REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy dni na wydanie cenzurki przedszkolaka

Agnieszka Marek

REKLAMA

Do końca tego tygodnia przedszkola powinny przekazać rodzicom pięcio i sześciolatków informacje o ich przygotowaniu do nauki w szkole.

Cenzurki dla przedszkolaków to nowość wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej do podstawy programowej wychowania przedszkolnego realizowanej od 1 września  2009 r., oraz uszczegółowiona w przepisach rozporządzenia z dnia 28 maja 2010 w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, które weszło w życie 15 czerwca.

REKLAMA

REKLAMA

Według nowych zasad tzw. „Informacje o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole” (Informacje) będą wydawane przez przedszkola do końca kwietnia roku poprzedzającego rok rozpoczęcia przez dziecko nauki w szkole podstawowej. Dla rodziców, fakt posiadania cenzurki przedszkolaka będzie miał znaczenie wyłącznie informacyjne – nie będzie bowiem obowiązku przekazania informacji do szkoły, w której dziecko rozpoczyna edukację. O tym czy informacja tam trafi  -  rodzice zadecydują sami.

W związku z tym, że przepisy rozporządzenia określające wzór Informacji weszły w życie w czerwcu bieżącego roku i kwietniowego terminu nie udało się zachować, resort nakazał wydanie cenzurek do 15 czerwca – czyli do dnia, w którym nowe rozporządzenie dopiero zaczęło obowiązywać.

Chociaż przed wejściem w życie nowych przepisów ministerstwo informowało o konieczności przygotowania nowych druków, prawny obowiązek przekazania cenzurek pojawił się dopiero w momencie wejścia w życie rozporządzenia, co oznacza, że przedszkola miały formalnie jeden dzień na przygotowanie i wydanie dokumentów. Ostatecznie resort wydłużył termin przekazywania informacji o przedszkolakach do końca roku  szkolnego – czyli do nadchodzącego piątku (25 czerwca).

REKLAMA

Nasi forumowicze nie kryją oburzenia z powodu wprowadzania tak istotnych reform tuż przed zakończeniem roku szkolnego. Twierdzą, że generalna zmiana wzorów świadectw i arkuszy to zbędny wydatek i znaczne utrudnienie organizacyjne dla większości placówek. „Zamęt i frustracja” – tymi słowami podsumowują skutki wejścia w życie nowych przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapewne też większość szkół nie będzie stosować nowych wzorów, dopóki nie stanie się to ich bezwarunkowym obowiązkiem. Rozporządzenie przewiduje okres przejściowy w którym dopuszczalne jest stosowanie dotychczasowych druków i szkoły będą z tej możliwości korzystać. Pani Anna Soblik-Milcz, Kierownik Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Zielonce zdradza, że w związku z systemem "Vulcan" wprowadzonym w placówce, szkoły posiadają sporą ilość „starych” świadectw i zamierzają je najpierw wykorzystać, aby nie powiększać kosztów.

Czytaj: Nowe wzory świadectw, dyplomów i arkuszy ocen>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA