REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkursy na wyższe stanowiska w administracji to fikcja

Agnieszka Marek

REKLAMA

Urzędy nie organizują konkursów na wysokie stanowiska – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Mimo iż ustawa o służbie cywilnej obowiązuje już od roku i wymaga by wyższe stanowiska w administracji obsadzano w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, nie znajduje to odzwierciedlenia w praktyce. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna (DGP) - dyrektora generalnego nadal nie mają m.in.:

REKLAMA

- Ministerstwo Finansów,

- Biuro Rzecznika Praw Pacjenta,

- Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nie sposób zresztą wymienić wszystkich instytucji, które nie dopełniły ustawowego obowiązku. 2290 urzędów przeprowadziło jedynie 413 naborów i nadal nie obsadzono prawie 300 stanowisk. Spośród 135 miejsc zajętych przez osoby niespełniające ustawowych kryteriów, na 28 z nich nadal nie przeprowadzono konkursu.

Kto w takim razie realizuje obowiązki przypisane do nieobsadzonych stanowisk? Osoby w zastępstwie, chociaż jak podkreśla na łamach DGP Dagmir Długosz – dyrektor Departamentu Służby Cywilnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – nie ma prawnej możliwości zajmowania wyższego stanowiska w zastępstwie. Według ustawy o służbie cywilnej, niezwłocznie po tym jak pojawia się wakat przeprowadzany jest nabór a do chwili jego zakończenia stanowisko pozostaje nieobsadzone.

Na pytanie dlaczego urzędnicy tak wysokich szczebli naruszają prawo pada odpowiedź, iż konieczna jest nowelizacja ustawy. W obowiązującym akcie prawnym wytykane są m.in. następujące wady:

- brak sankcji za nieprzestrzeganie ustawy o służbie cywilnej,

- szef służby cywilnej nie ma możliwości zarządzenia naboru ani zmuszenia do jego zarządzenia,

- w komisji konkursowej brak przedstawiciela szefa służby cywilnej,

- osoby spoza urzędów nie mają szans na zwycięstwo w konkursie, bowiem trudno jest wygrać z kandydatem którego oceniają współpracownicy.

AMarek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA