reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Gminy powinny sprawdzić zamożność opiekuna

Gminy powinny sprawdzić zamożność opiekuna

Gmina, aby wypłacić przyznane przez sąd świadczenia dla opiekuna, powinna przeprowadzić wywiad środowiskowy i wydać decyzję administracyjną.

Od czerwca tego roku opiekunowie prawni, którzy spełnią określone przez kodeks rodzinny i opiekuńczy warunki, mogą ubiegać się w sądzie o wypłacanie im wynagrodzenia z tytułu sprawowania opieki. Jeżeli sąd uzna, że powinno być przyznane, a nie może być pokryte ze środków osoby pozostającej pod opieką, będzie je wypłacać gmina w ramach świadczeń przysługujących z pomocy społecznej.

Część gmin ma jednak wątpliwości, czy powinny w przypadku tego konkretnego świadczenia przeprowadzać wywiad środowiskowy z osobą, której zostało ono przyznane postanowieniem sądu.

– Przeprowadziliśmy taki wywiad, bo wymagają tego od nas przepisy. Zgodnie z nimi przyznawanie każdego świadczenia oprócz biletu kredytowanego musi być poprzedzone wizytą pracownika socjalnego i spisaniem rodzinnego wywiadu środowiskowego – mówi Józef Mazurkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie.

Zdaniem Jadwigi Kalinowskiej, dyrektora MOPS w Inowrocławiu, sporządzanie wywiadu badającego sytuację majątkową i rodzinną takiej osoby jest niepotrzebne, skoro to świadczenie nie jest uzależnione od kryterium dochodowego i innych warunków ustawowych, jak ubóstwo czy bezrobocie.

– Naszym zadaniem w tej sytuacji jest wykonanie postanowienia sądu, nie możemy odmówić wypłacenia wynagrodzenia – dodaje Jadwiga Kalinowska.

Wynagrodzenie dla opiekuna przyznawane jest jednorazowo, po zakończeniu opieki, lub okresowo, w maksymalnej wysokości 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Michalina Topolewska

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama