REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarząd Województwa Śląskiego uzyskał absolutorium za 2009 r.

REKLAMA

Zarząd Województwa Śląskiego uzyskał absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu - zdecydowali w środę radni na sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

Za udzieleniem absolutorium głosowało 28 radnych (głównie PO, która w 48-osobowym sejmiku ma najwięcej głosów, oraz Lewicy), 10 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Jak poinformował podczas sesji marszałek tego regionu Bogusław Śmigielski, zrealizowane w 2009 r. wydatki województwa - po dokonanych w ciągu roku 19 zmianach - zamknęły się kwotą 1,729 mld zł. Wykonano w ten sposób 72 proc. planu. Dochody budżetu wykonano natomiast w 73 proc. - wyniosły 1,533 mld zł.

REKLAMA

Marszałek zaznaczył, że choć deficyt budżetu wyniósł 196 mln zł, zarząd regionu uzyskał tzw. skumulowaną nadwyżkę z poprzednich lat wynikającą z rozliczenia przychodów i rozchodów budżetowych, z której wyeliminowano przepływy finansowe między jednostkami sektora finansów publicznych - ok. 45,8 mln zł netto.

Dyskusja przed udzieleniem absolutorium dotyczyła m.in. poziomu wydatkowania funduszy unijnych. "Mamy podpisanych ponad 1,3 tys. umów na 3,4 mld zł" - mówił Śmigielski, przypominając, że zarząd realizuje te wydatki tylko do etapu oceny i podpisania umów - potem zależą od beneficjentów.

Marszałek dodał też, że wydatki własne zarządu regionu zrealizowano na poziomie ponad 92 proc. planu. Przypomniał, że pożyczki udzielone placówkom ochrony zdrowia - ok. 62 mln zł - zostały zgodnie z przepisami zapisane po stronie przychodów. "Gdybyśmy chcieli zrealizować budżet na poziomie 99 proc., mielibyśmy utratę płynności finansowej - o ponad 10 proc. mniejsze były wpływy z CIT-u" - wyjaśnił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odnosząc się do zwiększającego się zadłużenia pozostających w gestii samorządu regionu placówek służby zdrowia przypomniał, że zakłady te nie odmawiały pacjentom usług medycznych mimo wyczerpania kontraktów, a także wzrostu kosztów leków - w skali ub. roku tylko w woj. śląskim to kwota rzędu 100 mln zł.

Najwięcej pieniędzy zarząd województwa śląskiego przeznaczył na komunikację i transport - na ten cel wydano 677,8 mln zł. Dalsze miejsca na liście wydatków zajęły ochrona zdrowia (156,4 mln zł), oświata i wychowanie oraz szkolnictwo wyższe (150 mln zł) oraz kultura (165 mln zł). 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA