REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Warszawie początek akcji "Zima w Mieście"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
PAP

REKLAMA

Balem karnawałowym w hali "Arena-Ursynów" rozpocznie się tegoroczna akcja "Zima w mieście" w Warszawie. Uczestniczące w balu dzieci będą mogły wziąć udział w licznych zabawach sportowych, a także obejrzeć musical poświęcony Michaelowi Jacksonowi.

Ferie dla uczniów mazowieckich szkół rozpoczną się 1 lutego i potrwają do połowy miesiąca. Akcję "Zima w Mieście" dla tych, którzy nigdzie nie wyjadą, przygotował stołeczny Ratusz. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne; akcję (ok. 4,5 mln zł) finansuje budżet miasta.

REKLAMA

 

Tej zimy z zajęć w 146 punktach dziennego pobytu będzie mogło korzystać ok. 15 tys. młodych warszawiaków; powstaną one w większości szkół podstawowych i gimnazjów i będą czynne pięć dni w tygodniu. Większość z nich będzie organizować program dla młodszych dzieci, przyprowadzanych i odbieranych przez rodziców. Będą to m.in. zajęcia sportowe, muzyczne, plastyczne i teatralne, wycieczki oraz wyjścia do kin, teatrów i muzeów. W większości punktów dzieci otrzymają też posiłki.

 

Dla starszych dzieci i młodzieży przygotowano ponad 11 tys. miejsc w 171 punktach na terenie miasta - w szkołach, bibliotekach, domach kultury oraz ośrodkach sportu i rekreacji. Atrakcje dla dzieci pozostających w mieście na okres ferii zimowych przygotowują też poszczególne dzielnice miasta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Zajęcia na basenie, w hali sportowej, naukę jazdy na rolkach i deskorolkach przygotował Warszawski Ośrodek Sportu. Uczestnicy zajęć będą też mogli doskonalić swoje umiejętności łyżwiarskie na 15 lodowiskach, a na Górce Szcześliwickiej nauczą się jazdy na nartach i deskach snowboardowych. Pokazy filmowe o tematyce sportów zimowych, warsztaty i konkurs plastyczny przygotowało stołeczne Muzeum Sportu.

 

W okresie ferii dzieci będą mogły zapoznać się także z twórczością Fryderyka Chopina oraz poznać szczegóły z jego życia; w ramach Dziecięcych Ogrodów Muzycznych posłuchają koncertów w Centrum Edukacji Kulturalnej na Bielanach.

 

Przez 12 dni ferii 150 dzieci będzie brać udział w zajęciach teatralnych na scenie Teatru Staromiejskiego i Starej Prochowni. Ich efektem będzie musical pt. "Warszawski Sen", który będzie wystawiony 12 lutego o godz. 13 w Sali Kongresowej.

 

Atrakcje dla uczestników "Zimy w mieście" przygotowało wiele placówek w Warszawie, m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Historii Żydów Polskich. W wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych dzieci w formie zagadek i quizów dowiedzą się, jak powstają filmy, poznają tajniki tworzenia dźwięku do filmu i będą mogły przymierzyć filmowe kostiumy.

 

Centrum Nauki Kopernik przygotowało dla dzieci pokaz, z którego będą mogły dowiedzieć się m.in. jak organizm człowieka spala kalorie, jak silne jest jego serce, które zwierzę ma najbardziej elastyczne ciało i czy fale mózgowe mogą sterować np. piłką.

 

W kolejne dni ferii będzie można zwiedzać poszczególne zabytki Łazienek Królewskich. We wtorki - Pałac Myślewicki, w środy - Pałac na Wodzie, w Czwartki - Biały Dom, a w piątki - Starą Pomarańczarnię. Dzieci, które zbiorą trzy wejściówki, latem będą mogły zwiedzić park meleksem. Atrakcje przygotowano też dla grup zorganizowanych - w trakcie zajęć o obiadach czwartkowych będzie można poznać osiemnastowieczne zwyczaje związane z zachowaniem przy stole; kolejne będą poświęcone zabawom karnawałowym.

 

800 tys. zł miasto przeznaczyło na dofinansowanie wyjazdów dzieci poza Warszawę. 28 organizacji pozarządowych zorganizuje za te pieniądze ponad 60 placówek wypoczynku na terenie Polski (głównie w Małopolsce i na Śląsku), ale też na Słowacji. Z tej formy wypoczynku będzie mogło skorzystać ponad 1,3 tys. dzieci.

 

Ferie będą też okazją do poznania zasad bezpiecznego poruszania się po ulicach. Strażnicy miejscy opowiedzą też o bezpieczeństwie podczas zimowych zabaw, w internecie oraz w kontaktach z obcymi osobami. W trakcie zajęć organizowanych przez policjantów warszawskiej drogówki będzie można m.in. wziąć udział w kursach przygotowujących do egzaminu na kartę rowerową i motorowerową.

 

Szczegółowe informacje na temat programu tegorocznej "Zimy w Mieście" można znaleźć na stronie internetowej miasta pod adresem www.um.warszawa.pl/zima.

 

PAP

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

REKLAMA

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

REKLAMA

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

REKLAMA