REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej rodzin dostanie świadczenia

Góra-Ojczyk Jolanta

REKLAMA

Urzędnicy tracą dodatek specjalny, a firmy zatrudniające niepełnosprawnych otrzymają mniej pieniędzy. Poszerzy się krąg uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego i więcej dzieci otrzyma darmowy posiłek.

REKLAMA

Senat przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych, czyli tzw. ustawę okołobudżetową. Senatorowie nie wnieśli do niej ani jednej poprawki. Oznacza to, że ustawa od razu trafi do prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie. Przesądza ona o zmianach w kilkunastu aktach prawnych, m.in. w ustawie o służbie cywilnej, Karcie Nauczyciela oraz ustawie o świadczeniach rodzinnych.

REKLAMA

Zgodnie z przyjętą przez Senat ustawą, kwota bazowa dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe nie będzie waloryzowana i będzie wynosiła 1766,46 zł, czyli tyle, ile w 2008 roku. Ponadto od 1 stycznia 2010 r. członkowie służby cywilnej stracą prawo do dodatku specjalnego (od 2008 roku otrzymują go wszyscy członkowie korpusu służby cywilnej). W tegorocznym budżecie zarezerwowano na ten cel 72, 5 mln zł. Na pracowników i urzędników służby cywilnej zatrudnionych w Policji, administracji skarbowej oraz inspekcjach wojewódzkich przypada średnio 47 zł miesięcznie, a w pozostałych urzędach – 34 zł.

Sławomir Brodziński, szef Służby Cywilnej, popiera likwidację dodatku, ponieważ nie motywuje on urzędników do efektywnej pracy.

REKLAMA

Zgodnie z przyjętą ustawą podwyższenie wynagrodzeń dla nauczycieli nastąpi najpóźniej 30 września 2010 r. z wyrównaniem od 1 września. Z drugiej strony, odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nauczycieli będzie ustalany przez cały rok na podstawie kwoty bazowej obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku, czyli nie skonsumuje wrześniowej podwyżki.

Ustawa okołobudżetowa wprowadziła także zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych. W przyszłym roku firmy z otwartego rynku pracy nadal będą otrzymywały o 30 proc. niższe dofinansowania do płacy niepełnosprawnych niż zakłady pracy chronionej (ZPChr). Wcześniej rząd zakładał, że od 2010 roku firmy z otwartego i chronionego rynku pracy miały otrzymywać takie samo wsparcie. Wysokość dopłat do pensji dla wszystkich niepełnosprawnych pracowników będzie obliczana na podstawie płacy minimalnej z 2009 roku (1276 zł), a nie – jak przewidują obowiązujące przepisy – z 2010 roku (1317 zł). Pomoc wypłacana firmom nie wzrośnie więc o 3,2 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA