reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Miliony nadgodzin strażaków

Miliony nadgodzin strażaków

Związki zawodowe szacują, że zawodowi strażacy przepracowali już około 10 milionów nadgodzin, za które Państwowa Straż Pożarna nie może wypłacić im rekompensat – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Strażakowi za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje wyłącznie czas wolny od pracy. Problem w tym, że w sytuacjach kryzysowych nie ma możliwości odebrania czasu wolnego, więc liczba ponadwymiarowych godzin pracy sukcesywnie rośnie. Strażacy domagają się wypłaty wynagrodzenia za dodatkowy czas przepracowany – na to jednak nie pozwala prawo.

Posłowie przygotowują obecnie projekt nowelizacji, który umożliwi wynagradzanie zawodowego strażaka za pracę w godzinach nadliczbowych. Wysokość rekompensaty uzależniona byłaby od podstawowego uposażenia – bez dodatków.

Według danych Komendy Głównej PSP w walce z powodzią udział wzięło 84 tys. strażaków, w tej liczbie około 20 tys. to strażacy zawodowi. W pracach przy budowie i umacnianiu wałów powodziowych strażacy pracowali często w systemie 24/24 - doba pracy na zmianę z dobą odpoczynku. Tymczasem maksymalny okres służby strażaka nie powinien przekraczać 48 godzin tygodniowo, w sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym.

Problem nadgodzin strażackich nasila się od 2006 roku - pisze DGP. Obecnie ich liczba jest tak duża, że gdyby każdy strażak chciał odebrać przysługujący mu czas wolny - mógłby przez około 4 miesiące nie stawiać się do służby.

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Sektor Publiczny
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama