Trzy dni na wydanie cenzurki przedszkolaka
REKLAMA
Cenzurki dla przedszkolaków to nowość wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do podstawy programowej wychowania przedszkolnego realizowanej od 1 września 2009 r., oraz uszczegółowiona w przepisach rozporządzenia z dnia 28 maja 2010 w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, które weszło w życie 15 czerwca.
REKLAMA
REKLAMA
Według nowych zasad tzw. „Informacje o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole” (Informacje) będą wydawane przez przedszkola do końca kwietnia roku poprzedzającego rok rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole podstawowej. Dla rodziców, fakt posiadania cenzurki przedszkolaka będzie miał znaczenie wyłącznie informacyjne – nie będzie bowiem obowiązku przekazania informacji do szkoły, w której dziecko rozpoczyna edukację. O tym czy informacja tam trafi - rodzice zadecydują sami.
W związku z tym, że przepisy rozporządzenia określające wzór Informacji weszły w życie w czerwcu bieżącego roku i kwietniowego terminu nie udało się zachować, resort nakazał wydanie cenzurek do 15 czerwca – czyli do dnia, w którym nowe rozporządzenie dopiero zaczęło obowiązywać.
Chociaż przed wejściem w życie nowych przepisów ministerstwo informowało o konieczności przygotowania nowych druków, prawny obowiązek przekazania cenzurek pojawił się dopiero w momencie wejścia w życie rozporządzenia, co oznacza, że przedszkola miały formalnie jeden dzień na przygotowanie i wydanie dokumentów. Ostatecznie resort wydłużył termin przekazywania informacji o przedszkolakach do końca roku szkolnego – czyli do nadchodzącego piątku (25 czerwca).
REKLAMA
Nasi forumowicze nie kryją oburzenia z powodu wprowadzania tak istotnych reform tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Twierdzą, że generalna zmiana wzorów świadectw i arkuszy to zbędny wydatek i znaczne utrudnienie organizacyjne dla większości placówek. „Zamęt i frustracja” – tymi słowami podsumowują skutki wejścia w życie nowych przepisów.
Zapewne też większość szkół nie będzie stosować nowych wzorów, dopóki nie stanie się to ich bezwarunkowym obowiązkiem. Rozporządzenie przewiduje okres przejściowy w którym dopuszczalne jest stosowanie dotychczasowych druków i szkoły będą z tej możliwości korzystać. Pani Anna Soblik-Milcz, Kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zielonce zdradza, że w związku z systemem "Vulcan" wprowadzonym w placówce, szkoły posiadają sporą ilość „starych” świadectw i zamierzają je najpierw wykorzystać, aby nie powiększać kosztów.
Czytaj: Nowe wzory świadectw, dyplomów i arkuszy ocen>>
Agnieszka Marek
REKLAMA
REKLAMA