reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > 1,2 mld zł na internet w Polsce Wschodniej

1,2 mld zł na internet w Polsce Wschodniej

W 2010 roku ruszy pięć regionalnych przetargów na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu w Polsce Wschodniej. Projekt wart 1,2 mld zł to największe przedsięwzięcie tego typu w naszym kraju.

Za unijne pieniądze w pięciu województwach ściany wschodniej: Warmińsko-Mazurskim, Podlaskim, Lubelskim, Podkarpackim i Świętokrzyskim powstaną regionalne sieci szerokopasmowego dostępu do internetu. Dzięki nim od 2013 roku możliwość korzystania z szybkiego internetu będzie mieć 90 proc. gospodarstw oraz wszyscy przedsiębiorcy. Pracę nad inwestycją trwają od dwóch lat. Jednak dopiero na początku 2010 roku będą mogły się rozpocząć przygotowania do pierwszych przetargów.

Jak mówi Agnieszka Kapciak, dyrektor Departamentu Programów Ponadregionalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, które nadzoruje projekt, będzie to możliwe dzięki zakończeniu prac nad studium wykonalności inwestycji. Trwa właśnie ostateczny odbiór dokumentu.

Według Krzysztofa Szuberta, przewodniczącego Komisji BCC ds. informatyki, telekomunikacji i społeczeństwa informacyjnego, pchnie to projekt do przodu. Agnieszka Kapciak ocenia, że przetargi ruszą w II połowie 2010 roku. Wcześniej inwestycja musi uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na realizację.

Przedsięwzięciem interesują się najwięksi operatorzy telekomunikacyjni na rynku. W regularnych konsultacjach biorą udział m.in. przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej, Telefonii Dialog, Exatela, GTS Energis, Telekomunikacji Kolejowej i Nordisk Polska.

Na razie największy sukces odniosła TP, która zawarła z MRR i władzami samorządowymi porozumienia o przyłączeniu do powstającej sieci klientów oraz o dostarczeniu niezbędnych centrali oraz serwerów. Podobne porozumienie spółka zawarła także z władzami Małopolski, która realizuje bliźniaczy projekt – budowę własnej sieci szerokopasmowej.

Sporo emocji wzbudza także inny planowany przetarg – na operatora, który będzie zarządzał siecią po jej wybudowaniu. Agnieszka Kapciak wyjaśnia, że będzie ją odpłatnie udostępniał firmom telekomunikacyjnym, zainteresowanym dostarczaniem internetu do klientów detalicznych.

– Warunki, na jakich będzie funkcjonował operator, określi Komisja Europejska – mówi Agnieszka Kapciak.

Budowa sieci w Małopolsce i w pięciu regionach Polski Wschodniej to niejedyne tego typu projekty, które będą finansowane ze środków unijnych w najbliższych latach. Z szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że na ten cel do 2013 roku zostanie wydane łącznie ponad 1,1 mld euro.

 

Dostęp do internetu

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Quercus Sp. z o. o.

ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama