REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obraduje Kongres Praw Obywatelskich

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Co zrobić, by obywatele świadomie uczestniczyli w wyborach, mogli brać udział w konsultacjach ustaw, mieli dostęp do informacji publicznej i potrafili korzystać ze swoich praw - zastanawiają się uczestnicy Kongresu Praw Obywatelskich.

Trzydniowy kongres rozpoczął się w czwartek w Warszawie. Jak powiedział prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych Piotr Frączak, kongres zorganizowano m.in. po to, by organizacje zajmujące się prawami obywatelskimi mogły się poznać, a także zaprezentować obywatelom. "Chcemy także sformułować pytania, które przed nadchodzącymi wyborami obywatele mogliby zadać kandydatom. Chodzi o to, żeby politycy nie mówili ogólnikami, ale wypowiadali się na konkretne tematy" - mówił Frączak.

REKLAMA

Zapowiedział, że uczestnicy kongresu chcą zastanowić się, co zrobić, by ludzie chodzący na wybory rzeczywiście wybierali, żeby robili to świadomie, a ich decyzje miały bezpośrednie przełożenie na wyniki wyborów. "To może będzie rozmowa o zmianach w ordynacji wyborczej" - dodał.

Będzie także dyskusja o dostępie do informacji publicznej, prawie obywateli do prywatności, a także "ucywilizowaniu" internetu, bez wprowadzania nowej cenzury.

Na kongresie poruszona będzie także kwestia konsultacji społecznych. "Będziemy rozmawiać o tym, jak obywatele mogą włączyć się w tworzenie aktów prawnych" - mówił Frączak.

Dyskusję na ten temat poprowadzi Fundacja im. Stefana Batorego. "Dostęp do projektów aktów prawnych jest trudny. Polskie prawo powstaje w ciszy, przy udziale osób albo bardzo zdeterminowanych, albo różnego rodzaju grup nacisku, często reprezentujących tylko jedną stronę. O kulisach tego procesu dowiadujemy się dopiero, gdy wybucha jakaś afera, np. hazardowa, która tak naprawdę powinna nazywać się - legislacyjna" - mówiła Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kongres rozpoczął się od panelu przygotowanego przez Helsińską Fundację Praw Człowieka na temat skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

REKLAMA

Zdaniem dr. Adama Bodnara z HFPC choć Polacy na co dzień nie doceniają swoich praw i nie są ich do końca świadomi, jednak gdy pojawiają się kłopoty szybko orientują się, że coś jest nie tak, potrafią dochodzić swoich praw i znaleźć instytucje, które im w tym pomagają - także przed Trybunałem w Strasburgu.

"Jesteśmy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi liczbę skarg do Trybunału, zajmujemy czwarte lub piąte miejsce, rocznie zapada ok. 70-80 wyroków, a część spraw kończy się ugodą" - mówił Bodnar.

Pytany, dlaczego tak się dzieje, wskazywał m.in. na nieefektywny system sądownictwa - przewlekłe postępowania, nadmierne stosowanie środków zapobiegawczych etc.

REKLAMA

Podczas pierwszego dnia Kongresu zaplanowano także m.in. dyskusje na temat ustawy o działalności pożytku publicznego i ustawy medialnej. Na piątek przewidziano panele dyskusyjne dotyczące m.in. prawa do informacji publicznej, kwestii referendów i obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej oraz kontroli społecznej nad wydatkami publicznymi.

Z kolei na ostatni dzień Kongresu - sobotę - zaplanowano rozmowy na temat unormowań prawnych dotyczących funkcjonowania internetu, w tym planów wprowadzenia tzw. rejestru stron niedozwolonych. Ponadto uczestnicy paneli poruszą tematy prawa do prywatności i dostępu Polaków do pomocy prawnej.

Wszystkie sesje i spotkania odbywają się w stołecznym kinie Kultura. Na czwartkowy i piątkowy wieczór zaplanowano projekcje filmów dokumentalnych o prawach obywatelskich.

Organizację Kongresu koordynuje Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. Do uczestnictwa w poszczególnych panelach zaproszono przedstawicieli rządu, naukowców, prawników, polityków, dziennikarzy i działaczy społecznych.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych powstała w styczniu 2003 r. Jej celem jest m.in. budowanie silnego i wiarygodnego sektora pozarządowego jako niezbędnego elementu istnienia społeczeństwa obywatelskiego. OFOP podejmuje inicjatywy, mające na celu rozwój organizacji członkowskich oraz reprezentowanie ich interesów w sprawach wspólnych dla wszystkich organizacji. Skupia obecnie 85 organizacji i stowarzyszeń.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA