REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1,2 mld zł na internet w Polsce Wschodniej

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

W 2010 roku ruszy pięć regionalnych przetargów na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu w Polsce Wschodniej. Projekt wart 1,2 mld zł to największe przedsięwzięcie tego typu w naszym kraju.

Za unijne pieniądze w pięciu województwach ściany wschodniej: Warmińsko-Mazurskim, Podlaskim, Lubelskim, Podkarpackim i Świętokrzyskim powstaną regionalne sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Dzięki nim od 2013 roku możliwość korzystania z szybkiego internetu będzie mieć 90 proc. gospodarstw oraz wszyscy przedsiębiorcy. Pracę nad inwestycją trwają od dwóch lat. Jednak dopiero na początku 2010 roku będą mogły się rozpocząć przygotowania do pierwszych przetargów.

REKLAMA

REKLAMA

Jak mówi Agnieszka Kapciak, dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, które nadzoruje projekt, będzie to możliwe dzięki zakończeniu prac nad studium wykonalności inwestycji. Trwa właśnie ostateczny odbiór dokumentu.

Według Krzysztofa Szuberta, przewodniczącego Komisji BCC ds. informatyki, telekomunikacji i społeczeństwa informacyjnego, pchnie to projekt do przodu. Agnieszka Kapciak ocenia, że przetargi ruszą w II połowie 2010 roku. Wcześniej inwestycja musi uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na realizację.

Przedsięwzięciem interesują się najwięksi operatorzy telekomunikacyjni na rynku. W regularnych konsultacjach biorą udział m.in. przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej, Telefonii Dialog, Exatela, GTS Energis, Telekomunikacji Kolejowej i Nordisk Polska.

Na razie największy sukces odniosła TP, która zawarła z MRR i władzami samorządowymi porozumienia o przyłączeniu do powstającej sieci klientów oraz o dostarczeniu niezbędnych centrali oraz serwerów. Podobne porozumienie spółka zawarła także z władzami Małopolski, która realizuje bliźniaczy projekt – budowę własnej sieci szerokopasmowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sporo emocji wzbudza także inny planowany przetarg – na operatora, który będzie zarządzał siecią po jej wybudowaniu. Agnieszka Kapciak wyjaśnia, że będzie ją odpłatnie udostępniał firmom telekomunikacyjnym, zainteresowanym dostarczaniem internetu do klientów detalicznych.

– Warunki, na jakich będzie funkcjonował operator, określi Komisja Europejska – mówi Agnieszka Kapciak.

Budowa sieci w Małopolsce i w pięciu regionach Polski Wschodniej to niejedyne tego typu projekty, które będą finansowane ze środków unijnych w najbliższych latach. Z szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że na ten cel do 2013 roku zostanie wydane łącznie ponad 1,1 mld euro.

 

Dostęp do internetu

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

REKLAMA

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

REKLAMA

MS: Zakaz rodzicom odbioru dzieci spod szatni albo świetlicy. Czy min. edukacji B. Nowacka uruchomi interwencje kuratorów w szkołach

Szkoły wprowadzają zakazy wejścia rodziców do … szkół. Np. w okolice szatni albo świetlicy. To efekt ustawy Lex Kamilek i wadliwego sposobu interpretowania zapisów tej ustawy przez dyrektorów szkół. Dyrektorzy wymyślili sobie, że mają prawo zakazać rodzicom np. odprowadzenia syna albo córki pod szatnię (nie chodzi o wejście do szatni, tylko odprowadzenie dziecka pod szatnię). Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że nieprzyjemności mają rodzice, którzy w ogóle chcą wejść do budynku szkoły bez zezwolenia pracownika szkoły. Rodzice rzekomo naruszają "strefy bezpieczeństwa" ustanawianie przez dyrektorów szkół.

Lekarze usunęli pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów

O sporym szczęściu może mówić 55-letni sieradzanin. Pomimo tego, że operacja była obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, lekarzom udało się wyciąć pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów. 

REKLAMA