REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy odzyskują coraz więcej zaległych alimentów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michalina Topolewska
Michalina Topolewska

REKLAMA

Największą skuteczność w ściąganiu zaległych alimentów mają te gminy, które stosują wszystkie sposoby walki z dłużnikami alimentacyjnymi.

Od tego roku gminy mogą umieszczać wszystkich rodziców niepłacących alimentów na jednej z trzech ogólnopolskich list dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczej. Znalezienie się na takiej liście powoduje, że dłużnik nie może otrzymać kredytu lub korzystać z innych usług finansowych. Ta dodatkowa możliwość miała znacznie poprawić ściągalność alimentów. Jak zauważają gminy, pomaga w ściąganiu alimentów, ale do tej pory nie zauważają, że dzięki niej dłużnicy zaczęli w zdecydowanie większym stopniu regulować długi.

REKLAMA

REKLAMA

– Na 2,5 tys. dłużników tylko dwóch, którzy prowadzą działalność gospodarczą, zgłosiło się do nas właśnie z powodu znalezienia się na czarnej liście i spłaciło całą należną kwotę – mówi Małgorzata Harasimowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miasta w Toruniu.

Edyta Łukowiec, kierownik sekcji świadczeń alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku, dodaje, że dłużnicy alimentacyjni są grupą osób, która często nie ma dochodów. Takie osoby w ogóle nie są zainteresowane np. zakupami na raty. W związku z tym przez wiele lat mogą nie wiedzieć, że znajdują się na czarnej liście, i nie będzie to miało dla nich żadnego znaczenia.

– Na pewno nie można liczyć na to, że samo umieszczenie na liście dłużników spowoduje, że rodzice zaczną płacić alimenty. Potrzebne są dodatkowe działania, jak np. informowanie samych dłużników – mówi Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów.

Dodaje, że samo wysłanie listu do dłużnika, co ma miejsce w przypadku pozostałych osób umieszczanych w KRD, z informacją, jak wysokie ma zaległości i co grozi za niepłacenie długów, powoduje, że zaczynają spłacać wierzytelności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zdaniem Joanny Błachowskiej-Kurbiel, dyrektora Szczecińskiego Centrum Świadczeń, największą skuteczność daje intensywna praca z dłużnikiem i korzystanie ze wszystkich przewidzianych przez przepisy działań w stosunku do niesolidnych rodziców.

– Podpisaliśmy umowy ze wszystkimi biurami informacji gospodarczej, na bieżąco wysyłamy wnioski o odebranie prawa jazdy. Szukamy pracy dla tych dłużników, którzy deklarowali nam w wywiadach środowiskowych, że płaciliby alimenty, ale nie mają pracy – mówi Joanna Błachowska-Kurbiel.

Dodaje, że właśnie dla takich rodziców przeznaczona jest nowa oferta w ramach porozumienia z urzędem pracy i miejskim ośrodkiem sportu i rekreacji. Część dłużników znajdzie wkrótce zatrudnienie przy konserwacji obiektów sportowych, co umożliwi im stopniowe spłacanie długów. Podobnie jest w Toruniu, gdzie dzięki intensywnej pracy z dłużnikami miastu udało się odzyskać w ubiegłym roku 1 mln zł z zaległych alimentów.

W I półroczu 2009 r. rodzice niepłacący alimentów zwrócili 11,37 proc. kwot, które zamiast nich wypłaciły gminy. W biegłym roku wskaźnik ten wynosił 6 proc.

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA