reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Promesy dla Podkarpacia na usuwanie skutków powodzi

Promesy dla Podkarpacia na usuwanie skutków powodzi

Promesy na prawie 103 mln zł na odbudowę infrastruktury komunalnej zniszczonej przez powódź przekazał w sobotę w Tarnobrzegu 47 samorządom z Podkarpacia minister spraw wewnętrznych i administracji, Jerzy Miller.

"Przywożę promesy, ale te pieniądze nie są tak ważne jak pieniądze, które trafiają do rąk ludzi, których domy zostały zalane i którzy nieraz wpadają w depresję, bo nie wiedzą co będzie jutro" - powiedział Miller.

Dodał, że zdaje sobie sprawę, iż straty wyrządzone przez tegoroczną powódź "to są miliardy złotych w skali kraju". "Czeka nas mozolna praca odbudowy" - podkreślił.

"Przywożę tyle ile możemy wysupłać dzisiaj. W sumie ponad 2 mld zł znaleźliśmy w środkach budżetowych. Na razie tych pieniędzy wystarcza. Proszę te pieniądze dobrze wydawać" - mówił minister.

Na Podkarpaciu promesy trafiły do 27 gmin, 15 powiatów, 4 miast oraz do samorządu woj. podkarpackiego. Najwięcej środków otrzymają samorządy Tarnobrzega - 8 mln zł, Gorzyc - 8 mln zł, Jasła - 7 mln zł, powiatu tarnobrzeskiego - 7 mln i powiatu mieleckiego - 7 mln zł.

Prezydent Tarnobrzega Jan Dziubiński zapowiada, że pieniądze wykorzysta przede wszystkim na odbudowę zniszczonych dróg.

"W Tarnobrzegu prawie 50 mln zł wynoszą straty w majątku należącym do samorządu. Woda zniszczyła nam m.in. drogi, kanalizację, oczyszczalnię ścieków, budynki szkolne i przedszkole" - wyliczał prezydent Dziubiński.

Z kolei starosta powiatu brzozowskiego Zygmunt Błaż szacuje, że w jego powiecie straty spowodowane przez powódź przekroczyły 12 mln zł. "Otrzymałem promesę na 1 mln zł. Pieniądze chcę przeznaczyć na odbudowę zniszczonych dróg i mostów" - powiedział starosta.

Na Podkarpaciu w trakcie obu fal powodziowych zostało zalanych i podtopionych 96 tys. ha terenów rolnych. Ucierpiało 18,5 tys. gospodarstw rolnych. Dodatkowo w wyniku intensywnych opadów deszczu w regionie, przede wszystkim w powiatach strzyżowskim, rzeszowskim i dębickim, osuwiska uszkodziły do tej pory ok. 250 obiektów budowlanych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 2020129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama