| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Lokalni Globalni: Samorządowcy o "janosikowym"

Lokalni Globalni: Samorządowcy o "janosikowym"

„Janosikowe" - jednym umożliwia realizację wielu inwestycji, innym spędza sen z powiek i zmusza do minimalizowania wydatków. Najbogatsi płacą najwięcej i najbardziej zależy im na tym, by zmienił się sposób naliczania „janosikowego". Póki co nie ma jednak szans by coś w tym zakresie się zmieniło. Co myślą na ten temat sami samorządowcy?

Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego:

„Janosikowe” to system, który na barki jednego regionu zrzuca odpowiedzialność i ciężar za zrównoważony rozwój wszystkich innych województw. Zabiera się Mazowszu 70 proc. jego dochodów podatkowych, zostawiając na zadania zaledwie 30 proc. W ten sposób, aby płacić co miesiąc „janosikowe”, musimy rezygnować z większości własnych inwestycji. To podcinanie skrzydeł regionowi, który mógłby się dynamicznie rozwijać, co gwarantowałoby pozostałym województwom pewne wsparcie na kolejne lata. Bo my nie uchylamy się przed solidarnością społeczną. Zależy nam po prostu na tym, by w ramach wspierania innych nie doprowadzić siebie do zapaści. Poza tym taka sytuacja bardzo szybko się zemści. Drenowanie Mazowsza, mniej inwestycji w infrastrukturę i rozwój regionu może spowodować mniejsze zainteresowanie regionem inwestorów, a co za tym idzie w perspektywie kolejnych lat – mniejsze dochody podatkowe i dalej – mniejsze subwencje dla innych województw. Krótko mówiąc – mazowieckie złoża zostaną wyczerpane.

Więcej: Samorządowcy o "janosikowym">>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kopeć & Zaborowski

Kopeć & Zaborowski (KKZ) to jedna z wiodących firm na polskim rynku prawniczym, specjalizująca się w sprawach z zakresu prawa karnego, gospodarczego, prasowego, ochrony dóbr osobistych a także z zakresu prawa pracy. Innym aspektem działalności KKZ jest przeprowadzanie na zlecenie podmiotów gospodarczych profesjonalnych audytów śledczych związanych z wykrywaniem nadużyć wewnątrz firm, a także mającymi na celu racjonalizację wydatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »