REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy dni na wydanie cenzurki przedszkolaka

Agnieszka Marek

REKLAMA

Do końca tego tygodnia przedszkola powinny przekazać rodzicom pięcio i sześciolatków informacje o ich przygotowaniu do nauki w szkole.

Cenzurki dla przedszkolaków to nowość wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do podstawy programowej wychowania przedszkolnego realizowanej od 1 września  2009 r., oraz uszczegółowiona w przepisach rozporządzenia z dnia 28 maja 2010 w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, które weszło w życie 15 czerwca.

REKLAMA

REKLAMA

Według nowych zasad tzw. „Informacje o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole” (Informacje) będą wydawane przez przedszkola do końca kwietnia roku poprzedzającego rok rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole podstawowej. Dla rodziców, fakt posiadania cenzurki przedszkolaka będzie miał znaczenie wyłącznie informacyjne – nie będzie bowiem obowiązku przekazania informacji do szkoły, w której dziecko rozpoczyna edukację. O tym czy informacja tam trafi  -  rodzice zadecydują sami.

W związku z tym, że przepisy rozporządzenia określające wzór Informacji weszły w życie w czerwcu bieżącego roku i kwietniowego terminu nie udało się zachować, resort nakazał wydanie cenzurek do 15 czerwca – czyli do dnia, w którym nowe rozporządzenie dopiero zaczęło obowiązywać.

Chociaż przed wejściem w życie nowych przepisów ministerstwo informowało o konieczności przygotowania nowych druków, prawny obowiązek przekazania cenzurek pojawił się dopiero w momencie wejścia w życie rozporządzenia, co oznacza, że przedszkola miały formalnie jeden dzień na przygotowanie i wydanie dokumentów. Ostatecznie resort wydłużył termin przekazywania informacji o przedszkolakach do końca roku  szkolnego – czyli do nadchodzącego piątku (25 czerwca).

REKLAMA

Nasi forumowicze nie kryją oburzenia z powodu wprowadzania tak istotnych reform tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Twierdzą, że generalna zmiana wzorów świadectw i arkuszy to zbędny wydatek i znaczne utrudnienie organizacyjne dla większości placówek. „Zamęt i frustracja” – tymi słowami podsumowują skutki wejścia w życie nowych przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapewne też większość szkół nie będzie stosować nowych wzorów, dopóki nie stanie się to ich bezwarunkowym obowiązkiem. Rozporządzenie przewiduje okres przejściowy w którym dopuszczalne jest stosowanie dotychczasowych druków i szkoły będą z tej możliwości korzystać. Pani Anna Soblik-Milcz, Kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zielonce zdradza, że w związku z systemem "Vulcan" wprowadzonym w placówce, szkoły posiadają sporą ilość „starych” świadectw i zamierzają je najpierw wykorzystać, aby nie powiększać kosztów.

Czytaj: Nowe wzory świadectw, dyplomów i arkuszy ocen>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA