reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Kredyty i obligacje na inwestycje miejskie

Kredyty i obligacje na inwestycje miejskie

Gdańsk zaciągnie w tym roku kredyt w wys. 308,5 mln zł oraz wyemituje obligacje komunalne na 21,5 mln zł. Uchwały zezwalające na takie zadłużenie przyjęli radni miasta podczas czwartkowej sesji. Pieniądze mają być przeznaczone głównie na budowę i remont ulic.

Kredyt ma także pozwolić na budowę nowej linii tramwajowej i Europejskiego Centrum Solidarności. Dzięki obligacjom ma być pokryty bieżący deficyt budżetowy.

Kredytów udzielą Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Rozwoju Rady Europy. Kredyty mają być spłacone do 2034 r., a obligacje wykupione do 2012 r.

Skarbnik miasta Teresa Blacharska poinformowała PAP, że obecnie zadłużenie miasta wynosi 664 mln zł, po zaciągnięciu kredytów w 2010 r. wzrośnie do 968 mln zł.

Oświadczyła, że wskaźnik zadłużenia miasta wynosi teraz 42 proc. rocznych dochodów budżetowych, w br. wzrośnie do 49 proc. Dozwolona prawnie granica zadłużenia wynosi 60 proc. dochodów. Po przekroczeniu tego poziomu, w mieście wprowadzany jest zarząd komisaryczny.

Skarbnik miasta poinformowała, że roczne koszty obsługi kredytów (odsetki i wpłata kapitału) będą wynosiły niecałe 7 proc. przy dopuszczalnym poziomie 15 proc. Podkreśliła, że ten wskaźnik mówi o zdolności miasta z wywiązywania się z zobowiązań finansowych. "Wskaźnik dot. kosztów, a nie wielkość nominalna długu świadczy o kondycji danej gminy; Gdańskowi nie grozi zarząd komisaryczny" - dodała.

Zdaniem Blacharskiej, w Gdańsku niebezpieczeństwo zbliżenia się do górnej granicy zadłużenia może wystąpić w 2012 - 2013r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama