REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy powinny sprawdzić zamożność opiekuna

Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Gmina, aby wypłacić przyznane przez sąd świadczenia dla opiekuna, powinna przeprowadzić wywiad środowiskowy i wydać decyzję administracyjną.

Od czerwca tego roku opiekunowie prawni, którzy spełnią określone przez kodeks rodzinny i opiekuńczy warunki, mogą ubiegać się w sądzie o wypłacanie im wynagrodzenia z tytułu sprawowania opieki. Jeżeli sąd uzna, że powinno być przyznane, a nie może być pokryte ze środków osoby pozostającej pod opieką, będzie je wypłacać gmina w ramach świadczeń przysługujących z pomocy społecznej.

REKLAMA

Część gmin ma jednak wątpliwości, czy powinny w przypadku tego konkretnego świadczenia przeprowadzać wywiad środowiskowy z osobą, której zostało ono przyznane postanowieniem sądu.

REKLAMA

– Przeprowadziliśmy taki wywiad, bo wymagają tego od nas przepisy. Zgodnie z nimi przyznawanie każdego świadczenia oprócz biletu kredytowanego musi być poprzedzone wizytą pracownika socjalnego i spisaniem rodzinnego wywiadu środowiskowego – mówi Józef Mazurkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie.

Zdaniem Jadwigi Kalinowskiej, dyrektora MOPS w Inowrocławiu, sporządzanie wywiadu badającego sytuację majątkową i rodzinną takiej osoby jest niepotrzebne, skoro to świadczenie nie jest uzależnione od kryterium dochodowego i innych warunków ustawowych, jak ubóstwo czy bezrobocie.

– Naszym zadaniem w tej sytuacji jest wykonanie postanowienia sądu, nie możemy odmówić wypłacenia wynagrodzenia – dodaje Jadwiga Kalinowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynagrodzenie dla opiekuna przyznawane jest jednorazowo, po zakończeniu opieki, lub okresowo, w maksymalnej wysokości 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Michalina Topolewska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA