REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe i oryginalne kierunki studiów na polskich uczelniach

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą, agrochemia i mediteranistyka poświęcona kulturze krajów Morza Śródziemnego - takie m.in. kierunki studiów po raz pierwszy od października 2010 r. pojawią się na polskich uczelniach.

Aviation Management, czyli zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą, od nowego roku akademickiego wprowadza jako jedyna w Polsce i czwarta w Europie Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zajęcia, które będą się odbywać w języku angielskim, poprowadzą międzynarodowi praktycy z branży lotniczej.

REKLAMA

Absolwenci będą mogli znaleźć pracę na rynku lotniczym w Polsce i na świecie, np. na lotniskach w różnych działach, w firmach, które czarterują samoloty lub zajmują się przewozem lotniczym towarów. Specjalność ta będzie realizowana na kierunku ekonomia, na studiach licencjackich. Uczelnia przyjmie 50 studentów. Koszt nauki na elitarnej specjalności pokryją w całości: Unia Europejska i budżet państwa.

Uniwersytet Gdański w roku akademickim 2010/2011 uruchomi osiem nowych kierunków studiów. Będą to m.in. etnologia, krajoznawstwo i turystyka historyczna, pedagogika specjalna, religioznawstwo i wiedza o teatrze.

REKLAMA

Wśród najciekawszych kierunków uczelnia wymienia m.in. bioinformatykę oraz agrochemię, która będzie prowadzona wspólnie z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Śniadeckich w Bydgoszczy. Uczelnia podkreśla, że studiów na podobnym kierunku nie oferuje żadna inna z polskich szkół wyższych. Studia mają przygotowywać do pracy w zakładach produkujących substancje i preparaty chemiczne dla rolnictwa, laboratoriach kontrolnych i diagnostycznych specjalizujących się w agrochemii oraz instytucjach administracji rządowej i samorządowej.

Mediteranistyka, czyli interdyscyplinarna gałąź wiedzy o Śródziemnomorzu, jego krajach, narodach, kulturach, religiach, historii i współczesności - to nowy kierunek studiów licencjackich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie. Studenci będą poznawać historię i kulturę starożytnego Bliskiego Wschodu, starożytnej Grecji i Rzymu. W programie studiów jest m.in. historia filozofii z elementami filozofii żydowskiej i arabskiej, historia i natura judaizmu, prawo moralne w kulturach i religiach Śródziemnomorza, współczesne ruchy muzułmańskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Studia obejmują też psychologię dialogu i mediacji, problemy polityczne w krajach śródziemnomorskich oraz podstawy organizacji turystyki pielgrzymkowej. Studenci uczyć się będą dwóch języków obcych, które wybiorą spośród: hebrajskiego, arabskiego, hiszpańskiego i włoskiego.

REKLAMA

Absolwenci mediteranistyki będą mogli szukać zatrudnienia w instytucjach i organizacjach prowadzących kontakty międzynarodowe, międzykulturowe lub międzyreligijne, ale także w firmach współpracujących lub handlujących z krajami śródziemnomorskimi czy w biurach podróży.

Uniwersytet Warszawski w nowym roku akademickim postawił na filozofię w języku angielskim (Philosophy of Being, Cognition and Value). Filozofia, jak żadna inna dyscyplina akademicka, rozwija sprawności intelektualne studenta - przekonują twórcy tego kierunku z Wydziału Filozofii i Socjologii UW. Zajęcia, uwzględniające w szczególności filozofię analityczną i znaną na świecie tradycję Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, mają uczyć kultury myślenia - ważnej zarówno w nauce, jak i w życiu publicznym.

Ponadto UW zachęca do nowego kierunku: nauki o rodzinie. Wiedza przekazywana na zajęciach obejmie zagadnienia małżeństwa i rodziny oraz z obszaru nauk: psychologiczno-pedagogicznych, socjologiczno-prawnych, biomedycznych i filozoficznych. Po tym kierunku absolwenci mają być przygotowani do pracy m.in. pracownika socjalnego, pracownika poradni małżeńskich i rodzinnych, pracownika wymiaru sprawiedliwości, a także nauczyciela w zakresie przygotowania dzieci i młodzieży do życia małżeńskiego i rodzinnego.

W Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim wśród nowych specjalności znalazła się m.in. krytyka literacka (studia drugiego stopnia), którą zaoferował Wydział Polonistyki UJ. W ciągu czterech semestrów studenci poznają podstawowe gatunki krytyczne oraz historię nowoczesnej polskiej krytyki literackiej. Uczą się, jak funkcjonują instytucje kulturalne oraz czasopisma, przede wszystkim te zajmujące się krytyką literacką i artystyczną. Studia te przygotowują do pracy w wydawnictwach, redakcjach czasopism, instytucjach kulturalnych.

Na Uniwersytecie Wrocławskim nowym kierunkiem jest dyplomacja europejska. W programie studiów znalazły się zagadnienia z różnych dziedzin, od elementów prawa, poprzez nauki polityczne, społeczne, ekonomiczne, kulturalne i kompetencje językowe. Dla wszystkich tych kwestii wspólną klamrę stanowią zagadnienia dyplomatyczne.

Wśród nowych kierunków, które zaoferował Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach, znalazło się m.in. rosjoznawstwo, przygotowujące studenta do pracy w zawodzie analityka rynku wschodniego, doradcy ds. PR i rynku mediów, specjalisty ds. kontaktów z Rosją oraz komentatora tamtejszych wydarzeń. Z kolei kielecka politechnika zachęca młodzież do studiowania nowego kierunku: inżynierii bezpieczeństwa. Absolwent będzie specjalistą w zakresie nowoczesnych systemów transportowych i środków produkcji. Jego umiejętności mają obejmować organizowanie pracy; w przypadku wystąpienia zagrożeń i awarii - organizowanie i prowadzenie działań ratowniczych.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie zaoferował osiem nowych kierunków, w tym zarządzanie techniką. Absolwent tego kierunku będzie posiadał wszechstronną wiedzę z zakresu techniki poprzez znajomość zasad budowy maszyn, systemów eksploatacji, utrzymania i obsługi, procesów technologicznych, w których są wykorzystywane maszyny. Równoległa wiedza z kilku dziedzin naukowych pozwoli mu na samodzielne prowadzenie przedsiębiorstwa projektowego, produkcyjnego, handlowego lub pracę w administracji samorządowej czy szkolnictwie.

Z kolei Politechnika Śląska chce przyciągnąć do siebie nowym i bardzo nietypowym jak na uczelnię techniczną kierunkiem: filologią o trzech specjalnościach: języka angielskiego, francuskiego i włoskiego. W ramach każdej z nich studenci będą mogli wybrać, czy wolą studiować na specjalizacji nauczycielskiej, czy tłumaczeniowej. Mogą tam też zdobyć m.in. uprawnienia do nauczania w szkołach dwujęzycznych. Filologia na politechnice to efekt przejęcia przez nią Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych działającego od 1990 r. w Gliwicach.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA