Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu noweli o działalności kulturalnej
REKLAMA
Przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów założenia przedłożone zostały przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a opracowane przez resort kultury. Mają one usprawnić funkcjonowanie instytucji kultury i spowodować efektywniejsze wykorzystywanie środków przeznaczanych na działalność kulturalną i artystyczną.
REKLAMA
Propozycje zmian zawarto w kilku ustawach, przede wszystkim w ustawie z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, a także m.in. w ustawie o muzeach z 21 listopada 1996 r., w ustawie o bibliotekach z 27 czerwca 1997 r., w ustawie z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
REKLAMA
Zgodnie z projektem, instytucje kultury podzielono na instytucje artystyczne działające sezonowo (m.in.: teatry, opery, operetki, filharmonie, zespoły pieśni i tańca, orkiestry) i inne instytucje kultury (np. muzea, biblioteki, domy kultury, galerie).
Instytucji artystycznych ma dotyczyć szereg nowych regulacji, np. planowanie pracy w ramach sezonu, a nie - jak w innych instytucjach - roku kalendarzowego. Artyści (aktorzy, muzycy, itp.) będą zatrudniani na podstawie umowy sezonowej, na czas określony - od jednego do pięciu sezonów. Nie później, niż 30 kwietnia ostatniego sezonu, na jaki umowa będzie zawarta, strony umowy będą musiały określić zamiar jej przedłużenia lub rozwiązania. Artyści wykonawcy, legitymujący się stażem 15 lat pracy na podstawie sezonowych umów artystycznych, będą mieli po tym okresie prawo do zawarcia umowy na czas nieokreślony.
REKLAMA
Zasada zatrudniania na czas określony dotyczyć będzie także dyrektorów wszystkich instytucji kultury. Zaproponowano, aby dyrektor instytucji artystycznej powoływany był na czas określony - od trzech do pięciu sezonów. Dyrektorzy innych instytucji kultury (np. muzeów) byliby powoływani na czas określony - do siedmiu lat. Odwołanie dyrektora instytucji kultury przed upływem kadencji, określonej w umowie, będzie możliwe w ściśle określonych przypadkach, m.in.: na własną prośbę, z powodu choroby uniemożliwiającej wykonywanie obowiązków, z powodu naruszenia przepisów w związku z zajmowanym stanowiskiem, w razie odstąpienia od realizacji uzgodnionego programu działania.
W projekcie nowelizacji zaproponowano także zakaz prowadzenia przez artystę działalności na rzecz innych podmiotów bez zgody pracodawcy. Może to dotyczyć na przykład aktora zatrudnionego na etacie w teatrze, a jednocześnie zamierzającego występować w filmie, w reklamie, serialu telewizyjnym itp., albo muzyka zatrudnionego w filharmonii na etacie i podejmującego dodatkową pracę.
W projekcie zapisano także możliwości łączenia różnych form organizacyjnych instytucji kultury, co ma spowodować m.in. lepsze wykorzystanie środków finansowych. Mogłoby to dotyczyć np. połączenia teatru i galerii, orkiestry i ogniska muzycznego, a nawet teatru i domu kultury. Oznaczałoby to możliwość powstania jednej instytucji, w ramach której byłaby prowadzona nie tylko działalność artystyczna, ale także dotycząca edukacji i upowszechniania kultury.
REKLAMA
REKLAMA