REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ważne wydarzenia w Sejmie w 2010 r.

REKLAMA

Konferencja na temat Traktatu Lizbońskiego, posiedzenie plenarne Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, koncert z okazji Roku Chopinowskiego - to tylko niektóre wydarzenia planowane w Sejmie w 2010 roku.

Już w przyszłym tygodniu - jak informuje biuro prasowe Kancelarii Sejmu - w ramach obchodów Roku Chopinowskiego w sejmowym hallu głównym odbędzie się koncert muzyki Fryderyka Chopina. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita z udziałem pianisty Piotra Palecznego wykonają Koncert Fortepianowy e-moll.

REKLAMA

 

Koncertowi towarzyszyć ma wystawa przygotowana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, prezentująca m.in. rękopisy kompozytora.

 

W całym kraju i na świecie odbędzie się ponad dwa tysiące wydarzeń związanych z Chopinem, w tym otwarcie Muzeum Fryderyka Chopina i Centrum Chopinowskiego w Warszawie oraz promocja twórczości kompozytora podczas targów MIDEM w Cannes.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W lutym w Sejmie planowana jest z kolei specjalna międzynarodowa konferencja dotycząca roli parlamentów państw członkowskich Unii Europejskiej w Traktacie Lizbońskim.

 

Traktat z Lizbony wzmocnił rolę Parlamentu Europejskiego, który został wyposażony w nowe kompetencje w dziedzinie prawodawstwa unijnego, budżetu i umów międzynarodowych oraz rolę parlamentów krajowych, które zyskały większe możliwości udziału w pracach UE, w szczególności dzięki nowemu mechanizmowi gwarantującemu, że UE będzie podejmować działania jedynie wtedy, jeżeli na szczeblu unijnym można osiągnąć lepsze wyniki.

 

W drugiej połowie roku Sejm i Senat będą z kolei gospodarzami posiedzenia plenarnego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Zgromadzenie składa się z 248 członków z 26 państw członkowskich NATO oraz z 72 przedstawicieli z państw stowarzyszonych. Obraduje ono na dwóch sesjach plenarnych - wiosennej i jesiennej - odbywających się w poszczególnych państwach członkowskich. Wiosenna sesja zaplanowana jest na przełomie maja i czerwca w Rydze.

 

Już tradycyjnie 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka obradować będą młodzi parlamentarzyści z Sejmu Dzieci i Młodzieży.

 

Ponadto w tym roku aż trzykrotnie każdy Polak będzie mógł zwiedzić polski parlament - 3 maja z okazji Święta Konstytucji, 11 listopada z okazji Święta Niepodległości oraz 15 maja w ramach akcji "Noc Muzeów". Można wówczas odwiedzić wszystkie zakamarki Sejmu i Senatu.

 

PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA