REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małopolski Urząd Wojewódzki skontroluje szpitale

REKLAMA

Ponad 1,4 tys. zakładów opieki zdrowotnej w Małopolsce - wszystkie figurujące w rejestrze wojewody - do końca tego roku odwiedzą kontrolerzy, by sprawdzić, czy dane o tych placówkach są zgodne z rzeczywistością.

"Zaczynamy operację, którą nazwałbym spisem z natury" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik. "Mamy sygnały m.in. z Narodowego Funduszu Zdrowia, że między rejestrem podmiotów a rzeczywistością bywają rozbieżności i postanowiliśmy przeprowadzić kontrolę, która nie ma charakteru represyjnego, ale uporządkuje sytuację" - wyjaśnił.

REKLAMA

REKLAMA

Rozbieżności mogą mieć poważne konsekwencje, bo właśnie w oparciu o rejestr wojewody NFZ kontraktuje świadczenia zdrowotne. ZOZ-y mają obowiązek aktualizowania danych i zgłaszania np. faktu otwarcia czy zamknięcia oddziału bądź zwiększenia liczby łóżek, ale często tego nie robią. Wynika to m.in. z wciąż zmieniających się wymagań, jakie placówkom walczącym o kontrakty stawia NFZ.

"ZOZ-y zgłaszają powstanie jakiegoś oddziału, nie mają kontraktu, ale nie wykreślają oddziału z rejestru, bo liczą, że sytuacja zmieni się za pół roku" - mówiła dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Małgorzata Lechowicz. W rejestrze wojewody małopolskiego jest obecnie 1416 zakładów opieki zdrowotnej, w tym 1237 niepublicznych. Wśród nich znajduje się 36 szpitali wielospecjalistycznych (w tym 27 publicznych) i 43 szpitale jednospecjalistyczne (w tym dziewięć publicznych).

Do ZOZ-ów wyruszy 25 dwuosobowych zespołów kontrolerów, złożonych z przedstawiciela Urzędu Wojewódzkiego oraz sanepidu. Kontrolerzy sprawdzą m.in. jakie komórki organizacyjne posiada placówka, czy zgadza się ich liczba, czy placówka spełnia wymogi sanitarne.

REKLAMA

"Chcemy zbadać stan bezpieczeństwa sanitarnego tych placówek oraz to, czy placówka jest przygotowana do udzielenia nagłej pomocy i prowadzenia akcji reanimacyjnej np. u osoby, która przeszła operację" - mówił dr hab. Rafał Niżankowski, małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Jak podał, kontrolerzy sanepidu natrafili na placówkę, w której operacje prowadzono na piętrze, a do pomieszczenia, gdzie można by prowadzić reanimację wiodły kręte schody bez windy. Podał też przykład placówki, w której były trzy oddziały, każdy liczący jedno łóżko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektorzy placówek, których dane nie będą zgodne z informacjami w rejestrze, otrzymają zalecenia, by usunąć nieprawidłowości. Jeśli tego nie zrobią, ZOZ zostanie wykreślony z rejestru, co oznacza cofnięcie zgody na prowadzenie działalności i uniemożliwia zawarcie kontraktu z NFZ.

Kontrole nie obejmą: jakości i dostępności świadczeń medycznych, kwalifikacji personelu medycznego ani prowadzenia dokumentacji medycznej. Nie będą prowadzone w placówkach zarejestrowanych przez Ministra Zdrowia, czyli w: Szpitalu Uniwersyteckim, Szpitalu MSWiA, Szpitalu Wojskowym oraz Centrum Onkologii.

Kontrole mają być powtarzane co trzy lata.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ Jolanta Pulchna inicjatywa wojewody cieszy, bo jest reakcją na zgłaszane przez NFZ nieprawidłowości, które skutkują karami wobec ZOZ lub nawet żądaniem zwrotu pieniędzy.

"Po kontroli od jednej z placówek żądamy zwrotu środków, które otrzymała wcześniej w ramach kontraktu, bo jak się okazało oddział, który według rejestru miał 70 łóżek w rzeczywistości nie istniał, nie miał nawet zabezpieczonej kadry i sprzętu" - poinformowała Pulchna.

"Bywa i tak, że szpital ma więcej łóżek niż w rejestrze i domaga się od NFZ pieniędzy, a fundusz może płacić tylko za te zarejestrowane. Zdarzyło się także, że podważyliśmy zasadność tworzenia oddziału i zwracaliśmy na to uwagę sanepidowi" - dodała rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA