Ustalenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
REKLAMA
Uzgodniono m.in. istotne dla finansów samorządów projekty przygotowane w Ministerstwie Infrastruktury:
REKLAMA
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów oraz
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat i stawek wynagrodzenia za sprawdzenie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów w tych sprawach.
Komisja uzgodniła także projekt założeń do projektu ustawy o wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych autorstwa Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz dwa projekty Ministerstwa Zdrowia związane z zapobieganiem handlu narządami:
Z porządku obrad zdjęto, z uwagi na brak oszacowania skutków finansowych, projekt założeń do nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz o zmianie niektórych innych ustaw przygotowany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Strona samorządowa nie zgodziła się na uzgodnienia dotyczące projektu założeń do projektu ustawy o systemie informacji oświatowej przygotowanego w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Projekt skierowano do Zespołu ds. Społeczeństwa Informacyjnego, decyzja Zespołu będzie dla projektu wiążąca.
Przedstawiciele samorządów przedstawili również postulaty dotyczące spraw „trudnych” związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej. Należą do nich m.in.:
- realizacja ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. nr 191 poz. 1363 z późn. zm.);
- funkcjonowanie Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych;
- konieczność konsultacji w trakcie prac nad projektem ustawy o porządku i czystości w gminach.
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego stanowi forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego. Jej zadaniem jest rozpatrywanie problemów związanych z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i z polityką państwa wobec samorządu, a także spraw dotyczących samorządu terytorialnego znajdujących się w zakresie działania Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych, do których należy Rzeczpospolita Polska.
W 2009 r. odbyło się 11 posiedzeń plenarnych Komisji, podczas których pracowano nad ponad 350 projektami aktów prawnych. Następne posiedzenie odbędzie się pod koniec stycznia 2010 r.
NiP
REKLAMA
REKLAMA