Kategorie

W Warszawie początek akcji "Zima w Mieście"

PAP
Balem karnawałowym w hali "Arena-Ursynów" rozpocznie się tegoroczna akcja "Zima w mieście" w Warszawie. Uczestniczące w balu dzieci będą mogły wziąć udział w licznych zabawach sportowych, a także obejrzeć musical poświęcony Michaelowi Jacksonowi.

Ferie dla uczniów mazowieckich szkół rozpoczną się 1 lutego i potrwają do połowy miesiąca. Akcję "Zima w Mieście" dla tych, którzy nigdzie nie wyjadą, przygotował stołeczny Ratusz. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne; akcję (ok. 4,5 mln zł) finansuje budżet miasta.

 

Tej zimy z zajęć w 146 punktach dziennego pobytu będzie mogło korzystać ok. 15 tys. młodych warszawiaków; powstaną one w większości szkół podstawowych i gimnazjów i będą czynne pięć dni w tygodniu. Większość z nich będzie organizować program dla młodszych dzieci, przyprowadzanych i odbieranych przez rodziców. Będą to m.in. zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne i teatralne, wycieczki oraz wyjścia do kin, teatrów i muzeów. W większości punktów dzieci otrzymają też posiłki.

 

Dla starszych dzieci i młodzieży przygotowano ponad 11 tys. miejsc w 171 punktach na terenie miasta - w szkołach, bibliotekach, domach kultury oraz ośrodkach sportu i rekreacji. Atrakcje dla dzieci pozostających w mieście na okres ferii zimowych przygotowują też poszczególne dzielnice miasta.

 

Zajęcia na basenie, w hali sportowej, naukę jazdy na rolkach i deskorolkach przygotował Warszawski Ośrodek Sportu. Uczestnicy zajęć będą też mogli doskonalić swoje umiejętności łyżwiarskie na 15 lodowiskach, a na Górce Szcześliwickiej nauczą się jazdy na nartach i deskach snowboardowych. Pokazy filmowe o tematyce sportów zimowych, warsztaty i konkurs plastyczny przygotowało stołeczne Muzeum Sportu.

 

W okresie ferii dzieci będą mogły zapoznać się także z twórczością Fryderyka Chopina oraz poznać szczegóły z jego życia; w ramach Dziecięcych Ogrodów Muzycznych posłuchają koncertów w Centrum Edukacji Kulturalnej na Bielanach.

 

Przez 12 dni ferii 150 dzieci będzie brać udział w zajęciach teatralnych na scenie Teatru Staromiejskiego i Starej Prochowni. Ich efektem będzie musical pt. "Warszawski Sen", który będzie wystawiony 12 lutego o godz. 13 w Sali Kongresowej.

 

Atrakcje dla uczestników "Zimy w mieście" przygotowało wiele placówek w Warszawie, m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Historii Żydów Polskich. W wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych dzieci w formie zagadek i quizów dowiedzą się, jak powstają filmy, poznają tajniki tworzenia dźwięku do filmu i będą mogły przymierzyć filmowe kostiumy.

 

Centrum Nauki Kopernik przygotowało dla dzieci pokaz, z którego będą mogły dowiedzieć się m.in. jak organizm człowieka spala kalorie, jak silne jest jego serce, które zwierzę ma najbardziej elastyczne ciało i czy fale mózgowe mogą sterować np. piłką.

 

W kolejne dni ferii będzie można zwiedzać poszczególne zabytki Łazienek Królewskich. We wtorki - Pałac Myślewicki, w środy - Pałac na Wodzie, w Czwartki - Biały Dom, a w piątki - Starą Pomarańczarnię. Dzieci, które zbiorą trzy wejściówki, latem będą mogły zwiedzić park meleksem. Atrakcje przygotowano też dla grup zorganizowanych - w trakcie zajęć o obiadach czwartkowych będzie można poznać osiemnastowieczne zwyczaje związane z zachowaniem przy stole; kolejne będą poświęcone zabawom karnawałowym.

 

800 tys. zł miasto przeznaczyło na dofinansowanie wyjazdów dzieci poza Warszawę. 28 organizacji pozarządowych zorganizuje za te pieniądze ponad 60 placówek wypoczynku na terenie Polski (głównie w Małopolsce i na Śląsku), ale też na Słowacji. Z tej formy wypoczynku będzie mogło skorzystać ponad 1,3 tys. dzieci.

 

Ferie będą też okazją do poznania zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach. Strażnicy miejscy opowiedzą też o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw, w internecie oraz w kontaktach z obcymi osobami. W trakcie zajęć organizowanych przez policjantów warszawskiej drogówki będzie można m.in. wziąć udział w kursach przygotowujących do egzaminu na kartę rowerową i motorowerową.

 

Szczegółowe informacje na temat programu tegorocznej "Zimy w Mieście" można znaleźć na stronie internetowej miasta pod adresem www.um.warszawa.pl/zima.

 

PAP

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  25 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Konkursy dla gmin: Gmina na Medal #SzczepimySię i Najbardziej Odporna Gmina

  Konkursy dla gmin: Gmina na Medal #SzczepimySię i Najbardziej Odporna Gmina. Jakie są zasady konkursów? Jakie nagrody można wygrać?

  Czy organizatorzy wydarzeń mają prawo żądać od uczestników informacji o szczepieniu?

  Wyłączenia zaszczepionych z limitu osób na wydarzeniach a RODO. Czy organizatorzy wydarzeń mają prawo żądać od uczestników udostępnienia informacji o zaszczepieniu przeciwko COVID-19?

  Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych

  Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. To program, który jest zbudowany wokół głównych założeń Polskiego Ładu.

  Wynagrodzenia w budżetówce 2022

  Wynagrodzenia w budżetówce 2022. Projekt ustawy budżetowej na rok 2022 przewiduje podniesienie płacy minimalnej do 3000 zł brutto. Mimo to, wynagrodzenia w sferze budżetowej mają być zamrożone i wyniosą tyle samo co w roku 2021. Jak sytuacja wpłynie na samorządy?

  Wpływ pandemii na firmy, edukację, urzędy, styl życia [RAPORT]

  Wpływ pandemii na firmy, edukację, urzędy. Jak zmieniło się nasze życie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy? Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.

  Ile mieszkań czynszowych budują najbogatsze miasta w Polsce? [RAPORT]

  Budowa mieszkań to kosztowne przedsięwzięcie, na które wiele miast nie może sobie pozwolić. Ale są i takie, które radzą sobie całkiem nieźle. Sprawdziliśmy, czy ich władze myślą o potrzebach mieszkaniowych mniej zamożnych mieszkańców?

  Nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych

  Nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydował, by z 70 placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, w których udział teleporad wyniósł ponad 90 proc. nie przedłużyć umów. Minister wskazał, że główną barierą dla pacjentów w dostępie do lekarzy POZ jest w tej chwili nadużywanie teleporad przez lekarzy rodzinnych.

  Nowe limity osób na koncertach i wydarzeniach sportowych od 26 czerwca 2021 r.

  Limity na koncertach i wydarzeniach sportowych będą większe od 26 czerwca 2021 roku. Ile osób będzie mogło wejść na widownię?

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r.

  CEEB – obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r. Czym jest deklaracja źródeł ciepła? Kogo dotyczy deklaracja? Jak można złożyć deklarację? Jakie są obowiązki gmin związane z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków?

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych

  Akademie praktyczne – nowa kategoria uczelni zawodowych. Jak będą funkcjonować?

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025

  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) 2.0 na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

  Wnioski paszportowe od 26 czerwca można składać w soboty

  Wnioski paszportowe - w związku ze zwiększonym zainteresowaniem sprawami paszportowymi, MSWiA przekazało wojewodom dyspozycję wydłużenia godzin pracy urzędów wojewódzkich. Wnioski paszportowe będzie można składać także w soboty, natomiast w dni powszednie obsługa będzie się odbywać w wydłużonych godzinach.

  Remont mieszkania spółdzielczego

  Remont mieszkania spółdzielczego. Spółdzielnia pozostaje właścicielem mieszkań użytkowanych na podstawie własnościowego i lokatorskiego prawa spółdzielczego. Warto wyjaśnić, czy remont takich lokali może być problematyczny.

  Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021?

  Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021 – kiedy? Gdzie i jak sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty? Przedstawiamy ważne informacje dla uczniów kończących w tym roku szkołę podstawową.

  Unijny Certyfikat COVID - jak pobrać na telefon?

  Unijny Certyfikat COVID - tzw. paszport covidowy (szczepionkowy) od dziś jest już dostępny w aplikacji mObywatel i można go pobrać na telefon komórkowy. Jak pobrać paszport covidowy?

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dla samorządów

  Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Rusza nowy rządowy program, który zapewni pieniądze na inwestycje dla samorządów. Na co i na jakich zasadach będzie można otrzymać dofinansowanie?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach?

  Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole - dla kogo, na jakich zasadach? Czy mogą być one prowadzone w formie zdalnej? Z jakich przedmiotów organizuje się zajęcia wspomagające? Jak poinformować o nich rodziców? Jak prawidłowo wyliczyć przysługującą szkole liczbę zajęć wspomagających? Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące dodatkowych lekcji po powrocie do szkół.

  Zmiany w programie Aktywna tablica 2020-2024

  Aktywna tablica 2020-2024 - zmiany. Proponowane nowe rozwiązania dotyczą m.in. wprowadzenia nowego rodzaju sprzętu, który będzie można zakupić w ramach programu i rozszerzenia na kolejne lata (2021-2024) możliwości zakupu laptopów wraz ze sprzętem umożliwiającym przetwarzanie wizerunku i głosu. Trwają konsultacje społeczne, opinie można przesyłać do 9 lipca 2021 r.

  Do kiedy Spis Powszechny?

  Spis Powszechny – do kiedy trwa? Do kiedy można się spisać przez Internet? Czy każdy domownik musi się spisać osobno? Jakie kary grożą za brak udziału w spisie ludności i mieszkań w 2021 roku?

  Nieskuteczność systemów Compliance, systemów Whistleblowingu lub ochrony danych osobowych - przyczyny

  Nieskuteczność systemów. Czy da się zlikwidować ryzyko compliance lub ryzyko naruszenia danych osobowych? Jakie są powody pozorności lub nieskuteczności systemów?

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich

  Program Kangur - autobusy elektryczne dla gmin wiejskich. Dzięki wsparciu NFOŚiGW, w wysokości prawie 40 mln zł, autobusy elektryczne będą woziły dzieci do szkół w kolejnych 16 gminach.

  Czyste Powietrze - zmiany w programie, koniec dotacji na piece węglowe

  Czyste Powietrze - co się zmieni w programie? Do kiedy można jeszcze uzyskać dotację na piece węglowe?

  Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom

  Pakiet psychologiczny. Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało poniższe zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej.

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.