| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rozliczenie środków przekazanych szkole przez gminę na wycieczkę szkolną

Rozliczenie środków przekazanych szkole przez gminę na wycieczkę szkolną

W rozliczeniach gmina-szkoła wystarczające jest przedłożenie noty obciążeniowej. Nie ma możliwości wystawiania gminie faktury VAT.

Uczniowie szkoły podstawowej specjalnej (powiatowej jednostki budżetowej) wyjeżdżają na wycieczkę - zieloną szkołę. Szkoła otrzymała pismo od gminy o jednorazowej pomocy przyznanej dla uczniów w formie „dofinansowania wyjazdu młodzieży na wycieczkę w ramach programu profilaktyka zdrowotna dzieci zamieszkałych na obszarach szczególnego zagrożenia środowiska” w kwocie 70 zł za 1 ucznia. W piśmie gmina prosi o przedłożenie (po wyjeździe), wraz z listą uczestników wycieczki, faktury, noty obciążeniowej lub rachunku - w tytule pisząc dofinansowanie wyjazdu (…).

Czy w tej sytuacji jako obce jednostki powinniśmy wystawić gminie fakturę VAT i z jaką stawką VAT? Czy możliwe jest wystawienie noty obciążeniowej (czynność niepodlegająca VAT) oraz czy środki z dofinansowania jako dochód szkoły należy ująć w § 097 „Wpływy z różnych dochodów” czy w § 096 „Wpływy z otrzymanych spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej”? Szkoła złożyła pismo do powiatu o zwiększenie dochodów oraz o zwiększenie wydatków w § 430 „Usługi w zakresie turystyki i wypoczynku” - faktury będą wystawione za różne usługi: przewóz, wyżywienie, pobyt w ośrodku (różne stawki VAT).

Wpłynęła także darowizna pieniężna na organizację wycieczki w kwocie 300 zł od firmy (nie ma podpisanej umowy darowizny). Czy tego typu wpłaty nie rodzą obowiązku podatkowego, czy podlegają VAT? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną? Ten dochód ujmowany jest w § 096 „Wpływy z otrzymanych spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej”. Szkoła nie posiada wyodrębnionego rachunku dochodów, środki wpłyną na podstawowy rachunek bankowy.

Odpowiedź: W przedstawionym przypadku w rozliczeniach gmina-szkoła wystarczające jest przedłożenie noty obciążeniowej, zgodnie z jedną z sugestii gminy. Nie ma możliwości wystawiania gminie faktury VAT, ponieważ nie jest to czynność podlegająca VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Rozliczenie środków przekazanych szkole przez gminę na wycieczkę szkolną

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Administracja

Zdjęcia

Rozliczenie środków przekazanych szkole przez gminę na wycieczkę szkolną./ fot. Fotolia
Rozliczenie środków przekazanych szkole przez gminę na wycieczkę szkolną./ fot. Fotolia

INFORLEX Oświata209.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »