Jak głosować za granicą
REKLAMA
Do czwartku (01.07) wszyscy, którzy przebywają poza granicami kraju mogą dopisywać się do spisów wyborców prowadzonych w konsulatach. „Zgłoszenie do spisu wyborców można wnieść do konsula ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną. Uruchomiony został również specjalny system informatyczny, umożliwiający dokonanie zgłoszenia za pośrednictwem Internetu” – informuje MSZ.
REKLAMA
W zgłoszeniu należy podać:
- nazwisko i imiona,
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- miejsce zamieszkania wyborcy za granicą (i w kraju jeśli wyborca posiada stałe miejsce zamieszkania w Polsce),
- numer ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego w przypadku przebywania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, a także miejsce i datę jego wydania,
- numer PESEL, jeśli wyborca go posiada.
Obecność w spisie wyborców nie jest warunkiem koniecznym wzięcia udziału w głosowaniu w drugiej turze wyborów prezydenckich. Ci jednak, którzy nie dopiszą się do spisu, muszą mieć przy sobie zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenia takie można pobierać do najbliższego piątku (02.07).
Co ważne, głosujący za granicą powinni zorientować się gdzie znajduje się lokalna siedziba obwodowej komisji wyborczej - nie zawsze bowiem będzie ona ulokowana w konsulacie. Wykaz obwodów głosowania i siedzib obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowe informacje dotyczące głosowania w drugiej turze wyborów za granicą - na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Agnieszka Marek
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA