REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy Kodeks Wyborczy - debata w Sejmie

NiP

REKLAMA

Sejm omawiał w środę projekty zmian w prawie wyborczym, wprowadzające instytucję pełnomocnika, dwudniowe głosowanie oraz przepisy ograniczające nadużycia w finansowaniu kampanii wyborczych.

Pomimo generalnej akceptacji pomysłu możliwości głosowania przez pełnomocnika (np. w przypadku osób niepełnosprawnych), zgłoszono szereg zastrzeżeń. Dotyczyły one m.in. zgodności pomysłu z konstytucyjną zasadą bezpośredniości wyborów oraz gwarancji, że pełnomocnik zagłosuje zgodnie z intencją reprezentowanego wyborcy.

REKLAMA

REKLAMA

Wobec tych wątpliwości zaproponowano zapewnienie dowozu do lokali wyborczych oraz wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego. Dodatkowo – we wszystkich rodzajach wyborów – umożliwione ma zostać głosowanie w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej za pomocą urny pomocniczej, w obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji wyborczej.

Zmiany zakładają też dwudniowe głosowanie w wyborach parlamentarnych, prezydenckich, do Parlamentu Europejskiego oraz w ogólnokrajowych referendach. Lokale wyborcze miałyby być czynne w sobotę i w niedzielę w godz. 8.00 – 20.00. W przypadku wyborów samorządowych tylko w niedzielę, od 8.00 do 22.00.

Nowe przepisy oznaczałyby również zakaz prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta. Zniknąć miałyby „cegiełki”, o co od dawna zabiegają organizacje pozarządowe, według których ich sprzedaż może być szerokim polem do nadużyć finansowych.

Wpłaty mogłyby pochodzić wyłącznie od osób fizycznych i z funduszy wyborczych partii politycznych. Osoby fizyczne uiszczałyby je wyłącznie czekiem, przelewem lub kartą płatniczą, w maksymalnej wysokości 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia (aktualnie ok. 20 tys. zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie tych modyfikacji wprowadziłoby zmiany już w najbliższych (2010 r.) wyborach prezydenckich i samorządowych. Musiałoby więc nastąpić najpóźniej sześć miesięcy przed każdymi z nich.

REKLAMA

Projekty, nad którymi w środę debatował Sejm, trafią ponownie do nadzwyczajnej komisji sejmowej zajmującej się porządkowaniem ordynacji wyborczych. Komisja, opracowująca projekt Kodeksu Wyborczego łączącego dotychczas odrębne ordynacje, uzgodniła już m.in. możliwość utworzenia obwodu do głosowania w domu studenckim, jeśli co najmniej 50 osób wystąpi o to do rektora szkoły wyższej, a ten wyda na to zgodę.

Komisja zaaprobowała już także zakaz kandydowania do parlamentu osób skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego.

Wymagania w stosunku do samorządowców będą jeszcze wyższe, bo do tych jednostek nie będą mogły kandydować osoby skazane prawomocnym wyrokiem również na kary inne niż pozbawienia wolności.

NiP

samorzad.infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA