| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rozpoczęło się spotkanie polskich i rosyjskich parlamentarzystów

Rozpoczęło się spotkanie polskich i rosyjskich parlamentarzystów

W czwartek w Sejmie rozpoczęło się spotkanie sejmowej komisji spraw zagranicznych z przedstawicielami Komitetu ds. Międzynarodowych rosyjskiej Dumy. Główne tematy to: problemy historyczne, współpraca gospodarcza i kulturalna oraz bezpieczeństwo w Europie.

W kilkugodzinnej debacie wezmą udział m.in. szefowie polskiej i rosyjskiej komisji spraw zagranicznych: Andrzej Halicki i Konstantin Kosaczow.

Podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem debaty Halicki mówił m.in., że jest to pierwsze takie spotkanie polskich i rosyjskich parlamentarzystów. "Cieszymy się, że odbywa się w Warszawie" - powiedział szef polskiej komisji.

Jak dodał, w skład delegacji rosyjskiej wchodzi praktycznie całe prezydium komisji rosyjskiej Dumy. Odnosząc się do relacji polsko-rosyjskich powiedział, że liczymy, że "ze słów przejdziemy do czynów".

Halicki ocenił, że ważnym akcentem czwartkowej rozmowy będzie "deklaracja i działanie" na rzecz objęcia obwodu kaliningradzkiego małym ruchem granicznym.

Poseł Tomasz Lenz (PO) z komisji spraw zagranicznych przypomniał, że Rosja weszła do grupy przyjaciół Partnerstwa Wschodniego, którą powołano w poniedziałek w Sopocie z inicjatywy szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Lenz wyraził nadzieję, że czwartkowe spotkanie będzie "przełomowe w relacjach, także naszych parlamentów".

Wiceszef komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO) podkreślał, że podczas rozmów wiele miejsca zostanie poświęcone sprawom gospodarczym. Jak mówił, polsko-rosyjska współpraca w tej kwestii "nie wychodzi poza wymiar wymiany handlowej".

Tyszkiewicz zaznaczył, że parlamentarzyści będą wspólnie zastanawiać się, "czy jest możliwość, by tę współpracę przenieść na wyższy poziom", jak mówił, chodzi o inwestycje wzajemne.

Spotkanie zostało podzielone na pięć sesji. Tytuł pierwszej sesji to: "Stosunki polsko-rosyjskie - rozwiązywanie problemów historycznych w celu promocji wzajemnego zrozumienia i dobrosąsiedzkich relacji". Z polskiej strony głos zabierze w tej części spotkania współprzewodniczący grupy ds. trudnych Adam Rotfeld oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Druga sesja debaty będzie poświęcona tematyce gospodarczej - jej tytuł to: "Kwestie ekonomiczne - handel, energetyka. Przezwyciężanie konsekwencji kryzysu ekonomicznego, rozwój bilateralnych stosunków gospodarczych i handlowych".

Kolejna sesja dotyczyć będzie polsko-rosyjskiej pomocy humanitarnej i współpracy kulturalnej. W czwartej sesji posłowie porozmawiają o kwestii "Polska i Rosja a umacnianie bezpieczeństwa w Europie". Debata zostanie zakończona sesją o współpracy polsko-rosyjskiej w rozwiązywaniu regionalnych i globalnych problemów międzynarodowych.

Jesienią planowane jest kolejne spotkanie polskiej i rosyjskiej komisji spraw zagranicznych, tym razem w Moskwie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »