REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozpoczęło się spotkanie polskich i rosyjskich parlamentarzystów

REKLAMA

W czwartek w Sejmie rozpoczęło się spotkanie sejmowej komisji spraw zagranicznych z przedstawicielami Komitetu ds. Międzynarodowych rosyjskiej Dumy. Główne tematy to: problemy historyczne, współpraca gospodarcza i kulturalna oraz bezpieczeństwo w Europie.

W kilkugodzinnej debacie wezmą udział m.in. szefowie polskiej i rosyjskiej komisji spraw zagranicznych: Andrzej Halicki i Konstantin Kosaczow.

REKLAMA

Podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem debaty Halicki mówił m.in., że jest to pierwsze takie spotkanie polskich i rosyjskich parlamentarzystów. "Cieszymy się, że odbywa się w Warszawie" - powiedział szef polskiej komisji.

Jak dodał, w skład delegacji rosyjskiej wchodzi praktycznie całe prezydium komisji rosyjskiej Dumy. Odnosząc się do relacji polsko-rosyjskich powiedział, że liczymy, że "ze słów przejdziemy do czynów".

Halicki ocenił, że ważnym akcentem czwartkowej rozmowy będzie "deklaracja i działanie" na rzecz objęcia obwodu kaliningradzkiego małym ruchem granicznym.

Poseł Tomasz Lenz (PO) z komisji spraw zagranicznych przypomniał, że Rosja weszła do grupy przyjaciół Partnerstwa Wschodniego, którą powołano w poniedziałek w Sopocie z inicjatywy szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lenz wyraził nadzieję, że czwartkowe spotkanie będzie "przełomowe w relacjach, także naszych parlamentów".

REKLAMA

Wiceszef komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO) podkreślał, że podczas rozmów wiele miejsca zostanie poświęcone sprawom gospodarczym. Jak mówił, polsko-rosyjska współpraca w tej kwestii "nie wychodzi poza wymiar wymiany handlowej".

Tyszkiewicz zaznaczył, że parlamentarzyści będą wspólnie zastanawiać się, "czy jest możliwość, by tę współpracę przenieść na wyższy poziom", jak mówił, chodzi o inwestycje wzajemne.

Spotkanie zostało podzielone na pięć sesji. Tytuł pierwszej sesji to: "Stosunki polsko-rosyjskie - rozwiązywanie problemów historycznych w celu promocji wzajemnego zrozumienia i dobrosąsiedzkich relacji". Z polskiej strony głos zabierze w tej części spotkania współprzewodniczący grupy ds. trudnych Adam Rotfeld oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Druga sesja debaty będzie poświęcona tematyce gospodarczej - jej tytuł to: "Kwestie ekonomiczne - handel, energetyka. Przezwyciężanie konsekwencji kryzysu ekonomicznego, rozwój bilateralnych stosunków gospodarczych i handlowych".

Kolejna sesja dotyczyć będzie polsko-rosyjskiej pomocy humanitarnej i współpracy kulturalnej. W czwartej sesji posłowie porozmawiają o kwestii "Polska i Rosja a umacnianie bezpieczeństwa w Europie". Debata zostanie zakończona sesją o współpracy polsko-rosyjskiej w rozwiązywaniu regionalnych i globalnych problemów międzynarodowych.

Jesienią planowane jest kolejne spotkanie polskiej i rosyjskiej komisji spraw zagranicznych, tym razem w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

REKLAMA