Ustawa o pracownikach samorządowych pod lupą Unii Metropolii Polskich
REKLAMA
UMP oceniła większość rozwiązań ustawowych pozytywnie niemniej jednak wytknęła ustawodawcy kilka błędów i wskazała regulacje wymagające korekty:
REKLAMA
- zasady przyznawania dodatków specjalnych pracownikom samorządowym z powołania wymagają zdaniem UMP konkretyzacji i doprecyzowania. Co prawda art. 36 ustawy o pracownikach samorządowych przyznaje wszystkim pracownikom objętym ustawą prawo do dodatku specjalnego, jednakże w braku regulacji szczegółowych dochodzi na tym tle do rozbieżności interpretacyjnych.
REKLAMA
- uregulowania wymaga kwestia uprawnienia zastępcy burmistrza, wójta, prezydenta do odprawy w sytuacji gdy traci stanowisko w związku z zakończeniem kadencji i zmianami personalnymi w urzędzie. Przepisy przyznają prawo do odprawy w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia wójtom, burmistrzom, prezydentom, więc analogiczne uprawnienie powinno przysługiwać ich zastępcom.
- pracownikowi samorządowemu za pracę w godzinach nadliczbowych powinno przysługiwać niekwestionowane prawo do dodatku (tak jak przewiduje to kodeks pracy dla innych grup pracowniczych) a nie jedynie alternatywny wybór pomiędzy wynagrodzeniem zasadniczym a czasem wolnym.
- konieczne jest precyzyjne określenie warunków zwolnienia z odbycia służby przygotowawczej osób wcześniej zatrudnionych w administracji publicznej oraz doprecyzowanie obowiązku ślubowania
- ustawodawca musi odpowiedzieć na pytanie jakie są ograniczenia w awansowaniu pracowników na wyższe stanowiska – w szczególności chodzi tu o rozwiązanie problemu przenoszenia pracowników zatrudnionych bez konkursu - na stanowiska urzędnicze, których obsadzanie odbywa się w sposób otwarty i konkurencyjny. UMP stwierdza – "Jeśli prawodawca chciałby umożliwić przenoszenie pracowników między wszystkimi kategoriami pracowników samorządowych, musi to jasno określić, uwzględniając obowiązkowy tryb konkursowy zatrudniania pracowników samorządowych na stanowiskach urzędniczych".
- konieczne jest zniesienie ograniczeń w przenoszeniu pracowników pomiędzy jednostkami (przeniesienie poziome).
- upowszechnić należy, zdaniem UMP, instytucję zwolnienia pracownika z pełnienia obowiązków z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - tak często stosowaną przez prywatnych pracodawców w okresie wypowiedzeń.
- w ustawie powinny pojawić się przepisy przyznające pracownikom prawo do dodatkowych świadczeń oraz pracowniczych programów emerytalnych.
Pełna treść stanowiska UMP w sprawie funkcjonowania ustawy o pracownikach samorządowych>>
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA