REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie urzędy nieprzygotowane do przyjmowania imigrantów

REKLAMA

Polskie urzędy nie są przygotowane do przyjmowania imigrantów, urzędnicy słabo znają języki obce, brakuje też wiedzy o podstawowych prawach, przysługujących cudzoziemcom - podkreślano na konferencji "Potrzeby imigrantów, a system edukacji i instytucji publicznych".

Konferencję zorganizował w poniedziałek Instytut Spraw Publicznych.

REKLAMA

"Polska nie jest zainteresowana w pozyskiwaniu imigrantów. Brakuje strategii rozwoju, zbyt wolno dostrzegana jest kwestia imigracji w szkołach" - powiedział Witold Klaus ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej. Dodał, że często nie dostrzega się odmiennych potrzeb imigrantów; postrzegani są oni jako osoby przebywające w Polsce tymczasowo.

REKLAMA

W ocenie Klausa, pozytywnym przykładem polityki wobec cudzoziemców jest działalność w tym zakresie m.in. Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Dyrektor ds. cudzoziemców tego urzędu Izabela Szewczyk powiedziała, że w ostatnich latach cudzoziemcy mają możliwość składania wniosków nie tylko w biurze urzędu przy ul. Długiej, ale także w delegaturach zamiejscowych: Ciechanowie, Płocku, Radomiu, Siedlcach, Ostrołęce, a także w Warszawie przy stacji metra Centrum.

Istnieje także - jak powiedziała - możliwość telefonicznego umawiania się na spotkania. W 2010 roku cudzoziemcy będą także mogli odbierać w delegaturach decyzje urzędu np. w sprawie pozwolenia na pracę czy potwierdzenia obywatelstwa. Wśród celów na najbliższe miesiące wymieniła także: konieczność usprawnienia obiegu dokumentów, poprawienie terminowości załatwiania spraw oraz nawiązanie i umocnienie współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Mikołaj Pawlak z Caritas Polska podkreślił, że w Polsce wskazane byłoby wypracowanie odpowiedniego wzorca do obsługi cudzoziemców. Powiedział, że w części flamandzkiej Belgii istnieje tzw. inburgering, czyli wprowadzanie do życia w danym mieście przez przedstawicieli organizacji pozarządowych. W Wielkiej Brytanii integracja cudzoziemców polega na wsparciu społeczności imigranckiej i mediacji między grupami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Portugalii - jak powiedział - istnieje one-stop-shop (miejsce, w którym wszystko da się załatwić). Rozwiązanie to jest promowane przez Komisję Europejską. Zdaniem Pawlaka w Polsce, należałoby stworzyć własne, indywidualne rozwiązanie na bazie istniejących doświadczeń z Europy Zachodniej.

REKLAMA

W roku ubiegłym o status uchodźcy ubiegało się w Polsce ponad 10 tys. osób. Część z nich przebywa w ośrodkach dla uchodźców. Ponadto cudzoziemcy otrzymują zgodę na pobyt tolerowany, to głównie ich dotyczą kwestie integracji ze społeczeństwem.

Ponadto w Polsce pracuje rocznie około 300 tys. cudzoziemców, w tym ponad 200 tys. Ukraińców, blisko 30 tys. osób, które uzyskują pozwolenie na pracę i kilkadziesiąt tysięcy pracowników z Europy Zachodniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

ZUS reaguje na powódź. Przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego

ZUS informuje w związku z powodzią, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek. ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego.

 

PIP: Usuwanie skutków powodzi jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy

PIP informuje: Klęski żywiołowe zakłócają normalny tryb funkcjonowania firm, społeczności lokalnych i pracowników. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy określające zasady wykonywania pracy przez osoby zatrudnione na zalanych terenach.

PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź

PFRON uruchomił pomoc dla powodzian. Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

REKLAMA

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi [rozporządzenie Rady Ministrów]

Opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Co zawiera treść tego nowego rozporządzenia?

QUIZ Gdzie zjesz te słodkości? 10/10 tylko dla smakoszy
Gdzie skosztujesz baklavy? Gdzie zjesz cannolo, a gdzie kulfi? Sprawdź, czy znasz pochodzenie popularnych słodkości.
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

REKLAMA

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

REKLAMA