reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Ustawa o pracownikach samorządowych pod lupą Unii Metropolii Polskich

Ustawa o pracownikach samorządowych pod lupą Unii Metropolii Polskich

Półtora roku wystarczy aby móc ocenić skutki obowiązywania ustawy – uznała Unia Metropolii Polskich i dokonała krytycznej analizy uregulowań zawartych w ustawie o pracownikach samorządowych.

UMP oceniła większość rozwiązań ustawowych pozytywnie niemniej jednak wytknęła ustawodawcy kilka błędów i wskazała regulacje wymagające korekty:

- zasady przyznawania dodatków specjalnych pracownikom samorządowym z powołania wymagają zdaniem UMP konkretyzacji i doprecyzowania. Co prawda art. 36 ustawy o pracownikach samorządowych przyznaje wszystkim pracownikom objętym ustawą prawo do dodatku specjalnego, jednakże w braku regulacji szczegółowych dochodzi na tym tle do rozbieżności interpretacyjnych.

- uregulowania wymaga kwestia uprawnienia zastępcy burmistrza, wójta, prezydenta do odprawy w sytuacji gdy traci stanowisko w związku z zakończeniem kadencji i zmianami personalnymi w urzędzie. Przepisy przyznają prawo do odprawy w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia wójtom, burmistrzom, prezydentom, więc analogiczne uprawnienie powinno przysługiwać ich zastępcom.

- pracownikowi samorządowemu za pracę w godzinach nadliczbowych powinno przysługiwać niekwestionowane prawo do dodatku (tak jak przewiduje to kodeks pracy dla innych grup pracowniczych) a nie jedynie alternatywny wybór pomiędzy wynagrodzeniem zasadniczym a czasem wolnym.

- konieczne jest precyzyjne określenie warunków zwolnienia z odbycia służby przygotowawczej osób wcześniej zatrudnionych w administracji publicznej oraz doprecyzowanie obowiązku ślubowania

- ustawodawca musi odpowiedzieć na pytanie jakie są ograniczenia w awansowaniu pracowników na wyższe stanowiska – w szczególności chodzi tu o rozwiązanie  problemu przenoszenia pracowników zatrudnionych bez konkursu - na stanowiska urzędnicze, których obsadzanie odbywa się w sposób otwarty i konkurencyjny. UMP stwierdza – "Jeśli prawodawca chciałby umożliwić przenoszenie pracowników między wszystkimi kategoriami pracowników samorządowych, musi to jasno określić, uwzględniając obowiązkowy tryb konkursowy zatrudniania pracowników samorządowych na stanowiskach urzędniczych".

- konieczne jest zniesienie ograniczeń w przenoszeniu pracowników pomiędzy jednostkami (przeniesienie poziome).

- upowszechnić należy, zdaniem UMP, instytucję zwolnienia pracownika z pełnienia obowiązków z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - tak często stosowaną przez prywatnych pracodawców w okresie wypowiedzeń.

- w ustawie powinny pojawić się przepisy przyznające pracownikom prawo do dodatkowych świadczeń oraz pracowniczych programów emerytalnych.

Pełna treść stanowiska UMP w sprawie funkcjonowania ustawy o pracownikach samorządowych>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Sektor Publiczny
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama