REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczone procedury budowlane dla powodzian

Agnieszka Marek

REKLAMA

Wiadomo już jakie gminy i miejscowości będą mogły korzystać z uproszczonych procedur budowlanych przy usuwaniu skutków powodzi.

Prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie, które określa terytorialny zakres obowiązywania szczególnych zasad odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. z 2010 r. nr 92; poz. 597).

REKLAMA

Katalog uproszczeń proceduralnych, którym podlegać będą prace renowacyjne na terenach dotkniętych przez powódź obejmuje m.in.:

- w przypadku  remontu - zwolnienie z obowiązku zgłoszenia remontu:

      *obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1.000 m3 i nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu,

      *budynków gospodarczych, altan, wiat, parkingów, ogrodzeń,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

      *dróg (z wyjątkiem linii kolejowych),

      *budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych

- jeśli konieczna jest odbudowa -  zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia:

      *w odniesieniu do odbudowy obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1.000 m3 i nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu,

      *dla o obiektów liniowych (z wyjątkiem linii kolejowych),

      *dla odbudowy budowli regulacyjnych na wodach oraz urządzeń wodnych.

REKLAMA

Szczegółowy zakres udogodnień zawiera ustawa z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. Nr 84, poz. 906), na której podstawie wydano wspomniane rozporządzenie.

Chociaż ustawa zwalnia poszkodowanych przez powódź właścicieli od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę to jednak nie daje im pełnej swobody w podejmowaniu prac budowlanych. Mają oni bowiem obowiązek dokonania zgłoszenia planowanej odbudowy staroście powiatowemu, wskazując w zgłoszeniu zakres i termin rozpoczęcia prac oraz dołączając szkice lub rysunki. Zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem prac i jeżeli w terminie 7 dni od dnia doręczenia starosta nie zgłosi sprzeciwu, można bez przeszkód rozpocząć prace budowlane.

Starosta po przeanalizowaniu zakresu planowanych prac może jednak zażądać uzyskania pozwolenia na budowę jeżeli planowana inwestycja niesie ze sobą zagrożenie:

- naruszenia ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

- dla  bezpieczeństwa ludzi lub mienia,

- pogorszenia stanu środowiska lub dóbr kultury,

- pogorszenia warunków zdrowotno-sanitarnych,

- wprowadzenia, utrwalenia albo zwiększenia ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

W tej sytuacji można jednak spodziewać się wydania pozwolenia na budowę o wiele szybciej, bowiem ustawa przewiduje iż dla odbudowy obiektów budowlanych  pozwolenie na budowę wydawane jest w terminie 14 dni od złożenia wniosku i przysługuje mu rygor natychmiastowej wykonalności.

AMarek

Sektor Publiczny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA