reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Specjalne Strefy Ekonomiczne nadal potrzebne

Specjalne Strefy Ekonomiczne nadal potrzebne

O ponad 218 ha została powiększona Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dla inwestorów przygotowano tereny w nowo powstałych podstrefach, m.in. na Mazowszu: w Przasnyszu i w Węgrowie. Strefa zajmuje ponad 1,5 tys. hektarów.

Dyrektor oddziału w Tarnobrzegu Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie Marek Indyk powiedział PAP we wtorek, że nowe podstrefy ekonomiczne, oprócz Przasnysza i Węgrowa, utworzono także w Nowym Mieście nad Pilicą, Horodle oraz Kraśniku. O dodatkowe tereny poszerzono także podstrefy m.in. w Przemyślu i w Radomiu.

Wyjaśnił, że rozporządzenie Rady Ministrów, dotyczące poszerzenia Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, weszło w życie z końcem kwietnia br.

Według przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu Dariusza Wójcika, poszerzanie strefy jest szansą na przyciągnięcie inwestorów do takich miast jak Radom, w których panuje duże bezrobocie.

Strefa ekonomiczna w rejonie Radomia została powiększona o 15,5 ha. Obecnie zajmuje blisko 55 ha. Na jej obszarze ulokowało swoje inwestycje kilkunastu inwestorów. Zatrudnienie znalazło blisko 1,5 tys. osób. W Radomiu najnowsze tereny pod inwestycje położone są tuż przy drodze krajowej nr 7 Warszawa - Kraków.

Wójcik podkreślił, że Radom stara się o poszerzenie podstrefy o kolejne 10 ha. W ubiegły piątek radomscy radni wyrazili na to zgodę i wniosek w tej sprawie ma wkrótce trafić do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN zajmuje 1,5 tys. ha. Jest rozproszona na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego i dolnośląskiego. Do końca ub.r. wydano 185 zezwoleń na inwestycje na terenach strefy.

W Polsce istnieje 14 stref: warmińsko-mazurska, tarnobrzeska, starachowicka, łódzka, pomorska, krakowska, słupska, kostrzyńsko-słubicka, kamiennogórska, wałbrzyska, legnicka, suwalska, katowicka, mielecka.

Specjalna Strefa Ekonomiczna to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Tworzenie stref reguluje ustawa z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych.

Przedsiębiorca działający w SSE korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. W większości polskich stref można otrzymać zwolnienie równe 50 proc. nakładów inwestycyjnych. Jeżeli przedsiębiorca zainwestuje w SSE np. 10 mln euro, to może otrzymać zwolnienie z podatku dochodowego w wysokości 5 mln euro. W przypadku małych i średnich firm zwolnienie może być jeszcze wyższe. 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama