacji specyfikacji są bardzo krytycznie oceniane przez wykonawców. Ich nadużywanie może prowadzić do naruszenia zasady uczciwej konkurencji, np. gdy zamawiający zmienia s.i.w.z. dosłownie na kilkanaście godzin przed składaniem ofert. »
Jakie zapisy s.i.w.z. są najczęściej podważane przez arbitrów
Aktualizacja: 12.01.2010
Dobre planowanie przestrzenne ochroni dziedzictwo wsi
Aktualizacja: 12.01.2010
Odpowiednie zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego umożliwią zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi wyrażającego się m.in. w charakterystycznej architekturze i rozplanowaniu zabudowań. Tradycyjna architektura i specyficzne dla obszarów wiejskich rozwiązania przestrzenne to dziedzictwo wsi, które może być podstawą jej odnowy. »
Jaki wpływ na funkcjonowanie branży turystycznej może mieć gmina
Aktualizacja: 12.01.2010
Jak powinna kształtować się współpraca gminy z przedsiębiorcami działającymi w branży turystycznej? Jaki wpływ na rozwój gminy może mieć turystyka? Jak prawidłowo planować rozwój turystki na obszarze gminy? »
Zadania samorządu lokalnego w obsłudze turystów
Aktualizacja: 12.01.2010
Gminy powinny koordynować i współpracować z przedsiębiorcami świadczącymi usługi turystyczne. Gminy mają obowiązek tworzenia i utrzymania szlaków turystycznych. Nie bez znaczenia jest także promocja i reklama regionu, która jest zadaniem własnym każdej gminy. »
Wykonywanie budżetu państwa i budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Aktualizacja: 11.03.2010
Budżet jest rocznym planem finansowym, który stanowi podstawę funkcjonowania budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W ustawie o finansach publicznych wyróżniamy dwa rodzaje budżetów - budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego. »
Jak na podstawie obowiązujących przepisów przekształcić zakład budżetowy
Aktualizacja: 24.03.2010
Jakie mogą być przesłanki przekształcenia zakładu budżetowego lub gospodarstwa pomocniczego? Jak dokonać wyboru nowej formy świadczenia usług publicznych? Na co należy zwrócić uwagę, analizując dotychczasowe funkcjonowanie zakładów budżetowych lub gospodarstw pomocniczych? »
Polski urzędnik zbyt mało wie o korupcji
Aktualizacja: 12.01.2010
Pracownik samorządowy często nie potrafi rozróżnić, co jest korupcją, a co jedynie nieetycznym zachowaniem. Dlatego też redakcja „Gazety Samorządu i Administracji” zorganizowała debatę „Korupcja w samorządach – skala zjawiska – metody zwalczania”, do której zaprosiła przedstawicieli firm i instytucji zajmujących się zapobieganiem temu zjawisku. Jakie są sprawdzone sposoby na zwalczanie korupcji w urzędach, oto niektóre rady: »
Podstawieni klienci sprawdzą jakość obsługi interesantów
Aktualizacja: 12.01.2010
W gdańskim urzędzie miasta pojawiają się podstawieni petenci. Są to pracownicy firmy wyspecjalizowanej w badaniach „Tajemniczy klient”. »
Przed adaptacją lokalu trzeba sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego
Aktualizacja: 24.03.2010
Na co zwracać uwagę, nabywając lokal (budynek mieszkalny), który zamierzamy zaadaptować na lokal o innym przeznaczeniu? »
Kiedy zgłaszać zmianę sposobu użytkowania lokalu
Aktualizacja: 12.01.2010
Przed rozpoczęciem prac zmieniających sposób użytkowania budynku lub jego części należy o tym zawiadomić starostę. Prace adaptacyjne można rozpocząć dopiero po 30 dniach od złożenia zawiadomienia, jeśli starosta nie wniesie sprzeciwu. »
Gmina musi zająć się porzuconymi autami
Aktualizacja: 12.01.2010
Gminy muszą nie tylko zabrać porzucony pojazd, ale zająć się także jego recyklingiem, jeżeli nie znajdzie się właściciel auta. Pojazd z drogi na polecenie straży miejskiej zabiera wyznaczona firma. Jeżeli właściciel się nie znajdzie, to wówczas wszystkie koszty ponosi gmina. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?