reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Rozpoczęło się spotkanie polskich i rosyjskich parlamentarzystów

Rozpoczęło się spotkanie polskich i rosyjskich parlamentarzystów

W czwartek w Sejmie rozpoczęło się spotkanie sejmowej komisji spraw zagranicznych z przedstawicielami Komitetu ds. Międzynarodowych rosyjskiej Dumy. Główne tematy to: problemy historyczne, współpraca gospodarcza i kulturalna oraz bezpieczeństwo w Europie.

W kilkugodzinnej debacie wezmą udział m.in. szefowie polskiej i rosyjskiej komisji spraw zagranicznych: Andrzej Halicki i Konstantin Kosaczow.

Podczas konferencji prasowej przed rozpoczęciem debaty Halicki mówił m.in., że jest to pierwsze takie spotkanie polskich i rosyjskich parlamentarzystów. "Cieszymy się, że odbywa się w Warszawie" - powiedział szef polskiej komisji.

Jak dodał, w skład delegacji rosyjskiej wchodzi praktycznie całe prezydium komisji rosyjskiej Dumy. Odnosząc się do relacji polsko-rosyjskich powiedział, że liczymy, że "ze słów przejdziemy do czynów".

Halicki ocenił, że ważnym akcentem czwartkowej rozmowy będzie "deklaracja i działanie" na rzecz objęcia obwodu kaliningradzkiego małym ruchem granicznym.

Poseł Tomasz Lenz (PO) z komisji spraw zagranicznych przypomniał, że Rosja weszła do grupy przyjaciół Partnerstwa Wschodniego, którą powołano w poniedziałek w Sopocie z inicjatywy szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Lenz wyraził nadzieję, że czwartkowe spotkanie będzie "przełomowe w relacjach, także naszych parlamentów".

Wiceszef komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO) podkreślał, że podczas rozmów wiele miejsca zostanie poświęcone sprawom gospodarczym. Jak mówił, polsko-rosyjska współpraca w tej kwestii "nie wychodzi poza wymiar wymiany handlowej".

Tyszkiewicz zaznaczył, że parlamentarzyści będą wspólnie zastanawiać się, "czy jest możliwość, by tę współpracę przenieść na wyższy poziom", jak mówił, chodzi o inwestycje wzajemne.

Spotkanie zostało podzielone na pięć sesji. Tytuł pierwszej sesji to: "Stosunki polsko-rosyjskie - rozwiązywanie problemów historycznych w celu promocji wzajemnego zrozumienia i dobrosąsiedzkich relacji". Z polskiej strony głos zabierze w tej części spotkania współprzewodniczący grupy ds. trudnych Adam Rotfeld oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Druga sesja debaty będzie poświęcona tematyce gospodarczej - jej tytuł to: "Kwestie ekonomiczne - handel, energetyka. Przezwyciężanie konsekwencji kryzysu ekonomicznego, rozwój bilateralnych stosunków gospodarczych i handlowych".

Kolejna sesja dotyczyć będzie polsko-rosyjskiej pomocy humanitarnej i współpracy kulturalnej. W czwartej sesji posłowie porozmawiają o kwestii "Polska i Rosja a umacnianie bezpieczeństwa w Europie". Debata zostanie zakończona sesją o współpracy polsko-rosyjskiej w rozwiązywaniu regionalnych i globalnych problemów międzynarodowych.

Jesienią planowane jest kolejne spotkanie polskiej i rosyjskiej komisji spraw zagranicznych, tym razem w Moskwie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202064.50 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama