reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > WSA: Rada gminy nie może dokonać zwolnienia podmiotowego

WSA: Rada gminy nie może dokonać zwolnienia podmiotowego

Zwolnienie od podatku lokalnego może mieć jedynie charakter przedmiotowy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

Sąd rozpatrywał skargę prokuratora okręgowego na uchwałę rady gminy, która objęła zwolnieniem pojazdy należące wyłącznie do gminy. Jak wskazano w orzeczeniu - art. 12 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, dopuszcza możliwość wprowadzenia zwolnień od podatku od środków transportowych jedynie o charakterze przedmiotowym.

Zwolnienie pojazdów należących do gminy nie spełnia kryteriów wyłączenia przedmiotowego. Aby zwolnienie zachowało taki charakter, powinno dotyczyć przedmiotów tego podatku i być dokonane według kryteriów odnoszących się do stanów faktycznych i prawnych (Sygn. akt I SA/Go 220/10)

Ta generalna zasada ma zastosowanie nie tylko do podatku od środków transportowych ale również do innych podatków i opłat lokalnych. Gmina może więc np. zwolnić od podatku od nieruchomości określone grunty czy budynki ale nie określoną grupę ich właścicieli. Nie jest również możliwe zastosowanie kryterium mieszanego – podmiotowo – przedmiotowego.

Orzeczenie gorzowskiego WSA nie jest pierwszym wyrokiem w tego typu sprawach, analogicznie wypowiedział się w 2006 r. WSA w Olsztynie (Sygn. akt I SA/Ol 108/06) na temat opłat lokalnych, z których rada gminy zwolniła wówczas urząd i jednostki organizacyjne podległe gminie. Takie zwolnienie także nie spełnia wymogów zwolnienia przedmiotowego - orzekł sąd.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama