Od przyszłego tygodnia konsultacje ws. prezesa NBP
REKLAMA
Jednocześnie marszałek Sejmu poinformował, że w czwartek spotka się z przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która rozpoczyna tego dnia prace nad nowelizacją ustawy o NBP. Projekt, autorstwa PO, przewiduje m.in., że w sytuacji śmierci prezesa NBP jego obowiązki wykonuje wiceprezes NBP do momentu objęcia funkcji przez nowego szefa banku centralnego.
REKLAMA
10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek.
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prezesa NBP w czasie jego nieobecności zastępuje wiceprezes NBP, pierwszy zastępca. Po śmierci Sławomira Skrzypka, jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. Pojawiły się jednak opinie konstytucjonalistów, że nie może on przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady, czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja.
Komorowski na konferencji prasowej w Sejmie powiedział, że praca nad nowelizacją ustawy o NBP już się toczy. W czwartek sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma przeprowadzić pierwsze czytanie tego projektu. Marszałek Sejmu poinformował, że w czwartek spotyka z przewodniczącym tej komisji, aby dowiedzieć się "jakie są nastroje" i możliwe terminy zakończenia tych prac.
"Moim zadaniem jest w tej chwili zlikwidowanie luki prawnej, która wynika z faktu, że w najczarniejszych snach nikt nie przewidywał śmierci urzędującego prezesa NBP. A to się stało, więc trzeba wpisać w ustawę takie rozwiązania, które by oznaczały, że nie ma żadnej wątpliwości, iż te same przepisy, które dotyczyły nieobecności prezesa, stosuje się w przypadku - niestety - śmierci prezesa" - mówił Komorowski.
REKLAMA
Jak zaznaczył, taka zmiana w ustawie o NBP wymaga notyfikacji przez instytucje europejskie. "Wydaje mi się, że można liczyć, że na tym posiedzeniu Sejmu sprawa zostanie bardzo poważnie zaawansowana, ale będzie musiała być skończona, w sensie głosowania, po uzyskaniu pozytywnej opinii Europejskiego Banku Centralnego, co raczej jest możliwe przed następnym posiedzeniem Sejmu" - ocenił marszałek Sejmu.
Zapowiedział jednocześnie, że od przyszłego tygodnia rozpocznie konsultacje "zarówno z osobami, jak i ze środowiskami politycznymi" w sprawie nowego prezesa NBP. "Potencjalnymi kandydatami i osobami znającymi problematykę, jak i ze środowiskami politycznymi" - dodał marszałek. Jednak - jak zaznaczył - "po wejściu w życie nowelizacji nie będzie konieczny pośpiech" przy wyborze nowego prezesa banku centralnego.
"Ustabilizowanie sytuacji w NBP w wymiarze kadrowym nie oznacza zaniechania przygotowań do wyboru nowego prezesa. Prezes musi być mocną postacią, bo będzie wprowadzał Polskę do strefy euro. Musi być człowiekiem doświadczonym i z silnym poparciem parlamentu" - podkreślił Komorowski. Jego zdaniem, obecnie sytuacja w NBP trochę się ustabilizowała ze względu na dosyć harmonijne przejęcie uprawnień przez jednego z wiceprezesów po śmierci prezesa Skrzypka.
Autorzy projektu noweli ustawy o NBP podkreślają, że ciągłość działań NBP jest konieczna dla zagwarantowania bezpieczeństwa finansowego państwa i stabilności polityki pieniężnej. "W sytuacji, gdy zakończyła się sześcioletnia kadencja prezesa NBP, a Sejm nie dokonał wyboru następcy, osoba dotychczas sprawująca tę funkcję powinna pełnić obowiązki prezesa NBP do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa NBP. Następuje to z chwilą złożenia przez prezesa NBP przysięgi wobec Sejmu" - przewiduje projekt.
"Pozostałe przyczyny (rezygnacja, śmierć, odwołanie) uzasadniają wykonywanie obowiązków prezesa NBP przez wiceprezesa NBP - pierwszego jego zastępcę do czasu objęcia obowiązków przez nowego piastuna tego organu" - dodano w uzasadnieniu projektu.
Autorzy projektu zaznaczają, że nowelizacja nie spowoduje żadnych skutków społecznych, gospodarczych, ani finansowych i jest ona zgodna z prawem Unii Europejskiej. Nowela miałaby wejść w życie z dniem ogłoszenia.
REKLAMA
REKLAMA