Kategorie

Pomoc materialna dla rodzin na Śląsku

Pomoc materialna dla rodzin na Śląsku./ fot. Fotolia
Pomoc materialna dla rodzin na Śląsku./ fot. Fotolia
Na Śląsku coraz więcej wniosków o pomoc materialną składanych jest on line. Rodziny korzystają z programu 500 plus, wyprawki szkolnej "Dobry Start" oraz przywilejów dla rodzin wielodzietnych.

Aż 64% wniosków o świadczenie „Dobry start” złożono na Śląsku za pośrednictwem internetu.

To najwięcej ze wszystkich województw. Do końca września wypłacono 456 tys. świadczeń na łączną kwotę 135,8 mln zł. To tylko jeden z elementów polityki społecznej realizowanej w województwie śląskim.

Polacy potrafią korzystać z 500+

Wbrew temu, co twierdzili przeciwnicy rządowego programu „Rodzina 500 +”, Polacy potrafią gospodarować pieniędzmi, które do nich trafiają. Zaledwie 1 promil wszystkich wypłacanych świadczeń w województwie śląskim stanowią te w formie rzeczowej (379). Każdego miesiąca wypłacanych jest średnio 381 tys. świadczeń.

W sierpniu br. pieniądze z programu „Rodzina 500 +” trafiły do 261,7 rodzin, z czego 112 tys. otrzymało świadczenie już na pierwsze dziecko (w tym 12 tys. rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym).

Od początku trwania programu (do końca sierpnia br.) do śląskich rodzin trafiło ponad 5,63 mld zł.

Spokojnie, w tym roku na wyprawkę wystarczy

Reklama

300 zł wsparcia w ramach programu „Dobry start” to kwota, którą rodzice mogą przeznaczyć na zakup przyborów szkolnych dla swoich dzieci. Nowy plecak, buty sportowe, strój na w-f i całe mnóstwo innych przyborów – to wszystko kosztuje. Dzięki wsparciu uda się znacznie odciążyć domowe budżety w tym powakacyjnym okresie.

Wnioski o wypłatę 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka niezależnie od dochodów można było składać online od 1 lipca (od 1 sierpnia drogą tradycyjną). Do końca września br. w województwie śląskim złożono 349 tys. takich wniosków (aż 64% online). Z najnowszych danych wynika, że do tej pory wypłacono 456 tys. świadczeń na łączną kwotę 135,8 mln zł.

Zobacz: Pomoc społeczna

Uwaga, wnioski o świadczenie można składać tylko do 30 listopada – złożenie wniosku po tym terminie nie daje szansy na otrzymanie świadczenia.

31 mln zł na „Malucha +” na Śląsku

Reklama

Zapewnienie miejsca opieki wszystkim maluchom to ogromne wyzwanie. Mamy, które po urlopie macierzyńskim chciałyby wrócić do pracy, obawiają się, że nie będzie komu zająć się ich pociechami. Wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 to odpowiedź na ten ogromny problem społeczny i zapewnienie rodzicom możliwości łącznie obowiązków zawodowych z wychowywaniem dzieci. Łączna kwota przeznaczona na realizację programu „Maluch +” 2018 w województwie śląskim wynosi 31 mln zł.

W porównaniu do roku 2015, liczba placówek opieki nad dziećmi do lat 3 na Śląsku wzrośnie o 217 – z 238 do 455 w 2018 r. (dane szacunkowe na koniec 2018 r.). Takie placówki powstały w 2016 r. w Wojkowicach, Sosnowcu, Czeladzi, Lelowie, Knurowie, Dąbrowie Górniczej i Pisarzowicach, a w 2017 r. w Nowej Wsi, Katowicach, Orzeszu i Rybniku. Liczba miejsc opieki nad maluchami wzrośnie natomiast o 5 837 – z 8 623 w 2015 r. do 14 460 w 2018 r. (dane szacunkowe).

Zniżki dla dużych rodzin

Artykuły spożywcze, kosmetyki, odzież, obuwie, książki, zabawki, a nawet paliwo – zniżki na zakup takich towarów czekają na użytkowników Karty Dużej Rodziny. Co więcej, zapłacą oni mniej również za usługi telekomunikacyjne czy bankowe.

Dzisiaj z Karty Dużej Rodziny w województwie śląskim korzysta blisko 226 tys. osób (w 2015 r. było ich 81,6 tys.). We wrześniu br. KDR na Śląsku wspierało 375 partnerów, a ze zniżek można było skorzystać w ponad 2,3 tys. miejsc.

Chętni, czasowi, aktywni

Cel? Zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym. Jak to zrobić? Poprzez wspieranie tworzenia i prowadzenia prowadzenie dziennych domów i klubów (uproszczona forma dziennych domów pobytu) „Senior +”. Do osób starszych, które chcą być aktywne, mają czas i chęci, skierowany jest Program Wieloletni „Senior +” na lata 2015-2020.

W 2015 r. na Śląsku działało 14 tego typu placówek zapewniających miejsca dla 524 seniorów. Wówczas na realizację programu przeznaczono 2,7 mln zł (na uruchomienie placówek). Na koniec 2018 r. domów i klubów „Senior +” ma być w tym regionie 54, a miejsc – 1 525). W tym roku na uruchomienie i działalność placówek przeznaczone zostanie 7,1 mln zł.

„Opieka 75 +” na Śląsku

Program „Opieka 75 +” skierowany jest to tych osób starszych, które nie są już tak aktywne i samodzielne. Co ważne, od nowego roku obejmie on także osoby w wieku 75 lat i więcej pozostające w rodzinach, a nie – jak dzisiaj – wyłącznie samotne. Program wspiera finansowo samorządy gminne w realizacji usług opiekuńczych u osób starszych.

W województwie śląskim w 2018 r. w programie „Opieka 75 +” uczestniczy 13 gmin (dane z I półrocza 2018 r.), a środki przeznaczone na ten cel to 178 tys. zł.

Poszerzaj swoją wiedzę z naszym programem >>
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych
Tylko teraz
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Premia dla lekarza POZ za szczepienie

  Lekarz POZ otrzyma premię finansową za zwiększenie tempa szczepień i liczby zaszczepionych pacjentów w poradni.

  Nadzór nad dyrektorami - planowane zmiany

  Projektowane przepisy, mające zwiększyć kontrolę nad szkołami, zostały złagodzone. Co z dyrektorami?

  Powodzie - czy możemy przygotować się na nadchodzące zalania?

  W momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej praktyczne możliwości zabezpieczenia przed jej skutkami są bardzo ograniczone. Jakie mamy możliwości ograniczenia zagrożenia powodziowego?

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym

  Zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym przewiduje przygotowany przez MRiPS projekt nowelizacji. Co się zmieni?

  Społeczne Agencje Najmu - korzyści podatkowe dla właścicieli

  Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy pozwalające tworzyć tzw. Społeczne Agencje Najmu (SAN). Ich zadaniem jest dzierżawa lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowanie ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Właściciele takich mieszkań i budynków będą korzystać ze zwolnień podatkowych w podatku dochodowym i VAT.

  Zasady odwołania od wyników egzaminu maturalnego 2021

  Odwołania od wyników egzaminu maturalnego. Niecałe trzy tygodnie temu maturzyści poznali wyniki egzaminów dojrzałości. Niektórzy mają wątpliwości, czy ich praca została poprawnie sprawdzona, i wnioskują o wgląd do niej oraz wyższe noty.

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli

  Kontrole zwolnień lekarskich nauczycieli - zgodnie z projektem nowelizacji prawa oświatowego autorstwa MEiN ministerstwo co kwartał będzie przekazywało do ZUS szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli przebywających m.in. na zwolnieniach lekarskich, urlopach zdrowotnych oraz macierzyńskich.

  Nauka stacjonarna w szkołach od 1 września 2021 r.

  Nauka stacjonarna w szkołach - minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że trwają przygotowania do powrotu uczniów do szkół od 1 września 2021 r.

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot?

  Historia XX i XXI wieku - od kiedy nowy przedmiot zapowiedziany w Polskim Ładzie? Co obejmie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - możliwość zwiększenia liczby godzin

  Dodatkowe zajęcia wspomagające - większa liczba dzieci będzie mogła skorzystać z dodatkowych lekcji. MEiN przygotowało zmianę przepisów w tym zakresie.

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? - wytyczne dla uczelni

  Nauka zdalna czy stacjonarna w roku akademickim 2021/2022? Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wytyczne dla uczelni.

  Compliance - cykl Deminga

  Compliance - każdy system powinien działać w cyklu Deminga i zawsze należy monitorować ryzyka. Niestety często brakuje na to zasobów lub woli najwyższego kierownictwa.

  Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

  Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co zawiera?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) już działa. Wyjaśniamy, jakie informacje zawiera ten ważny rejestr. Warto również wspomnieć o obowiązkach właścicieli budynków związanych z CEEB.

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania?

  Loteria szczepionkowa - kiedy losowania? Wciąż można zarejestrować się w Loterii Narodowego Programu Szczepień i wziąć udział w kolejnych losowaniach nagród.

  Wakacje 2021 w Europie - zasady podróżowania, paszport covidowy, testy

  Wakacje 2021 w Europie w czasach koronawirusa - jakie zasady obowiązują podróżnych? W większości krajów trzeba pokazać paszport covidowy lub wynik testu na COVID-19.

  Aspekty środowiskowe w nowym prawie zamówień publicznych

  Zrównoważone zamówienia to taki sposób organizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, który uwzględnia aspekty środowiskowe lub społeczne, co przekłada się na charakter udzielanego zamówienia, przy jednoczesnym zapewnieniu celowego, racjonalnego i oszczędnego wydatkowania środków publicznych. W pojęciu tym mieszczą się więc zarówno tzw. „zielone”, jak również społeczne zamówienia publiczne.

  Cyfryzacja usług a cyberbezpieczeństwo w sektorze publicznym

  W ostatnich latach można obserwować postępującą cyfryzację usług, również w sektorze publicznym. O ile załatwianie spraw urzędowych online jest dla obywateli ogromną wygodą, o tyle zasadne w tym kontekście jest pytanie – jak właściwie zadbać o bezpieczeństwo przetwarzanych danych?

  Karta Lokalizacji Podróżnego - jak wypełnić?

  Kartę Lokalizacji Podróżnego musi wypełnić każdy przylatujący do Polski. Czym jest? Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Pasażera?

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej

  Karta Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej od soboty zastąpi karty papierowe. Kto musi wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego?

  Loteria szczepionkowa - ochrona danych uczestników

  Loteria szczepionkowa - jak chronione są dane osobowe uczestników Loterii Narodowego Programu Szczepień? Czy dane medyczne są bezpieczne?

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych

  Loteria szczepionkowa - lista wygranych. Są już pierwsi zwycięzcy w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Gdzie sprawdzić listę wygranych nagród? Kiedy kolejne losowania?

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną

  Wypadek przy pracy urzędnika świadczącego pracę zdalną. Jak prawidłowo sporządzić protokół powypadkowy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy?

  Szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat - od kiedy? Jest to niezwykle istotna kwestia pod kątem roku szkolnego i bezproblemowego powrotu dzieci do szkół.

  Compliance - od czego zacząć wdrożenie systemu?

  Compliance - od czego należy zacząć wdrożenie systemu w organizacji? Coraz więcej podmiotów z sektora prywatnego oraz z sektora publicznego rozumie, że posiadanie systemów Compliance jest niezbędne, by podmiot mógł bezpiecznie funkcjonować lub się rozwijać.