REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o pracownikach samorządowych pod lupą Unii Metropolii Polskich

Agnieszka Marek

REKLAMA

Półtora roku wystarczy aby móc ocenić skutki obowiązywania ustawy – uznała Unia Metropolii Polskich i dokonała krytycznej analizy uregulowań zawartych w ustawie o pracownikach samorządowych.

UMP oceniła większość rozwiązań ustawowych pozytywnie niemniej jednak wytknęła ustawodawcy kilka błędów i wskazała regulacje wymagające korekty:

REKLAMA

- zasady przyznawania dodatków specjalnych pracownikom samorządowym z powołania wymagają zdaniem UMP konkretyzacji i doprecyzowania. Co prawda art. 36 ustawy o pracownikach samorządowych przyznaje wszystkim pracownikom objętym ustawą prawo do dodatku specjalnego, jednakże w braku regulacji szczegółowych dochodzi na tym tle do rozbieżności interpretacyjnych.

REKLAMA

- uregulowania wymaga kwestia uprawnienia zastępcy burmistrza, wójta, prezydenta do odprawy w sytuacji gdy traci stanowisko w związku z zakończeniem kadencji i zmianami personalnymi w urzędzie. Przepisy przyznają prawo do odprawy w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia wójtom, burmistrzom, prezydentom, więc analogiczne uprawnienie powinno przysługiwać ich zastępcom.

- pracownikowi samorządowemu za pracę w godzinach nadliczbowych powinno przysługiwać niekwestionowane prawo do dodatku (tak jak przewiduje to kodeks pracy dla innych grup pracowniczych) a nie jedynie alternatywny wybór pomiędzy wynagrodzeniem zasadniczym a czasem wolnym.

- konieczne jest precyzyjne określenie warunków zwolnienia z odbycia służby przygotowawczej osób wcześniej zatrudnionych w administracji publicznej oraz doprecyzowanie obowiązku ślubowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- ustawodawca musi odpowiedzieć na pytanie jakie są ograniczenia w awansowaniu pracowników na wyższe stanowiska – w szczególności chodzi tu o rozwiązanie  problemu przenoszenia pracowników zatrudnionych bez konkursu - na stanowiska urzędnicze, których obsadzanie odbywa się w sposób otwarty i konkurencyjny. UMP stwierdza – "Jeśli prawodawca chciałby umożliwić przenoszenie pracowników między wszystkimi kategoriami pracowników samorządowych, musi to jasno określić, uwzględniając obowiązkowy tryb konkursowy zatrudniania pracowników samorządowych na stanowiskach urzędniczych".

- konieczne jest zniesienie ograniczeń w przenoszeniu pracowników pomiędzy jednostkami (przeniesienie poziome).

- upowszechnić należy, zdaniem UMP, instytucję zwolnienia pracownika z pełnienia obowiązków z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - tak często stosowaną przez prywatnych pracodawców w okresie wypowiedzeń.

- w ustawie powinny pojawić się przepisy przyznające pracownikom prawo do dodatkowych świadczeń oraz pracowniczych programów emerytalnych.

Pełna treść stanowiska UMP w sprawie funkcjonowania ustawy o pracownikach samorządowych>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA