REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na południu stabilniej; w Warszawie poziom Wisły niższy

REKLAMA

Stan wód w rzekach woj. śląskiego stopniowo wraca do bezpiecznego poziomu. Podobnie jest na Podkarpaciu; trwa szacowanie strat. Poziom Wisły w Warszawie obniżył się do poziomu alarmowego, jednak wały są wciąż nasiąknięte wodą i ich wytrzymałość jest osłabiona.

Premier Donald Tusk zapowiedział kontrolę funkcjonowania i pracy przy zbiornikach przeciwpowodziowych. Poinformował, że trwa sprawdzanie, czy nie popełniono błędów przy zrzutach wody z tych zbiorników; w tej sprawie przeprowadzony zostanie także audyt zewnętrzny.

REKLAMA

Premier zapowiedział dodatkową pomoc dla terenów najbardziej dotkniętych powodzią. Jak podkreślił, w tym przypadku będą potrzebne dodatkowe projekty pomocowe, mające na celu odbudowę zniszczonych domów. Tusk ocenił, że tegoroczna powódź - jeśli chodzi o ilość wody i stan rzek - była większa niż w 1997 roku, ale straty są mniejsze.

REKLAMA

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że z dotychczasowych danych wynika, że ponad 50 tys. gospodarstw zostało dotkniętych powodzią. W czwartek ma być gotowy wniosek do sejmowej komisji finansów o zgodę na przeznaczenie 2 mld zł z rezerwy na współfinansowanie inwestycji unijnych na pomoc dla powodzian.

Czoło fali powodziowej na Wiśle wpływa już do Bałtyku, poniżej Włocławka sytuacja na rzece jest pod kontrolą, nigdzie nie grozi przelanie. Fala na Odrze jest w okolicy Zielonej Góry i zbliża się do granicy niemieckiej, o czym nasi sąsiedzi są powiadomieni.

Stan Wisły w Warszawie obniżył się w środę w południe do 650 cm, czyli do stanu alarmowego; o godz. 20 ma zostać odwołany alarm powodziowy dla kilku powiatów Mazowsza, a także Warszawy. Mimo wybić wód gruntowych w kilku miejscach oraz osunięć ziemi w Portach Praskim i Czerniakowskim, żaden z wałów przeciwpowodziowych w stolicy nie został przerwany. Po południu otwarty dla komunikacji miejskiej i samochodów osobowych został Wał Miedzeszyński. Od czwartku czynne będą wszystkie placówki oświatowe, które były zamknięte w stolicy w związku z zagrożeniem powodziowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na dotkniętych powodzią terenach gminy Słubice i Gąbin pod Płockiem zagrożenie zalania kolejnych miejscowości maleje.

REKLAMA

Aktualnie fala wezbraniowa Odry jest w Nowej Soli. Według IMiGW, wzrost stanów wody, powyżej stanu alarmowego, wystąpi na Odrze poniżej Nowej Soli do Słubic oraz przy ujściu Nysy Kłodzkiej oraz w ujściowym odcinku Baryczy i Bobru. Prezydent Nowej Soli zaapelował do mieszkańców miasta o pilną pomoc przy uszczelnianiu wałów przeciwpowodziowych. Podczas schodzenia fali kulminacyjnej na Odrze i Wiśle do Bałtyku nie grozi tzw. cofka - czyli wypychanie wody z powrotem do rzek.

Stabilizuje się sytuacja na Warcie w zbiorniku Jeziorsko w Łódzkiem, choć zrzut wody utrzymuje się na wysokim poziomie. Najtrudniejsza sytuacja w regionie jest wciąż w Uniejowie, gdzie woda zalała część terenów gminy.

O 35 proc. zmniejszyła się powierzchnia rozlewiska w pow. tarnobrzeskim na Podkarpaciu. Po wylaniu Wisły, która zalała pięć dzielnic Tarnobrzegu i kilkanaście wsi w powiecie, powierzchnia zalewiska wynosiła 72 kilometry kwadratowe. W dalszym ciągu trwa umacnianie wału na rzece Łęg w Gorzycach. Choć wezbrana woda znacznie opadła, to wały są mocno nasiąknięte i istnieje realne zagrożenie, że pękną. Podobnie jest z wałami Wisły. Na miejscu trwa ich patrolowanie i umacnianie. Trwa także zasypywanie wału na rzece Breń w Czerminie, który rzeka przerwała w ubiegłym tygodniu. Tam zalanych zostało 50 km kwadratowych.

W województwie świętokrzyskim trwa szacowanie strat; zalanych zostało ponad 9,7 tys. gospodarstw i 55,5 tys. hektarów pól zostało zalanych w wyniku powodzi. Powódź dotknęła ok. 50 gmin w 10 powiatach województwa.

Stan wód w rzekach woj. śląskiego stopniowo wraca do bezpiecznego poziomu. W środę rano stany alarmowe były jeszcze przekroczone w sześciu punktach pomiarowych, m.in. na Wiśle. W każdym przypadku obserwowany jest systematyczny spadek poziomu wód; często poziom alarmowy przekroczony jest o kilka lub kilkanaście centymetrów.

Jak powiedział szef MSWiA Jerzy Miller, choć faza ratowania zalanych terenów niebawem się zakończy, to faza oczyszczania i odprowadzania wody do koryt rzek może potrwać w niektórych miejscach nawet kilka tygodni. Inspekcja sanitarna monitoruje sytuację epidemiologiczną, m.in. w związku z zalanymi oczyszczalniami ścieków. Służby zajmują się też wypompowywaniem wody i oczyszczaniem studni. Nie ma obecnie od wojewodów sygnałów o występowaniu zagrożeń zatruciami pokarmowymi czy o innych poważnych zjawiskach chorobotwórczych.

W związku z powodzią od 16 maja strażacy na terenie całego kraju podjęli ponad 37 tys. interwencji oraz ponad 24 tys. ewakuacji ratowniczych. Oprócz strażaków PSP i OSP wspomaganych m.in. przez wojsko, policję i straż graniczną na terenach dotkniętych powodzią działa ponad 250 ratowników i strażaków z ośmiu państw Unii Europejskiej - Francji, Niemiec, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy oraz Czech.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

REKLAMA

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

REKLAMA