REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc materialna dla rodzin na Śląsku

Pomoc materialna dla rodzin na Śląsku./ fot. Fotolia
Pomoc materialna dla rodzin na Śląsku./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na Śląsku coraz więcej wniosków o pomoc materialną składanych jest on line. Rodziny korzystają z programu 500 plus, wyprawki szkolnej "Dobry Start" oraz przywilejów dla rodzin wielodzietnych.

Aż 64% wniosków o świadczenie „Dobry start” złożono na Śląsku za pośrednictwem internetu.

REKLAMA

To najwięcej ze wszystkich województw. Do końca września wypłacono 456 tys. świadczeń na łączną kwotę 135,8 mln zł. To tylko jeden z elementów polityki społecznej realizowanej w województwie śląskim.

Polacy potrafią korzystać z 500+

Wbrew temu, co twierdzili przeciwnicy rządowego programu „Rodzina 500 +”, Polacy potrafią gospodarować pieniędzmi, które do nich trafiają. Zaledwie 1 promil wszystkich wypłacanych świadczeń w województwie śląskim stanowią te w formie rzeczowej (379). Każdego miesiąca wypłacanych jest średnio 381 tys. świadczeń.

W sierpniu br. pieniądze z programu „Rodzina 500 +” trafiły do 261,7 rodzin, z czego 112 tys. otrzymało świadczenie już na pierwsze dziecko (w tym 12 tys. rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym).

Od początku trwania programu (do końca sierpnia br.) do śląskich rodzin trafiło ponad 5,63 mld zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spokojnie, w tym roku na wyprawkę wystarczy

REKLAMA

300 zł wsparcia w ramach programu „Dobry start” to kwota, którą rodzice mogą przeznaczyć na zakup przyborów szkolnych dla swoich dzieci. Nowy plecak, buty sportowe, strój na w-f i całe mnóstwo innych przyborów – to wszystko kosztuje. Dzięki wsparciu uda się znacznie odciążyć domowe budżety w tym powakacyjnym okresie.

Wnioski o wypłatę 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka niezależnie od dochodów można było składać online od 1 lipca (od 1 sierpnia drogą tradycyjną). Do końca września br. w województwie śląskim złożono 349 tys. takich wniosków (aż 64% online). Z najnowszych danych wynika, że do tej pory wypłacono 456 tys. świadczeń na łączną kwotę 135,8 mln zł.

Zobacz: Pomoc społeczna

Uwaga, wnioski o świadczenie można składać tylko do 30 listopada – złożenie wniosku po tym terminie nie daje szansy na otrzymanie świadczenia.

31 mln zł na „Malucha +” na Śląsku

REKLAMA

Zapewnienie miejsca opieki wszystkim maluchom to ogromne wyzwanie. Mamy, które po urlopie macierzyńskim chciałyby wrócić do pracy, obawiają się, że nie będzie komu zająć się ich pociechami. Wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 to odpowiedź na ten ogromny problem społeczny i zapewnienie rodzicom możliwości łącznie obowiązków zawodowych z wychowywaniem dzieci. Łączna kwota przeznaczona na realizację programu „Maluch +” 2018 w województwie śląskim wynosi 31 mln zł.

W porównaniu do roku 2015, liczba placówek opieki nad dziećmi do lat 3 na Śląsku wzrośnie o 217 – z 238 do 455 w 2018 r. (dane szacunkowe na koniec 2018 r.). Takie placówki powstały w 2016 r. w Wojkowicach, Sosnowcu, Czeladzi, Lelowie, Knurowie, Dąbrowie Górniczej i Pisarzowicach, a w 2017 r. w Nowej Wsi, Katowicach, Orzeszu i Rybniku. Liczba miejsc opieki nad maluchami wzrośnie natomiast o 5 837 – z 8 623 w 2015 r. do 14 460 w 2018 r. (dane szacunkowe).

Zniżki dla dużych rodzin

Artykuły spożywcze, kosmetyki, odzież, obuwie, książki, zabawki, a nawet paliwo – zniżki na zakup takich towarów czekają na użytkowników Karty Dużej Rodziny. Co więcej, zapłacą oni mniej również za usługi telekomunikacyjne czy bankowe.

Dzisiaj z Karty Dużej Rodziny w województwie śląskim korzysta blisko 226 tys. osób (w 2015 r. było ich 81,6 tys.). We wrześniu br. KDR na Śląsku wspierało 375 partnerów, a ze zniżek można było skorzystać w ponad 2,3 tys. miejsc.

Chętni, czasowi, aktywni

Cel? Zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym. Jak to zrobić? Poprzez wspieranie tworzenia i prowadzenia prowadzenie dziennych domów i klubów (uproszczona forma dziennych domów pobytu) „Senior +”. Do osób starszych, które chcą być aktywne, mają czas i chęci, skierowany jest Program Wieloletni „Senior +” na lata 2015-2020.

W 2015 r. na Śląsku działało 14 tego typu placówek zapewniających miejsca dla 524 seniorów. Wówczas na realizację programu przeznaczono 2,7 mln zł (na uruchomienie placówek). Na koniec 2018 r. domów i klubów „Senior +” ma być w tym regionie 54, a miejsc – 1 525). W tym roku na uruchomienie i działalność placówek przeznaczone zostanie 7,1 mln zł.

„Opieka 75 +” na Śląsku

Program „Opieka 75 +” skierowany jest to tych osób starszych, które nie są już tak aktywne i samodzielne. Co ważne, od nowego roku obejmie on także osoby w wieku 75 lat i więcej pozostające w rodzinach, a nie – jak dzisiaj – wyłącznie samotne. Program wspiera finansowo samorządy gminne w realizacji usług opiekuńczych u osób starszych.

W województwie śląskim w 2018 r. w programie „Opieka 75 +” uczestniczy 13 gmin (dane z I półrocza 2018 r.), a środki przeznaczone na ten cel to 178 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA