reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rozliczenie środków przekazanych szkole przez gminę na wycieczkę szkolną

Rozliczenie środków przekazanych szkole przez gminę na wycieczkę szkolną

W rozliczeniach gmina-szkoła wystarczające jest przedłożenie noty obciążeniowej. Nie ma możliwości wystawiania gminie faktury VAT.

Uczniowie szkoły podstawowej specjalnej (powiatowej jednostki budżetowej) wyjeżdżają na wycieczkę - zieloną szkołę. Szkoła otrzymała pismo od gminy o jednorazowej pomocy przyznanej dla uczniów w formie „dofinansowania wyjazdu młodzieży na wycieczkę w ramach programu profilaktyka zdrowotna dzieci zamieszkałych na obszarach szczególnego zagrożenia środowiska” w kwocie 70 zł za 1 ucznia. W piśmie gmina prosi o przedłożenie (po wyjeździe), wraz z listą uczestników wycieczki, faktury, noty obciążeniowej lub rachunku - w tytule pisząc dofinansowanie wyjazdu (…).

Czy w tej sytuacji jako obce jednostki powinniśmy wystawić gminie fakturę VAT i z jaką stawką VAT? Czy możliwe jest wystawienie noty obciążeniowej (czynność niepodlegająca VAT) oraz czy środki z dofinansowania jako dochód szkoły należy ująć w § 097 „Wpływy z różnych dochodów” czy w § 096 „Wpływy z otrzymanych spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej”? Szkoła złożyła pismo do powiatu o zwiększenie dochodów oraz o zwiększenie wydatków w § 430 „Usługi w zakresie turystyki i wypoczynku” - faktury będą wystawione za różne usługi: przewóz, wyżywienie, pobyt w ośrodku (różne stawki VAT).

Wpłynęła także darowizna pieniężna na organizację wycieczki w kwocie 300 zł od firmy (nie ma podpisanej umowy darowizny). Czy tego typu wpłaty nie rodzą obowiązku podatkowego, czy podlegają VAT? Czy należy wystawić fakturę wewnętrzną? Ten dochód ujmowany jest w § 096 „Wpływy z otrzymanych spadków, zapisów i darowizn w postaci pieniężnej”. Szkoła nie posiada wyodrębnionego rachunku dochodów, środki wpłyną na podstawowy rachunek bankowy.

Odpowiedź: W przedstawionym przypadku w rozliczeniach gmina-szkoła wystarczające jest przedłożenie noty obciążeniowej, zgodnie z jedną z sugestii gminy. Nie ma możliwości wystawiania gminie faktury VAT, ponieważ nie jest to czynność podlegająca VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Rozliczenie środków przekazanych szkole przez gminę na wycieczkę szkolną

Zapoznaj się z uzasadnieniem odpowiedzi.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR LEX Administracja

Zdjęcia

Rozliczenie środków przekazanych szkole przez gminę na wycieczkę szkolną./ fot. Fotolia
Rozliczenie środków przekazanych szkole przez gminę na wycieczkę szkolną./ fot. Fotolia

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama