REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NIK: Gminy nie radzą sobie z odpadami

REKLAMA

W większości gmin istnieją dzikie wysypiska, na których znaleźć można materiały niebezpieczne dla zdrowia i życia, samorządy nie organizują wywozu śmieci a ponad połowa gmin nie zapewnia mieszkańcom możliwość segregacji odpadów – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

NIK skontrolowała gospodarowanie odpadami komunalnymi w 28 jednostkach samorządu z województw: podlaskiego, pomorskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. Wyniki badania skłoniły Izbę do wyrażenia negatywnej opinii o gospodarowaniu odpadami komunalnymi w gminach.

REKLAMA

Jakie są podstawy do tak krytycznego stanowiska?

1.    Ponad 70 proc., gmin nie objęło mieszkańców zorganizowaną zbiórką wszystkich odpadów komunalnych, chociaż zgodnie z Krajowym Planem Gospodarki Odpadami 2010 – powinno to nastąpić do końca  2007 r.

2.    Jedynie niewiele ponad 40 proc. gmin organizuje selekcję odpadów.

3.    W niemal wszystkich gminach ( 91,7 proc.) zlokalizowano dzikie wysypiska odpadów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4.    Większość samorządów nie kontroluje przedsiębiorców odbierających odpady i nie weryfikuje rzetelności otrzymywanych informacji dotyczących odbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów.

REKLAMA

Izba wytyka także gminom nieterminowe uchwalanie regulaminów utrzymania czystości i porządku – stanowiących prawo miejscowe oraz planów gospodarki odpadami. A nawet jeśli zostały one uchwalone, określone w nich postanowienia i zadania nie są w pełni wdrażane – stwierdza NIK.

Wyniki kontroli wskazują na istnienie realnego zagrożenia niezrealizowania wymagań UE dotyczących ograniczenia deponowania na składowiskach odpadów ulegających biodegradacji „– czytamy w raporcie. Dla przypomnienia - w 2010 r. powinniśmy ograniczyć składowanie odpadów ulegających biodegradacji o 2,5 mln ton.

W ubiegłym tygodniu minister Andrzej Kraszewski zapowiadał „rewolucję śmieciową” w gminach. Generalne  zmiany, zgodnie z jego słowami, wprowadzi ustawa, która we wrześniu znajdzie się w parlamencie a od stycznia 2011 r. wejdzie w życie.

Przeniesienie własności odpadów na gminy – główna zmiana jaką przyniesie nowe prawo – zmieni zupełnie model gospodarki odpadami komunalnymi w samorządach. Czy to wystarczy? Na razie pewne jest jedno i potwierdzają to także wyniki raportu NIK- zmiany są konieczne a ich wprowadzenie powinno być jak najszybsze.

Zobacz pełną wersję raportu NIK>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA