Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wybory. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wybory.
Referendum w Warszawie: zdaniem Palikota jest 130 tysięcy podpisów
Aktualizacja: 12.08.2013
Pod wnioskiem o referendum w Warszawie jest 130 tysięcy ważnych podpisów - twierdzi Janusz Palikot. »
RPO: Zmiany w referendach lokalnych ryzykowne
Aktualizacja: 08.08.2013
Zmiany w referendach lokalnych mogą okazać się ryzykowne - przekonuje Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. »
Diety dla członków obwodowych komisji wyborczych
Aktualizacja: 22.09.2011
Na członkach obwodowych komisji wyborczych spoczywa wiele obowiązków związanych zwłaszcza z przeprowadzeniem głosowania w danym obwodzie. Ustawodawca przewidział rekompensatę dla członków komisji wyborczych w postaci diet i innych świadczeń związanych z ich pracą. »
Komisje obwodowe w wyborach do sejmu i senatu 2011
Aktualizacja: 30.08.2011
Najbliższe wybory do sejmu i senatu odbędą się już na podstawie nowych przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Ważną rolę w tych wyborach odegrają komisje obwodowe działające w obwodach głosowania utworzonych na obszarze gminy. »
Zachowanie porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej
Aktualizacja: 11.10.2018
Sprawne i zgodne z prawem przeprowadzenie głosowania wymaga między innymi zachowania porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej, gdzie należy wyborcom zapewnić możliwość realizacji ich praw. Temu służą stosowne uregulowania zawarte w ordynacji wyborczej. »
Wybory samorządowe 2010 – czy możemy głosować w dowolnie wybranym miejscu?
Aktualizacja: 17.11.2010
Już 21 listopada 2010 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, oraz członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Ale czy każdy będzie mógł zagłosować w wyborach samorządowych? Co w sytuacji gdy mieszkasz w innej miejscowości niż miejscowość, w której jesteś zameldowany na pobyt stały? Co jeśli akurat w tym dniu zaplanowałeś spędzenie czasu poza miejscem swojego zamieszkania lub zameldowania? »
Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach samorządowych
Aktualizacja: 22.09.2011
Ustawą z dnia 19 listopada 2009r. o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U. Nr 213, poz.1651) wprowadzono możliwość głosowania w wyborach samorządowych przez pełnomocnika. »
Wybory: wymagania wobec członków komisji
Aktualizacja: 28.09.2010
24 grudnia 2009 r. weszły w życie nowe rozwiązania prawne dotyczące m.in. głosowania przez pełnomocnika i powołania komisji obwodowych. Dlatego warto zapoznać się z zasadami organizacji wyborów samorządowych w 2010 r., a w szczególności z tymi, które określają, kto może kandydować do obwodowej komisji wyborczej. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.