REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK: Gminy nie radzą sobie z odpadami

REKLAMA

W większości gmin istnieją dzikie wysypiska, na których znaleźć można materiały niebezpieczne dla zdrowia i życia, samorządy nie organizują wywozu śmieci a ponad połowa gmin nie zapewnia mieszkańcom możliwość segregacji odpadów – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

NIK skontrolowała gospodarowanie odpadami komunalnymi w 28 jednostkach samorządu z województw: podlaskiego, pomorskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. Wyniki badania skłoniły Izbę do wyrażenia negatywnej opinii o gospodarowaniu odpadami komunalnymi w gminach.

REKLAMA

Jakie są podstawy do tak krytycznego stanowiska?

1.    Ponad 70 proc., gmin nie objęło mieszkańców zorganizowaną zbiórką wszystkich odpadów komunalnych, chociaż zgodnie z Krajowym Planem Gospodarki Odpadami 2010 – powinno to nastąpić do końca  2007 r.

2.    Jedynie niewiele ponad 40 proc. gmin organizuje selekcję odpadów.

3.    W niemal wszystkich gminach ( 91,7 proc.) zlokalizowano dzikie wysypiska odpadów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4.    Większość samorządów nie kontroluje przedsiębiorców odbierających odpady i nie weryfikuje rzetelności otrzymywanych informacji dotyczących odbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów.

REKLAMA

Izba wytyka także gminom nieterminowe uchwalanie regulaminów utrzymania czystości i porządku – stanowiących prawo miejscowe oraz planów gospodarki odpadami. A nawet jeśli zostały one uchwalone, określone w nich postanowienia i zadania nie są w pełni wdrażane – stwierdza NIK.

Wyniki kontroli wskazują na istnienie realnego zagrożenia niezrealizowania wymagań UE dotyczących ograniczenia deponowania na składowiskach odpadów ulegających biodegradacji „– czytamy w raporcie. Dla przypomnienia - w 2010 r. powinniśmy ograniczyć składowanie odpadów ulegających biodegradacji o 2,5 mln ton.

W ubiegłym tygodniu minister Andrzej Kraszewski zapowiadał „rewolucję śmieciową” w gminach. Generalne  zmiany, zgodnie z jego słowami, wprowadzi ustawa, która we wrześniu znajdzie się w parlamencie a od stycznia 2011 r. wejdzie w życie.

Przeniesienie własności odpadów na gminy – główna zmiana jaką przyniesie nowe prawo – zmieni zupełnie model gospodarki odpadami komunalnymi w samorządach. Czy to wystarczy? Na razie pewne jest jedno i potwierdzają to także wyniki raportu NIK- zmiany są konieczne a ich wprowadzenie powinno być jak najszybsze.

Zobacz pełną wersję raportu NIK>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA