REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Związki nie chcą likwidacji Karty Nauczyciela

REKLAMA

Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" nie wyraża zgody na próbę likwidacji ustawy Karta Nauczyciela. Nie ma potrzeby dyskutować o zmianie Karty, to nie ona jest wadliwa, ale rozporządzenia do niej - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W środę w Ministerstwie Edukacji Narodowej rozpoczęło się spotkanie kierownictwa resortu z przedstawicielami związków zawodowych, samorządów, środowisk oświatowych i naukowych oraz parlamentarzystów, byłych ministrów edukacji.

REKLAMA

Strona rządowa zaproponowała uczestnikom spotkania powołanie Krajowego Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli. Zespół ten, który ma być ciałem opinio-doradczym, miałby się zająć m.in. przygotowaniem propozycji założeń dotyczących dokumentu nt. statusu nauczycieli.

REKLAMA

Status zawodowy nauczycieli w Polsce reguluje ustawa Karta Nauczyciela z 1982 r. Była ona przedmiotem wielokrotnych cząstkowych nowelizacji. Zdaniem MEN, w toku kolejnych zmian przepisy Karty traciły wewnętrzną spójność, a tym samym, jako całość, nie są dostosowane do wyzwań rozwojowych stojących przed nowoczesną edukacją.

"Nie chodzi nam o likwidację Karty, lecz o stworzenie nowego, nowoczesnego, napisanego przejrzystym językiem dokumentu" - powiedział przed spotkaniem rzecznik prasowy MEN Grzegorz Żurawski. Porównał on Kartę do rany, na którą naklejane są kolejne opatrunki. Zaznaczył, że spotkanie ma rozpocząć dyskusję na temat Karty. Podkreślił, że o tym, co miałoby się znaleźć w nowym dokumencie, zdecydują członkowie zespołu - to oni w toku wspólnych prac mieliby wypracować propozycje założeń do zmian prawnych. "O efektach będzie można porozmawiać za pół roku" - ocenił Żurawski.

Potrzeba usprawnienia awansu zawodowego i wynagradzania nauczycieli stanowi również istotny element Planu rozwoju i konsolidacji finansów 2010-2011 "Nie ma zgody na próbę likwidacji Karty, aż do strajku włącznie" - powiedział przed spotkaniem przewodniczący oświatowej "Solidarności" Stefan Kubowicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jego zdaniem, wcześniej ministerstwo powinno zająć się m.in. sprawą nakładów finansowych na edukację, które według związkowców są zbyt małe oraz rzeczywistym czasem pracy nauczycieli.

REKLAMA

Także prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz nie widzi powodu, by "po raz kolejny rozpoczynać dyskusję nad Kartą". "Nie pojawiły się żadne przesłanki wskazujące, że jest to ustawa zła i nieprzystająca do rzeczywistości" - powiedział.

Dodał, że sama ustawa nie jest zła, lecz przepisy wykonawcze do niej, czyli rozporządzenia ministra edukacji. "Wiele krajów europejskich, także ze starej UE, bardzo nam Karty zazdrości. Karta porządkuje, bowiem stan prawny, określa istotę zawodu nauczycielskiego, także w zakresie misji, posłannictwa i odpowiedzialności nauczyciela" - zaznaczył Broniarz. Jego zdaniem, dyskusja nad likwidacja Karty może tylko wywołać konflikt w relacji MEN - nauczyciele

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

REKLAMA

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

REKLAMA

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

REKLAMA