Ratownictwo medyczne służbą publiczną
REKLAMA
W oświadczeniu skierowanym do premiera Donalda Tuska 32 członków Senatu złożyło podpis pod postulatem zrównania statusu prawnego ratownictwa medycznego z takimi służbami jak straż pożarna czy policja.
REKLAMA
Propozycja ta powstała jako przeciwwaga dla organizowanych przez NFZ konkursów dla firm prywatnych na świadczenie usług ratowniczych.
REKLAMA
"Powierzenie organizacji ratownictwa medycznego regułom konkursowym pokazuje, iż wolna konkurencja nie tylko nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale generuje kolejne"- dowodzili podczas konferencji prasowej senatorowie Andrzej Owczarek i Marek Trzciński.
Przykłady negatywnych zjawisk zaobserwowali w regionie łódzkim, gdzie w powiatowych konkursach zwyciężyły prywatne firmy. Pokonane jednostki ratownicze funkcjonujące przy szpitalach – znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji. Ratownicy stracili pracę zaś szpitale zmuszone zostały do zwrotu dotacji, za które zakupiono sprzęt medyczny. Skoro bowiem nie były w stanie realizować działalności, na którą otrzymały środki, ich zwrot stał się konieczny
Inna negatywna praktyka prywatnych firm ratowniczych to kierowanie się względami ekonomicznymi w sytuacjach, w których jedynym wyznacznikiem działania powinno być dobro pacjenta. Zdarzało się – mówili senatorowie – że jednostki prywatne dowoziły pacjentów do najbliższego szpitala a nie tego, w którym pacjent mógł otrzymać właściwą pomoc. Dlatego właśnie "pozostawienie ratownictwa medycznego w kompetencji państwa jest kluczowe dla bezpieczeństwa obywateli" – napisano w oświadczeniu.
AMarek/PAP
REKLAMA
REKLAMA