reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > NIK: Gminy nie radzą sobie z odpadami

NIK: Gminy nie radzą sobie z odpadami

W większości gmin istnieją dzikie wysypiska, na których znaleźć można materiały niebezpieczne dla zdrowia i życia, samorządy nie organizują wywozu śmieci a ponad połowa gmin nie zapewnia mieszkańcom możliwość segregacji odpadów – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

NIK skontrolowała gospodarowanie odpadami komunalnymi w 28 jednostkach samorządu z województw: podlaskiego, pomorskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. Wyniki badania skłoniły Izbę do wyrażenia negatywnej opinii o gospodarowaniu odpadami komunalnymi w gminach.

Jakie są podstawy do tak krytycznego stanowiska?

1.    Ponad 70 proc., gmin nie objęło mieszkańców zorganizowaną zbiórką wszystkich odpadów komunalnych, chociaż zgodnie z Krajowym Planem Gospodarki Odpadami 2010 – powinno to nastąpić do końca  2007 r.

2.    Jedynie niewiele ponad 40 proc. gmin organizuje selekcję odpadów.

3.    W niemal wszystkich gminach ( 91,7 proc.) zlokalizowano dzikie wysypiska odpadów.

4.    Większość samorządów nie kontroluje przedsiębiorców odbierających odpady i nie weryfikuje rzetelności otrzymywanych informacji dotyczących odbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów.

Izba wytyka także gminom nieterminowe uchwalanie regulaminów utrzymania czystości i porządku – stanowiących prawo miejscowe oraz planów gospodarki odpadami. A nawet jeśli zostały one uchwalone, określone w nich postanowienia i zadania nie są w pełni wdrażane – stwierdza NIK.

Wyniki kontroli wskazują na istnienie realnego zagrożenia niezrealizowania wymagań UE dotyczących ograniczenia deponowania na składowiskach odpadów ulegających biodegradacji „– czytamy w raporcie. Dla przypomnienia - w 2010 r. powinniśmy ograniczyć składowanie odpadów ulegających biodegradacji o 2,5 mln ton.

W ubiegłym tygodniu minister Andrzej Kraszewski zapowiadał „rewolucję śmieciową” w gminach. Generalne  zmiany, zgodnie z jego słowami, wprowadzi ustawa, która we wrześniu znajdzie się w parlamencie a od stycznia 2011 r. wejdzie w życie.

Przeniesienie własności odpadów na gminy – główna zmiana jaką przyniesie nowe prawo – zmieni zupełnie model gospodarki odpadami komunalnymi w samorządach. Czy to wystarczy? Na razie pewne jest jedno i potwierdzają to także wyniki raportu NIK- zmiany są konieczne a ich wprowadzenie powinno być jak najszybsze.

Zobacz pełną wersję raportu NIK>>

Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama