reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Urzędniku pozywaj urząd, a nie prezydenta

Urzędniku pozywaj urząd, a nie prezydenta

Dla pracownika samorządowego pracodawcą jest urząd i to przeciw niemu należy kierować pozwy ze stosunku pracy – stwierdził Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy z powodu niewłaściwie skierowanego pozwu oddalił skargę kasacyjną urzędnika odwołującego się od wypowiedzenia umowy o pracę.

Adwokat pracownika samorządowego skierował pozew przeciwko prezydentowi miasta, domagając się odszkodowania z tytułu nieuzasadnionego rozwiązania umowy z pracownikiem. Sąd pierwszej instancji dopatrzył się błędu formalnego w pozwie, ponieważ w stosunku pracy pracownika samorządowego pracodawcą jest urząd a nie prezydent, wójt czy burmistrz, którzy jedynie dokonują czynności z zakresu prawa pracy w imieniu urzędu.

W związku z tym, że pozew nie został skierowany przeciwko właściwemu podmiotowi a 7-dniowy termin na skuteczne wniesienie odwołania minął – sąd w ogóle nie zbadał zasadności wypowiedzenia umowy o pracę. Co więcej, sąd uznał że ponieważ pracownik był reprezentowany przez profesjonalnego przedstawiciela, nie zachodzą przesłanki do przywrócenia terminu na wniesienie odwołania, w efekcie pracownik stracił możliwość dochodzenia odszkodowania.

Sąd pierwszej instancji odstąpił więc od merytorycznego rozpatrzenia sprawy stwierdzając że odwołanie nie zostało wniesione prawidłowo. Wyrok ten został następnie podtrzymany przez sąd drugiej instancji. Taką samą interpretację przyjął Sad Najwyższy, który odrzucając skargę kasacyjną stwierdził, iż w sytuacji kiedy pozew złożono nieprawidłowo a termin na jego skuteczne złożenie minął i nie ma podstaw do jego przywrócenia, sąd nie musi rozstrzygać sprawy co do meritum.

Orzeczenie Sądu Najwyższego – Sygn.akt I PK 143/09

Agnieszka Marek

Sektor Publiczny

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama