Uproszczone procedury budowlane dla powodzian
REKLAMA
Prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie, które określa terytorialny zakres obowiązywania szczególnych zasad odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. z 2010 r. nr 92; poz. 597).
REKLAMA
Katalog uproszczeń proceduralnych, którym podlegać będą prace renowacyjne na terenach dotkniętych przez powódź obejmuje m.in.:
- w przypadku remontu - zwolnienie z obowiązku zgłoszenia remontu:
*obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1.000 m3 i nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu,
*budynków gospodarczych, altan, wiat, parkingów, ogrodzeń,
*dróg (z wyjątkiem linii kolejowych),
*budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych
- jeśli konieczna jest odbudowa - zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia:
*w odniesieniu do odbudowy obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1.000 m3 i nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu,
*dla o obiektów liniowych (z wyjątkiem linii kolejowych),
*dla odbudowy budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych.
REKLAMA
Szczegółowy zakres udogodnień zawiera ustawa z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. Nr 84, poz. 906), na której podstawie wydano wspomniane rozporządzenie.
Chociaż ustawa zwalnia poszkodowanych przez powódź właścicieli od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę to jednak nie daje im pełnej swobody w podejmowaniu prac budowlanych. Mają oni bowiem obowiązek dokonania zgłoszenia planowanej odbudowy staroście powiatowemu, wskazując w zgłoszeniu zakres i termin rozpoczęcia prac oraz dołączając szkice lub rysunki. Zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem prac i jeżeli w terminie 7 dni od dnia doręczenia starosta nie zgłosi sprzeciwu, można bez przeszkód rozpocząć prace budowlane.
Starosta po przeanalizowaniu zakresu planowanych prac może jednak zażądać uzyskania pozwolenia na budowę jeżeli planowana inwestycja niesie ze sobą zagrożenie:
- naruszenia ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- dla bezpieczeństwa ludzi lub mienia,
- pogorszenia stanu środowiska lub dóbr kultury,
- pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych,
- wprowadzenia, utrwalenia albo zwiększenia ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
W tej sytuacji można jednak spodziewać się wydania pozwolenia na budowę o wiele szybciej, bowiem ustawa przewiduje iż dla odbudowy obiektów budowlanych pozwolenie na budowę wydawane jest w terminie 14 dni od złożenia wniosku i przysługuje mu rygor natychmiastowej wykonalności.
AMarek
Sektor Publiczny
REKLAMA
REKLAMA