Co się zmieni w Kodeksie wyborczym? - wybory samorządowe 2018 r.
28 lis 2017
Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zlikwidowanie JOW-ów w wyborach do rad gmin to tylko niektóre propozycje zmian w Kodeksie wyborczym. Co jeszcze się zmieni?
Kto może ubiegać się o mandat radnego w danej gminie?
24 lis 2017
Kandydat w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego może ubiegać się o te funkcje, pod warunkiem że znajdują się one na obszarze województwa, w którym stale zamieszkuje. Taka zmiana już niedługo może pojawić się w Kodeksie wyborczym.
Reforma ordynacji wyborczej 2017 r.
18 kwi 2017
Szykuje się reforma ordynacji wyborczej. Czego będzie dotyczyła? Czy potrzebna jest zmiana całego systemu wyborczego? Co zmiany w ordynacji wyborczej oznaczają dla samorządów?
Nowelizacja Kodeksu wyborczego
08 maja 2015
Projekt zmian Kodeksu wyborczego przedstawiony przez Prezydenta został zmodyfikowany w toku prac sejmowej komisji. Nowelizacja Kodeksu wyborczego miałaby wejść w życie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.
Jakie są zasady głosowania przez pełnomocnika w ponownych wyborach
27 kwi 2015
Czy w przypadku wydania przez wójta gminy przed dniem pierwszego głosowania w wyborach Prezydenta RP aktu pełnomocnictwa do głosowania uprawnionej do tego osobie, akt ten dotyczyć będzie wyłącznie pierwszego głosowania, czy też będzie uprawniał do głosowania w tej formie w ewentualnym głosowaniu ponownym w tych wyborach?
Przedwyborcze obowiązki wójta
22 kwi 2015
Na czas tuż przed wyborami prezydenckimi, jak również w dniu wyborów, przewidziano dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wiele zadań, które w istotny sposób wpływają na poprawność i sprawność głosowania.
Zakaz upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych
13 kwi 2015
Sejmowa podkomisja chce zakazu upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych. Sejm na początku lutego skierował do prac w komisji dwie propozycje zmian w Kodeksie wyborczym
Źródła finansowania kampanii prezydenckiej w 2015 roku
02 mar 2015
Kampania prezydencka może być finansowana przez partię, z kredytu lub wpłat obywateli. Środki mogą być przez komitet pozyskiwane i wydatkowane od chwili uzyskania postanowienia PKW o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.
W Europie bezpośrednie wybory organu wykonawczego to rzadkość
23 lut 2015
Wyłanianie organu wykonawczego w wyborach powszechnych „zaprogramowało” w polskim samorządzie konflikt: skoro i władza wykonawcza, i stanowiąca wybierana jest bezpośrednio, nie sposób rozstrzygnąć, która ma większą legitymizację społeczną. Mówiąc kolokwialnie – która jest ważniejsza. W zachodniej Europie ten problem nie istnieje, a u nas skutkuje marginalizowaniem pozycji radnych przez silnego włodarza.
Kto może zgłaszać kandydatów w wyborach uzupełniających
20 lut 2015
Komitet wyborczy zarejestrowany w celu zgłaszania kandydatów w powszechnych wyborach samorządowych, które odbyły się w listopadzie 2014 r., nadal nie został rozwiązany. W gminie (niebędącej miastem na prawach powiatu) zarządzone zostały przez wojewodę wybory uzupełniające w związku z wyborem radnego na wójta lub w związku z pisemnym zrzeczeniem się mandatu radnego. Czy w wyborach tych może uczestniczyć nierozwiązany komitet zarejestrowany w wyborach samorządowych w 2014 roku?
Zmiany w Kodeksie wyborczym od 2016 roku
20 lut 2015
Według projektu od zasady stosowania jednostronicowej karty do głosowania będzie można odstąpić w wyborach przeprowadzanych według ordynacji proporcjonalnej, kiedy liczba zarejestrowanych list kandydatów uniemożliwi zastosowanie karty w racjonalnym wymiarze. Zasady odstępstwa ustali Państwowa Komisja Wyborcza.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego bez wysłuchania publicznego
19 lut 2015
Prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym zakłada m.in. wprowadzenie 9-letniej kadencji sędziów Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie przezroczystych urn w lokalach wyborczych.
Sędziowie PKW powoływani na 9-letnią kadencję
03 lut 2015
W Sejmie trwa pierwsze czytanie prezydenckiego projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Zgodnie z projektem dziewięciu sędziów Państwowej Komisji Wyborczej byłoby powoływanych na 9-letnią kadencję (obecnie sędziowie są powoływani na czas nieoznaczony). Akty powołania obecnych sędziów miałyby zostać zamienione na akty powołania na kadencję, która zaczęłaby biec z dniem wejścia w życie nowelizacji.
Kodeks wyborczy - prezydencki projekt zmian
09 sty 2015
Jak przekonuje Prezydent, "absolutnie konieczne" jest znowelizowanie prawa wyborczego "w kilku istotnych punktach". "Należy odbudowywać społeczne zaufanie do funkcjonowania systemu wyborczego" - podkreśla Komorowski.
Oświadczenia majątkowe po wyborach samorządowych 2014
09 gru 2014
Wybrani w listopadzie 2014 roku nowi samorządowcy mają obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe. Tego typu oświadczenie ma zapewnić transparentność działalności samorządów i urzędów państwowych. Co powinien zawierać taki dokument?
Jak rodzą się zwycięzcy? – debaty małopolskich samorządowców
25 lis 2014
Nikt nie przypuszczał, że tegoroczna batalia o władzę w samorządach sparaliżuje polityczno ¬- regionalną rzeczywistość nie tylko w trakcie kampanii wyborczej ale również i po niej.
Jeżeli zastanawiacie się jak do tego doszło i dlaczego zwycięzcy nie mają władzy w sejmikach, zapraszamy do udziału w Małopolskiej Debacie Samorządowców pt. Jak zwyciężać by rządzić?
Wybory samorządowe 2014 - ruchy miejskie przegrały?
24 lis 2014
Jako wyborca wolę przewidywalność nawet mniej podróżujących i wykwalifikowanych radnych z partii, o której wiem, że pewnych rzeczy nie zrobi, niż głosowanie na niewiadomą– mówi szef Szkoly Liderów podkreślając, że dyscyplina partyjna służy pewności wyborców. Czy ruchy miejskie są nieprzewidywalne?
Wybory samorządowe 2014 – cisza wyborcza od 15 listopada
12 lis 2014
Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do godz. 21.00 w dniu wyborów. W tym czasie media mogą informować o przebiegu głosowania. Niedopuszczalne jest jednak podawanie do publicznej wiadomości przedwyborczych sondaży, z wyjątkiem tych, które zostały opublikowane przed wyborczą ciszą.
Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji
12 lis 2014
Ustrój samorządowy wymaga korekty, ale niekoniecznie w sprawie kadencyjności. - podkreśla Przemysław Radwan, prezes Fundacji Szkoła Liderów. Proponuje on zniesienie progu w referendach przy ograniczeniu ich liczby.
Wybory samorządowe 2014 - limit wydatków do 20 mln zł
02 wrz 2014
Limit wydatków na tegoroczną kampanię w wyborach samorządowych nie przekroczy 20 mln zł. Tegoroczne wybory samorządowe przypadają bowiem pół roku po głosowaniu do Parlamentu Europejskiego i na rok przed wyborami parlamentarnymi. W związku z tym większość ogólnopolskich partii zapowiada oszczędności podczas kampanii samorządowej.
Głosowanie korespondencyjne - nowe przepisy już obowiązują
26 sie 2014
Zmiany w prawie wyborczym wchodzą w życie 26 sierpnia 2014 r. Nowe przepisy dają każdemu wyborcy możliwość korespondencyjnego oddanie głosu.
Wybory samorządowe 2014 – skuteczna kampania wyborcza
08 sie 2014
Jak najlepiej poprowadzić swoją kampanię wyborczą w wyborach samorządowych, które odbędą się już w listopadzie 2014 r.? Maurycy Seweryn z Warszawskiej Grupy Doradców PR, specjalista w zakresie marketingu politycznego podkreśla, iż droga promocja nie zawsze zapewni nam sukces.
Ustawa suwakowa - opóźnienia
16 lip 2014
Ustawa suwakowa to projekt, który przewiduje naprzemienne umieszczanie kobiet i mężczyzn na listach w wyborach do samorządowych, parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego. Ustawa obecnie znajduje się w Sejmie.
Kandydowanie w wyborach samorządowych 2014
16 lip 2014
Jesteś kandydatem w wyborach samorządowych w 2014 roku? Dowiedz się jakie uprawnienia przysługują ci w związku z pełnieniem mandatu radnego. Jakie obowiązki ma twój pracodawca?
Wybory samorządowe 2014 - o czym powinni wiedzieć kandydaci na radnych?
14 lip 2014
Wybory samorządowe zostaną zarządzone na dzień 16 listopada 2014 r. Listy kandydatów pełnomocnicy wyborczy złożą do 7 października 2014 r. do godz. 24:00.
Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców
30 cze 2014
Nowelizacja Kodeksu wyborczego przewiduje możliwość głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców, a nie tylko niepełnosprawnych i przebywających za granicą. Projektem zajmie się teraz Senat.
Parytet płci w wyborach samorządowych
25 cze 2014
Parytet płci w wyborach samorządowych przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, nad którym pracuje Sejm. Wybory samorządowe w 2014 roku mają odbyć się według starych zasad.
Wybory parlamentarne 2015
06 maja 2014
Wybory parlamentarne już w 2015 r. Jesienią przyszłego roku znów pójdziemy do urn, aby wyłonić swoich przedstawicieli do organów władzy ustawodawczej - Sejmu i Senatu. Jak co cztery lata wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.
Referendum w Warszawie nieważne
14 paź 2013
Komisja wyborcza podała wyniki referendum w Warszawie.
Referendum w Warszawie
21 sie 2013
Referendum w Warszawie w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października 2013 r.
Referendum w Warszawie: zdaniem Palikota jest 130 tysięcy podpisów
08 sie 2013
Pod wnioskiem o referendum w Warszawie jest 130 tysięcy ważnych podpisów - twierdzi Janusz Palikot.
RPO: Zmiany w referendach lokalnych ryzykowne
08 sie 2013
Zmiany w referendach lokalnych mogą okazać się ryzykowne - przekonuje Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.
Diety dla członków obwodowych komisji wyborczych
22 wrz 2011
Na członkach obwodowych komisji wyborczych spoczywa wiele obowiązków
związanych zwłaszcza z przeprowadzeniem głosowania w danym obwodzie. Ustawodawca przewidział
rekompensatę dla członków komisji wyborczych w postaci diet i innych świadczeń związanych z ich pracą.
Komisje obwodowe w wyborach do sejmu i senatu 2011
31 sie 2011
Najbliższe wybory do sejmu i senatu odbędą się już na podstawie nowych przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy. Ważną rolę w tych wyborach odegrają komisje obwodowe działające w obwodach głosowania utworzonych na obszarze gminy.
Zachowanie porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej
17 lis 2010
Sprawne i zgodne z prawem przeprowadzenie głosowania wymaga między
innymi zachowania porządku w lokalu obwodowej komisji wyborczej, gdzie
należy wyborcom zapewnić możliwość realizacji ich praw. Temu służą
stosowne uregulowania zawarte w ordynacji wyborczej.
Wybory samorządowe 2010 – czy możemy głosować w dowolnie wybranym miejscu?
16 lis 2010
Już 21 listopada 2010 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybierać będziemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, oraz członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Ale czy każdy będzie mógł zagłosować w wyborach samorządowych? Co w sytuacji gdy mieszkasz w innej miejscowości niż miejscowość, w której jesteś zameldowany na pobyt stały? Co jeśli akurat w tym dniu zaplanowałeś spędzenie czasu poza miejscem swojego zamieszkania lub zameldowania?
Pełnomocnictwo do głosowania w wyborach samorządowych
09 lis 2010
Ustawą z dnia 19 listopada 2009r. o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta
Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad
powiatów i sejmików województw oraz ustawy o bezpośrednim wyborze wójta,
burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U. Nr 213, poz.1651) wprowadzono
możliwość głosowania w wyborach samorządowych przez pełnomocnika.
Wybory: wymagania wobec członków komisji
20 maja 2010
24 grudnia 2009 r. weszły w życie nowe rozwiązania prawne dotyczące m.in. głosowania przez pełnomocnika i powołania komisji obwodowych. Dlatego warto zapoznać się z zasadami organizacji wyborów samorządowych w 2010 r., a w szczególności z tymi, które określają, kto może kandydować do obwodowej komisji wyborczej.