Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawo budowlane. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawo budowlane.
Kodeks urbanistyczno-budowlany ureguluje proces inwestycyjny
Aktualizacja: 03.10.2016
Resort infrastruktury i budownictwa opracował projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Projekt zakłada wprowadzenie sześciu kategorii inwestycji i jedną zintegrowaną zgodę inwestycyjną. »
Zmiany w prawie budowlanym w 2015 r. a podatek od nieruchomości
Aktualizacja: 23.04.2015
Od wakacji 2015 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo Budowlane. Zmiany w prawie budowlanym niosą za sobą dodatkowe obciążenia w podatku od nieruchomości. »
Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia
Aktualizacja: 16.01.2015
Nowela Prawa budowlanego znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów. »
Kodeks budowlany na początku 2015 roku
Aktualizacja: 18.11.2014
Założenia do kodeksu budowlanego mają trafić do konsultacji społecznych na początku 2015 roku. Projekt kodeksu budowlanego został poszerzony o kwestie planistyczne. »
Prostsze procedury w prawie budowlanym
Aktualizacja: 24.09.2014
Proponowane zmiany ustawy - Prawo budowlane zakładają zniesienie wymogu uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Takie rozwiązanie ma dotyczyć budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli tych, które nie jest uciążliwy dla sąsiadów. »
Prawo budowlane - zmiany od sierpnia 2014 r.
Aktualizacja: 04.07.2014
Zmianie ulegną m.in. zasady przeprowadzania postępowań kwalifikacyjnych o nadanie uprawnień budowlanych oraz wysokości opłat za te postępowania. Nowe przepisy wejdą w życie 10 sierpnia 2014 r. »
Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności
Aktualizacja: 05.11.2010
Termin zgłaszania przez obywateli i inne uprawnione podmioty żądania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości upłynie dnia 31 grudnia 2012 r. »
Wały przeciwpowodziowe i zbiorniki retencyjne w podatku od nieruchomości
Aktualizacja: 21.06.2010
Z pewnością w wielu gminach w najbliższym czasie podjęta zostanie dyskusja w przedmiocie potrzeby modernizacji lub budowy wałów ochronnych czy też zwiększania sztucznej retencji wód. W tym kontekście warto przyjrzeć się przepisom regulującym prawnopodatkowy status wałów przeciwpowodziowych i zbiorników retencyjnych w podatku od nieruchomości. »
Aktualizacja: 24.03.2010
Pomimo tego, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane (upb), przyznane pozwoleniem na budowę uprawnienie do rozpoczęcia robót budowlanych przysługuje inwestorowi przez trzy lata od uzyskania przez decyzję przymiotu ostateczności (po tym terminie pozwolenie wygasa), dotychczasowe orzecznictwo sadów administracyjnych przekonuje, że warto budować jak najszybciej. »
Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami
Aktualizacja: 26.04.2010
7 stycznia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami [dalej: „ugn”] oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja eliminuje wątpliwości interpretacyjne pojawiające się na gruncie dotychczas obowiązujących przepisów, a poprzez zmiany w przepisach regulujących wywłaszczenie nieruchomości ma wpłynąć na przyspieszenie realizacji inwestycji celu publicznego. »
Legalizacja samowoli łatwiejsza ale nadal kosztowna
Aktualizacja: 24.03.2010
Legalizacja samowoli budowlanej nie jest już uzależniona od legitymowania się przez Inwestora, w dniu wszczęcia postępowania, ostateczną decyzją o warunkach zabudowy. W konsekwencji, również po wszczęciu tegoż postępowania Inwestor może ubiegać się o uzyskanie wymienionej decyzji. »
Za prywatny grunt pod drogę publiczną należy wypłacić odszkodowanie
Aktualizacja: 25.03.2010
Rekordowe w historii spraw przeciwko Polsce odszkodowanie, bo wynoszące aż 247 tys. euro, zasądził Trybunał w Strasburgu na rzecz prywatnych właścicieli, którzy musieli na własny koszt wybudować i utrzymywać na swojej nieruchomości ogólnodostępną drogę. »
Jak skutecznie zalegalizować samowolę budowlaną
Aktualizacja: 25.03.2010
Prowadzenie robót budowlanych bez pozwolenia jest samowolą budowlaną, co skutkuje obowiązkiem rozbiórki nielegalnie wzniesionej budowli. W pewnych wypadkach przepisy dopuszczają jednak możliwość legalizacji samowoli budowlanej - po wniesieniu opłaty legalizacyjnej. »
Przed adaptacją lokalu trzeba sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego
Aktualizacja: 24.03.2010
Na co zwracać uwagę, nabywając lokal (budynek mieszkalny), który zamierzamy zaadaptować na lokal o innym przeznaczeniu? »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?