Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu edukacja. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące edukacja.
Zmiany w zatrudnianiu nauczycieli z końcem roku szkolnego
Aktualizacja: 05.05.2011
Koniec roku szkolnego to czas likwidacji niektórych szkół lub ograniczania liczby klas w innych. Powstaje więc konieczność redukcji zatrudnienia nauczycieli. W takich sytuacjach nauczycieli można zwolnić z pracy, przenieść lub ograniczyć liczbę ich zajęć. »
Formy zatrudniania nauczycieli
Aktualizacja: 23.03.2011
Dyrektor szkoły lub innej placówki oświatowej jest zobowiązany do zatrudniania nauczycieli w tej formie, jaka wynika z przepisów Karty Nauczyciela. Karta Nauczyciela zaś uzależnia formę zatrudnienia nauczycieli przede wszystkim od stopnia awansu zawodowego posiadanego przez kandydata do pracy na stanowisku nauczyciela. Wszystko o awansie zawodowym nauczycieli znajdziesz w Poradniku Oświatowym. »
Kryteria podziału 0.6 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w 2011 r.
Aktualizacja: 16.03.2011
Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do wiadomości tegoroczne kryteria podziału rezerwy oświatowej części subwencji ogólnej. »
Ekonomiczne studia podyplomowe - art. 54 ust. o finansach publicznych
Aktualizacja: 03.03.2011
Czy osoba, która ukończy studia podyplomowe z zakresu „Finanse publiczne w jednostkach samorządu terytorialnego” lub z zakresu „Rachunkowość” spełnia wymogi, aby pełnić funkcję głównego księgowego w jednostce budżetowej? »
Kiedy najlepiej przekształcić (zlikwidować) szkołę
Aktualizacja: 10.02.2011
Termin likwidacji (przekształcenia) szkół publicznych uzależniony jest m.in. od tego, z jaką placówką szkoła jest związana. Zmiany w szkole przy zakładzie poprawczym nie rządzą się takimi samymi zasadami, jak większość innych szkół publicznych. »
Ustawa żłobkowa - prognozy dla dzieci, rodziców oraz samorządów
Aktualizacja: 03.02.2011
Parlament kontynuuje prace nad ustawę żłobkową, która ma wspierać różne podmioty w zakładaniu form opieki dla dzieci do lat trzech. Jakie są jej założenia? »
Dodatek stażowy dla nauczycielki zatrudnionej na dwóch etatach
Aktualizacja: 20.01.2011
Od 1 września 1984 r. do 31 sierpnia 2008 r. pracowałam jako nauczycielka matematyki na cały etat (18/18). Otrzymywałam dodatek stażowy w wysokości 20%. Od 1 września 2008 r. pracuję w niepełnym wymiarze czasu jako nauczyciel matematyki (9/18) i również otrzymuję dodatek stażowy w wysokości 20%. Mam też drugą umowę w tej samej szkole (stanowisko nauczycielki biblioteki od 1 września 2008 r. na 15/30 etatu), z której nie otrzymuję dodatku za wysługę lat. Czy taka sytuacja jest prawidłowa? »
Zmiany w planie rozwoju nauczyciela-stażysty
Aktualizacja: 19.01.2011
Czy nauczyciel może samowolnie dokonać zmian w realizowanym planie rozwoju zawodowego? Chodzi o nauczyciela-stażystę, który otrzymał wcześniej pisemną dyspozycję od dyrektora, dotyczącą zmian w planie rozwoju. Po jakimś czasie nauczyciel sam wprowadził kolejne zmiany. Czy może mieć to wpływ na ocenę całego dorobku zawodowego tego nauczyciela? »
Aktualizacja: 14.11.2011
Jednostki samorządu terytorialnego będące organem prowadzącym dla szkół i przedszkoli powierzają kierowanie placówką dyrektorom, którzy wygrali konkurs. Jest jednak kilka warunków koniecznych do spełnienia, aby szkołą zarządzała osoba odpowiednio do tego przygotowana. »
Elektroniczne formy kształcenia sprawdzają się wśród urzędników
Aktualizacja: 28.10.2010
E-learning postrzegany jest jako korzystna forma kształcenia dla urzędników odpowiedzialnych, dojrzałych, chcących się uczyć bez ciągłej i bezpośredniej kontroli. Korzystanie z e-learningu rozwija samodyscyplinę i uczy wyznaczania sobie celów. Dlatego cieszy fakt, że coraz więcej pracowników administracji dokształca się za pomocą tej metody. »
Organizacja roku szkolnego – nowe rozporządzenie
Aktualizacja: 20.09.2011
Od 6 października obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach publicznych. »
RAPORT: Nauczyciele - stan i struktura zatrudnienia
Aktualizacja: 21.09.2010
Średnia wieku polskich nauczycieli to 40,9 lat; zdecydowana większość z nich - 81 proc. - to kobiety, prawie wszyscy mają wykształcenie wyższe - wynika z opublikowanego we wrześniu raportu Ośrodka Rozwoju Edukacji. »
Najważniejsze daty i zmiany w roku szkolnym 2010/2011
Aktualizacja: 15.09.2010
Kolejna grupa sześciolatków rozpoczynających naukę, kolejne roczniki uczące się zgodnie z nową podstawą programową nauczania oraz wprowadzenie drugiej tzw. karcianej godziny pracy dla nauczycieli - to najważniejsze nowości w roku szkolnym 2010/2011. »
Ile wynoszą świadczenia urlopowe dla nauczycieli (2010)
Aktualizacja: 21.12.2010
Nauczycielom, podobnie jak innym pracownikom, przysługuje świadczenie urlopowe. Jego wysokość zależy od kilku czynników, które co roku należy uaktualniać. »
Ostrożne testowanie sześciolatków w szkołach
Aktualizacja: 25.08.2010
Obniżenie wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat było dla wielu rodziców, nauczycieli i samorządów dużym wyzwaniem. Jednak pomimo sprzeciwów, a nawet całych kampanii protestacyjnych, część sześciolatków uczyła się z powodzeniem w pierwszej klasie. Są już pierwsze dane podsumowujące reformę oświatową. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?