REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kampania zapobiegania żebractwu w mieście

REKLAMA

Urząd m.st. Warszawy rozpoczął walkę z żebractwem. We wtorek (2.12) ruszyła kampania "Pomagam, nie daję", mająca na celu dotarcie z informacją o formach pomocy do jak największej liczby osób proszących o jałmużnę, jak również uświadomienie mieszkańcom Warszawy, że udzielanie wsparcia finansowego „na ulicy” nie jest odpowiednią formą pomocy.

REKLAMA

"Przede wszystkim chodzi nam o dotarcie do tych osób, które nie mają informacji, gdzie należałoby się zwrócić o pomoc, a chciałyby z niej skorzystać. Trzeba jednak pamiętać, że w Warszawie żebractwo przybiera czasem formę zorganizowaną. Mieliśmy przypadek, że starszą, niewidomą kobietę jej opiekun codziennie zostawiał przed jednym z hoteli, gdzie miała żebrać, a później ją stamtąd odbierał, zabierając jednocześnie pieniądze" - powiedział w poniedziałek dyrektor Biura Polityki Społecznej stołecznego Ratusza Bogdan Jaskołd podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię.

REKLAMA

Akcja wzorowana jest na tej, która od czerwca br. trwa w dzielnicy Żoliborz. W jej ramach kolportowane są ulotki oraz plakaty z telefonami i adresami miejsc, gdzie można zwrócić się o pomoc. Wspólne patrole policji i pracowników socjalnych tamtejszego Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) docierają do miejsc, gdzie najczęściej można spotkać żebraków. W działania włączyły się też żoliborskie parafie.

REKLAMA

Teraz kampania ruszy w całym mieście - ulotki i plakaty pojawią się w środkach komunikacji miejskiej, a policjanci będą informować żebrzących o alternatywnych formach pomocy dostępnych w Warszawie. "Zwracamy się do zarządów i rad dzielnic, aby przykładem Żoliborza spowodowały wyjście takich patroli, aby dotrzeć do żebrzących osób, zapytać je, dlaczego są w takiej sytuacji i poinformować je, gdzie mogą zwrócić się o pomoc" - powiedział Jaskołd.

Katarzyna Rybak z żoliborskiego OPS, która koordynowała dzielnicową kampanię, powiedziała, że osoby żebrzące to głównie ludzie, którzy z jakichś powodów znaleźli się na marginesie społeczeństwa i wybrali taki sposób na życie. Często są to też osoby z problemem alkoholowym lub kryminalną przeszłością. "To dla nich bardzo łatwy zarobek i życie z dnia na dzień, bez zastanawiania się, co będzie później. Prawdziwa bieda i nieszczęście rzadko wystawia się na widok publiczny" - powiedziała.

Zaznaczyła, że odpowiedniej pomocy osobom w potrzebie udzielają wyspecjalizowane instytucje i fundacje, którym można przekazać pieniądze na ten cel. Dodała, że osoby, które chcą wiedzieć, co dzieje się z przekazywanymi przez nie datkami, mają możliwość udzielenia pomocy konkretnym rodzinom. "Można zwrócić się do OPS i wyrazić chęć pomocy np. osobie niepełnosprawnej czy wielodzietnej rodzinie. Wtedy wyszukujemy takie osoby, nawiązujemy z nimi kontakt i pytamy, czy chciałaby przyjąć pomoc i jakie mają potrzeby. Można to robić anonimowo, za naszym pośrednictwem, ale też wskazać nam konkretny adres. Jeśli ta rodzina się zgodzi, można bezpośrednio skontaktować te osoby" - powiedziała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kto ma środki egzystencji lub jest zdolny do pracy, a żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. zł albo karze nagany (w tym roku warszawscy policjanci nałożyli 50 mandatów karnych i udzielili 115 pouczeń). Ten, kto żebrze w sposób natarczywy lub oszukańczy, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności (20 mandatów, 13 pouczeń). Grzywną, aresztem lub ograniczeniem wolności ukarana może zostać też osoba, która skłania do żebrania osoby małoletnie lub bezradne albo pozostające w stosunku zależności od niego lub oddane pod jego opiekę (osiem mandatów karnych, jedno pouczenie).

PAP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

REKLAMA

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA