reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ustalenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Ustalenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Na ostatnim w 2009 r. posiedzeniu Komisja rozpatrzyła ponad 30 projektów ustaw i rozporządzeń przygotowanych przez poszczególne ministerstwa.

Uzgodniono m.in. istotne dla finansów samorządów projekty przygotowane w Ministerstwie Infrastruktury:

- rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów oraz

- rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat i stawek wynagrodzenia za sprawdzenie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów w tych sprawach.

 

Komisja uzgodniła także projekt założeń do projektu ustawy o wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych autorstwa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz dwa projekty Ministerstwa Zdrowia związane z zapobieganiem handlu narządami:

 

Z porządku obrad zdjęto, z uwagi na brak oszacowania skutków finansowych, projekt założeń do nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz o zmianie niektórych innych ustaw przygotowany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Strona samorządowa nie zgodziła się na uzgodnienia dotyczące projektu założeń do projektu ustawy o systemie informacji oświatowej przygotowanego w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Projekt skierowano do Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego, decyzja Zespołu będzie dla projektu wiążąca.

 

Przedstawiciele samorządów przedstawili również postulaty dotyczące spraw „trudnych” związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej. Należą do nich m.in.:

- realizacja ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. nr 191 poz. 1363 z późn. zm.);

- funkcjonowanie Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych;

- konieczność konsultacji w trakcie prac nad projektem ustawy o porządku i czystości w gminach.

 

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego stanowi forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego. Jej zadaniem jest rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu, a także spraw dotyczących samorządu terytorialnego znajdujących się w zakresie działania Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych, do których należy Rzeczpospolita Polska.

 

W 2009 r. odbyło się 11 posiedzeń plenarnych Komisji, podczas których pracowano nad ponad 350 projektami aktów prawnych. Następne posiedzenie odbędzie się pod koniec stycznia 2010 r.

 

NiP

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama