REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne Strefy Ekonomiczne nadal potrzebne

REKLAMA

O ponad 218 ha została powiększona Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dla inwestorów przygotowano tereny w nowo powstałych podstrefach, m.in. na Mazowszu: w Przasnyszu i w Węgrowie. Strefa zajmuje ponad 1,5 tys. hektarów.

Dyrektor oddziału w Tarnobrzegu Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie Marek Indyk powiedział PAP we wtorek, że nowe podstrefy ekonomiczne, oprócz Przasnysza i Węgrowa, utworzono także w Nowym Mieście nad Pilicą, Horodle oraz Kraśniku. O dodatkowe tereny poszerzono także podstrefy m.in. w Przemyślu i w Radomiu.

REKLAMA

Wyjaśnił, że rozporządzenie Rady Ministrów, dotyczące poszerzenia Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, weszło w życie z końcem kwietnia br.

Według przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu Dariusza Wójcika, poszerzanie strefy jest szansą na przyciągnięcie inwestorów do takich miast jak Radom, w których panuje duże bezrobocie.

REKLAMA

Strefa ekonomiczna w rejonie Radomia została powiększona o 15,5 ha. Obecnie zajmuje blisko 55 ha. Na jej obszarze ulokowało swoje inwestycje kilkunastu inwestorów. Zatrudnienie znalazło blisko 1,5 tys. osób. W Radomiu najnowsze tereny pod inwestycje położone są tuż przy drodze krajowej nr 7 Warszawa - Kraków.

Wójcik podkreślił, że Radom stara się o poszerzenie podstrefy o kolejne 10 ha. W ubiegły piątek radomscy radni wyrazili na to zgodę i wniosek w tej sprawie ma wkrótce trafić do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK WISŁOSAN zajmuje 1,5 tys. ha. Jest rozproszona na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego i dolnośląskiego. Do końca ub.r. wydano 185 zezwoleń na inwestycje na terenach strefy.

W Polsce istnieje 14 stref: warmińsko-mazurska, tarnobrzeska, starachowicka, łódzka, pomorska, krakowska, słupska, kostrzyńsko-słubicka, kamiennogórska, wałbrzyska, legnicka, suwalska, katowicka, mielecka.

REKLAMA

Specjalna Strefa Ekonomiczna to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Tworzenie stref reguluje ustawa z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych.

Przedsiębiorca działający w SSE korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. W większości polskich stref można otrzymać zwolnienie równe 50 proc. nakładów inwestycyjnych. Jeżeli przedsiębiorca zainwestuje w SSE np. 10 mln euro, to może otrzymać zwolnienie z podatku dochodowego w wysokości 5 mln euro. W przypadku małych i średnich firm zwolnienie może być jeszcze wyższe. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Okres przejściowy dla e-Doręczeń do końca 2025 r. W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia w podmiotach publicznych

Wprowadzenie okresu przejściowego dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r. dla podmiotów publicznych. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

CKE: harmonogram egzaminów zawodowych i potwierdzających kwalifikacje w 2025 roku

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, które będą przeprowadzane w 2025 r. w sesji zimowej - w styczniu oraz w sesji letniej - w czerwcu i na początku lipca.

Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia. Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach

Od soboty, 24 sierpnia pacjenci mogą korzystać z centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia. Pacjenci w ramach programu pilotażowego mogą samodzielnie zapisywać się i odwoływać wizyty online w poradniach kardiologicznych i w ramach dwóch programów ginekologicznych.

Masowa likwidacja porodówek? Gdzie? 1/3 nie spełnia limitu 400 porodów rocznie. Bez tego nie będzie umowy z NFZ

W sierpniu 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Projekt ten przewiduje, że w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Szpitale w "sieci" mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.

REKLAMA

Stypendia: Uczniowie dostali po 5000 zł od premiera. Teraz wnioski do fundacji i uczelni składają studenci

Otwierają się okienka na składanie wniosków o stypendia dla studentów. Miejsce składania wniosków: uczelnie i fundacje. Rok akademicki rozpoczyna się przecież już w październiku. Rok szkolny w szkołach zaczyna się miesiące wcześniej. Dlatego stypendia dla uczniów ruszyły wcześniej. Przykładem są stypendia premiera w łącznej kwocie 20 mln zł dla 4000 uczniów.

Depresja okołoporodowa. Dlaczego tak mało zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży, połogu i po stracie?

Depresja okołoporodowa dotyczy bardzo wielu kobiet. Tymczasem ponad 70 proc. matek, które urodziły dziecko w latach 2019-2024 nie miało przeprowadzonej obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia tej choroby. 

Chciał okraść mieszkanie, ale pogrążył się w lekturze książki

Do niecodziennego włamania doszło w jednym z mieszkań w Rzymie. Złodziej, przeszukując sypialnię natknął się na leżącą na szafce książkę. Zaczął czytać z zainteresowaniem. Przerwał dopiero, gdy do mieszkania wkroczyła wezwana przez właściciela apartamentu policja. 

5 zmian w roku szkolnym 2024/2025 r. Co zmienia się dla ucznia, rodzica i nauczyciela

Uczniów czeka uszczuplona podstawa programowa, a nauczycieli standardy zatrudniania specjalistów, które w pełni zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Rodzice uczniów z Ukrainy powinni przygotować się na uzależnienie wypłat świadczeń wychowawczych (tzw. 800 plus) od realizacji obowiązku szkolnego. To jednak nie wszystkie nowości. Oto 5 kolejnych ważnych zmian!

REKLAMA

L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich

W 2022 r. wydano 6,1 tys. zwolnień lekarskich z kodem "C". W 2023 r. było to już 6,6 tys. Tak wynika z raportu ZUS dotyczącego absencji w pracy z powodu choroby w 2023 r. Kod ten oznacza, że zwolnienie zostało wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. 

Noszenie maseczek wraca. Jest wyraźne ostrzeżenie GIS

Główny Inspektor Sanitarny informuje o wzrastającej liczbie zakażeń na Covid-19. W związku z tym zapowiada nowe zalecenia, które mają dotyczyć m.in. obowiązku noszenia maseczek. GIS ostrzega przed szczytem zachorowań, który spodziewany jest w drugiej połowie października.

REKLAMA