REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy Kodeks Wyborczy - debata w Sejmie

NiP

REKLAMA

Sejm omawiał w środę projekty zmian w prawie wyborczym, wprowadzające instytucję pełnomocnika, dwudniowe głosowanie oraz przepisy ograniczające nadużycia w finansowaniu kampanii wyborczych.

Pomimo generalnej akceptacji pomysłu możliwości głosowania przez pełnomocnika (np. w przypadku osób niepełnosprawnych), zgłoszono szereg zastrzeżeń. Dotyczyły one m.in. zgodności pomysłu z konstytucyjną zasadą bezpośredniości wyborów oraz gwarancji, że pełnomocnik zagłosuje zgodnie z intencją reprezentowanego wyborcy.

REKLAMA

REKLAMA

Wobec tych wątpliwości zaproponowano zapewnienie dowozu do lokali wyborczych oraz wprowadzenie możliwości głosowania korespondencyjnego. Dodatkowo – we wszystkich rodzajach wyborów – umożliwione ma zostać głosowanie w szpitalach oraz zakładach pomocy społecznej za pomocą urny pomocniczej, w obecności co najmniej dwóch członków obwodowej komisji wyborczej.

Zmiany zakładają też dwudniowe głosowanie w wyborach parlamentarnych, prezydenckich, do Parlamentu Europejskiego oraz w ogólnokrajowych referendach. Lokale wyborcze miałyby być czynne w sobotę i w niedzielę w godz. 8.00 – 20.00. W przypadku wyborów samorządowych tylko w niedzielę, od 8.00 do 22.00.

Nowe przepisy oznaczałyby również zakaz prowadzenia publicznych zbiórek na rzecz komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta. Zniknąć miałyby „cegiełki”, o co od dawna zabiegają organizacje pozarządowe, według których ich sprzedaż może być szerokim polem do nadużyć finansowych.

Wpłaty mogłyby pochodzić wyłącznie od osób fizycznych i z funduszy wyborczych partii politycznych. Osoby fizyczne uiszczałyby je wyłącznie czekiem, przelewem lub kartą płatniczą, w maksymalnej wysokości 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia (aktualnie ok. 20 tys. zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie tych modyfikacji wprowadziłoby zmiany już w najbliższych (2010 r.) wyborach prezydenckich i samorządowych. Musiałoby więc nastąpić najpóźniej sześć miesięcy przed każdymi z nich.

REKLAMA

Projekty, nad którymi w środę debatował Sejm, trafią ponownie do nadzwyczajnej komisji sejmowej zajmującej się porządkowaniem ordynacji wyborczych. Komisja, opracowująca projekt Kodeksu Wyborczego łączącego dotychczas odrębne ordynacje, uzgodniła już m.in. możliwość utworzenia obwodu do głosowania w domu studenckim, jeśli co najmniej 50 osób wystąpi o to do rektora szkoły wyższej, a ten wyda na to zgodę.

Komisja zaaprobowała już także zakaz kandydowania do parlamentu osób skazanych prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego.

Wymagania w stosunku do samorządowców będą jeszcze wyższe, bo do tych jednostek nie będą mogły kandydować osoby skazane prawomocnym wyrokiem również na kary inne niż pozbawienia wolności.

NiP

samorzad.infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

Z czym mierzą się dzisiejsi nauczyciele?

To w dużej części na nauczycielach ciąży odpowiedzialność kształtowania przyszłych pokoleń. Wciąż jednak czują się oni niedoceniani. Za małe zarobki, dyskryminacja ze względu na wiek, przeciążenie pracą sprawiają, że wypalenie zawodowe staje się coraz częstszym problemem. Z jakimi wyzwaniami mierzą się nauczyciele na co dzień? 

MS: Zakaz rodzicom odbioru dzieci spod szatni albo świetlicy. Czy min. edukacji B. Nowacka uruchomi interwencje kuratorów w szkołach

Szkoły wprowadzają zakazy wejścia rodziców do … szkół. Np. w okolice szatni albo świetlicy. To efekt ustawy Lex Kamilek i wadliwego sposobu interpretowania zapisów tej ustawy przez dyrektorów szkół. Dyrektorzy wymyślili sobie, że mają prawo zakazać rodzicom np. odprowadzenia syna albo córki pod szatnię (nie chodzi o wejście do szatni, tylko odprowadzenie dziecka pod szatnię). Z sygnałów dochodzących do redakcji wynika, że nieprzyjemności mają rodzice, którzy w ogóle chcą wejść do budynku szkoły bez zezwolenia pracownika szkoły. Rodzice rzekomo naruszają "strefy bezpieczeństwa" ustanawianie przez dyrektorów szkół.

REKLAMA

Lekarze usunęli pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów

O sporym szczęściu może mówić 55-letni sieradzanin. Pomimo tego, że operacja była obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, lekarzom udało się wyciąć pacjentowi guza, który miał pół metra i ważył sześć kilogramów. 

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Czy Polska jest zagrożona huraganami?

Dlaczego niektóre huragany są bardziej niszczycielskie niż inne? Huragany, zjawiska tropikalne, powodują zniszczenia głównie przez falę przypływową, ale także deszcz i wiatr. Na skalę zniszczeń wpływa także przystosowanie mieszkańców, ich wiedza o zagrożeniach naturalnych. 

REKLAMA