| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Gminy powinny sprawdzić zamożność opiekuna

Gminy powinny sprawdzić zamożność opiekuna

Gmina, aby wypłacić przyznane przez sąd świadczenia dla opiekuna, powinna przeprowadzić wywiad środowiskowy i wydać decyzję administracyjną.

Od czerwca tego roku opiekunowie prawni, którzy spełnią określone przez kodeks rodzinny i opiekuńczy warunki, mogą ubiegać się w sądzie o wypłacanie im wynagrodzenia z tytułu sprawowania opieki. Jeżeli sąd uzna, że powinno być przyznane, a nie może być pokryte ze środków osoby pozostającej pod opieką, będzie je wypłacać gmina w ramach świadczeń przysługujących z pomocy społecznej.

Część gmin ma jednak wątpliwości, czy powinny w przypadku tego konkretnego świadczenia przeprowadzać wywiad środowiskowy z osobą, której zostało ono przyznane postanowieniem sądu.

– Przeprowadziliśmy taki wywiad, bo wymagają tego od nas przepisy. Zgodnie z nimi przyznawanie każdego świadczenia oprócz biletu kredytowanego musi być poprzedzone wizytą pracownika socjalnego i spisaniem rodzinnego wywiadu środowiskowego – mówi Józef Mazurkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie.

Zdaniem Jadwigi Kalinowskiej, dyrektora MOPS w Inowrocławiu, sporządzanie wywiadu badającego sytuację majątkową i rodzinną takiej osoby jest niepotrzebne, skoro to świadczenie nie jest uzależnione od kryterium dochodowego i innych warunków ustawowych, jak ubóstwo czy bezrobocie.

– Naszym zadaniem w tej sytuacji jest wykonanie postanowienia sądu, nie możemy odmówić wypłacenia wynagrodzenia – dodaje Jadwiga Kalinowska.

Wynagrodzenie dla opiekuna przyznawane jest jednorazowo, po zakończeniu opieki, lub okresowo, w maksymalnej wysokości 10 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Michalina Topolewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »